Programovací jazyky pro Game Development

by Lukáš Bílek

Pokud jste se rozhodli vytvořit si vlastní hru a nebo se chcete stát video herním programátorem, určitě jste si již položili otázku, jaký programovací jazyk se mám naučit? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá, na světě jsou tisíce programovacích jazyků, některé jsou pro game development vhodnější, jiné už méně. Důležité je se rozhodnou pro jakou platformu budete chtít hru vyvíjet. V tomto článku vám představíme nejpoužívanější jazyky pro tvorbu počítačových a konzolových her, her pro webové prohlížeče a mobilních her pro Android a iOS.

Systémové programování počítačových a konzolových her

Systémové programování znamená programování stand-alone aplikace například hry, kterou spustíte na vašem zařízení. Dva nejpoužívanější jazyky pro systémové programování jsou C++ a Java, které využívá drtivá větší tří “áčkových” titulů. Také stojí za zmínku stále populárnější jazyk C#, který používá například herní engine Unity3D.

C++

C++ je díky své rychlosti nejvíce využívaný programovací jazyk pro tvorbu her. Pokud se chcete profesionálně věnovat programování her, pak právě C++ pro vás bude tou správnou volbou. Unreal engine a mnoho dalších enginů využívají právě jazyk C++, především proto, že umožňuje přímou kontrolu nad hardwarem a grafickými procesy. Velkou nevýhodou jazyka je jeho složitost, která může být pro nově začínající programátory odrazující.

Java

Program napsaný v Javě lze spustit takřka na všem, od tiskáren přes mikrovlnky a mobily až po výkonné počítače. Jedná se o dynamický jazyk, který využívá mnoho firem, her a aplikací. K dispozici je velké množství enginů, které využívají jako programovací jazyk právě Javu. Pokud se zajímáte o multiplatformní vývoj her a aplikací, pravděpodobně bude Java jednou z vašich možností.

Programování webových her a aplikací

Programování pro webové rozhraní je odlišné od stand-alone aplikací. Velmi pravděpodobně si při programování nevystačíte pouze s jedním jazykem, ale budete muset využít kombinaci HTML 5, CSS3, JavaScript a SQL. Každý z těchto jazyků má ve vývoji pro web svůj úkol a nelze jej plně nahradit jiným jazykem.

HTML 5 (Hypertext Markup Language) je značkovací jazyk primárně vytvořen pro tvorbu webových stránek. Pomocí něj lze vytvořit strukturu webové hry nebo aplikace.

CSS3 (Cascading Style Sheets 3) je jazyk určený pro vizuální úpravy jednotlivých elementů na stránkách psaných HTML, XHTML nebo XML. Při programování her jej nejčastěji použijete k nastavení grafických prvků.

JavaScript je velmi univerzální scriptovací jazyk, lze jej použít společně s HTML5 a CSS3 k programování webových her a aplikací. Sílu JavaScriptu využívá stále více herních enginů, nejznámější jsou Phaser, Pixi.js a Crafty. JavaScript donedávna využíval i herní engine Unity3D, ten ale plně přešel pouze na podporu jazyka C#.

SQL (Structured Query Language) je určený pro práci s daty v relační databázi. Při tvorbě webové hry jej můžete použít k rychlému ukládání a získávání informací. Například vytvoření high score tabulky, nebo ukládání postupu ve hře pro jednotlivé hráče.

Programování mobilních her a aplikací

Programování mobilních her a aplikací lze rozdělit na aplikace pro Android a iOS. Každý operační systém využívá několik vlastních programovacích jazyků.

Android hry jsou nejčastěji programovány v jazyce Java, který je také oficiálním jazykem pro vývoj na operačním systému Android. Jedná se o velmi vhodné řešení, pokud chcete hru vydat napříč herními platformami. Dále je možné vyvíjet Android hry v jazyce Kotlin, který se poslední dobou dostává do popředí. Jedná se o poměrně nový jazyk, který je určen spíše pro tvorbu mobilních aplikací. Při tvorbě větší mobilní hry je rozumnější sáhnout po Javě, nebo C++.

Pro programování iOS her se dlouhou dobu používal jazyk Objective-C, který byl společností Apple zvolen pro tvorbu iOS aplikací. Aktuálně je ale mnohem více populární jazyk Swift, v němž se vyvíjí většina nových her a aplikací pro iOS. Pokud se rozhodnete tvořit hry pouze pro iOS tak s jazykem Swift rozhodně nešlápnete vedle.

Leave a Comment