Jak svět technologicky postupuje, vidíme migraci společnosti do kyberprostoru. Plná automatizace, umělá inteligence, auta s vlastním řízením, superpočítače - to, co vypadalo jako futuristická představivost, je nyní realitou. Ale všechny tyto technologie by nebyly možné bez výkonného softwaru, který je provozuje.
Naše technologicky zdatná společnost prakticky běží na softwaru. Tato všudypřítomná IT řešení instalovaná na počítačích, mobilních zařízeních, strojích a zařízeních se používají téměř ve všech průmyslových odvětvích - od podnikání přes vzdělávání až po zdravotnictví a dokonce i ve vysoce technických oborech, jako je průmysl zemního plynu a ropy.
Zajímá vás, jak jsou tyto softwarové programy vyráběny?
Každý softwarový program je zaměřen na řešení problému v reálném světě. K dosažení svého cíle prochází procesem vývoje softwaru, který zahrnuje návrh, tvorbu a údržbu IT řešení.
Vytvoření a nasazení softwaru není snadný úkol, protože zahrnuje mnoho kroků a aspektů. Týmy pro vývoj softwaru řeší problém jednoznačně. Používají různé procesy vývoje softwaru, například agilní. I když se tyto metodologie vývoje softwaru liší, existují čtyři základní kroky při vytváření softwaru od nuly.
Požadavky nebo specifikace - Tato fáze definuje hlavní účel a funkce softwaru. Také stanoví omezení řešení.
Návrh a implementace - Na základě specifikací vývojový tým softwaru vyvíjí a staví software.
Potvrzení - V této fázi vývojový tým vyhodnotí software, aby se ujistil, že odpovídá specifikacím, a řeší identifikovaný problém.
Údržba a změna měřítka - Software nakonec potřebuje údržbu, revize, upgrady a škálování, aby vyhověl měnícím se požadavkům uživatelů.
Bez ohledu na metodiku vývoje softwaru, kterou tým přijme, softwarové agentury následují konkrétní kroky v procesu vývoje softwaru. Ačkoli následující kroky uvedené níže jsou nejběžnějším a nejlogičtějším řádem, ve vývoji softwaru neexistují žádná přísná pravidla. Některé vývojové týmy proto některé kroky směšují, přidávají, vyměňují nebo dokonce vynechávají.
1. Plánování
V počáteční fázi se vývojový tým setká s produktovým a projektovým manažerem, aby vymlátil několik problémů ovlivňujících vývojový proces. Mezi často diskutované aspekty projektu patří materiální a pracovní zdroje, zajišťování zdrojů, časová osa projektu, odhadované náklady a kapacita.
Fáze plánování je zásadní, protože může mít dopad na celý vývojový proces. Tým vytvoří plán, který zajistí úspěšné a včasné dokončení softwaru.
2. Vyhodnocení požadavků
Vývojový tým a klient musí komunikovat, aby identifikovali a analyzovali požadavky projektu. Pokud tak neučiníte, může to mít za následek irelevantní software, který neřeší potřeby uživatelů. To platí zejména u kritických a vysoce technických IT řešení. Podle Trellis Energy, vývojáře softwaru na zemní plyn, vyžadují vysoce specializovaná softwarová řešení úzkou koordinaci mezi zúčastněnými stranami.
Během této fáze jsou pečlivě zdokumentovány obchodní procesy, případy použití a problémy, které jsou pomocí softwaru digitalizovány nebo automatizovány. Vývojový tým tyto informace využívá při navrhování a vytváření softwaru.
3. Návrh softwaru
Jakmile jsou identifikovány a analyzovány systémové požadavky, softwaroví inženýři a vývojáři připraví softwarovou architekturu. Během fáze návrhu se používají standardizované vzory nebo rámce. Tým může také zahájit rychlé prototypování, aby porovnal různá potenciální řešení a našel nejlepší řešení.
4. Programování
S designem, který je nyní na místě, je tým připraven napsat kód. Proces kódování softwaru bude záviset na použité metodice; může to být například jeden blok, například Waterfall, nebo time-boxed sprinty v Agile. Během této fáze by vývojový tým měl komunikovat s klientem, aby zajistil, že projekt bude následovat správným směrem. Na konci této fáze je dokončen funkční a testovatelný beta software.
5. Testování a nasazení
Ve fázi testování se testuje výkon softwaru, kvalita kódu, jeho zabezpečení a integrace. Toto je zásadní fáze při poskytování kvalitního softwaru. Některé softwarové agentury tuto fázi automatizují pomocí nástrojů pro kontinuální integraci, aby proces urychlily. Po dokončení je software připraven k testování v produkčním prostředí - a případně k vydání funkčního softwaru pro výrobu a použití.
6. Údržba
Proces vývoje softwaru nekončí nasazením aplikace. Vývojový tým software neustále sleduje, aby zajistil jeho správnou funkci a splnění potřeb koncových uživatelů. Pokud jsou postprodukce identifikovány závady nebo chyby, vývojáři je rychle vyřeší. Aby se zabránilo regresi (kde opravy způsobují další problémy), tým vrací software zpět zkráceným procesem vývoje softwaru.
Jedná se o kroky při vývoji softwaru od nuly. Každá část procesu je zásadní při vytváření a výrobě kvalitního a pohotového softwaru.