Kdo se podílí na vývoji počítačových her. Vývojář her: vynalézavý programátor

by Lukáš Bílek

Herní vývojář je další vysoce placená profese, o kterou je dnes velký zájem. Zkusme přijít na to, jak těžké je zvládnout to.

Kolik vydělává vývojář her?

Mnoho lidí si volí svou budoucí práci nejen podle povolání, ale také podle výše platu. O povolání se musíte rozhodnout sami, ale na výši platu je třeba myslet ještě předtím, než začnete toto povolání zvládat. První snímek obrazovky je volné místo nalezené na druhý jsou další tři volná místa z

Při hledání volných míst použijte několik zdrojů. Například pro dotaz „vývojář her“ je na Yandexu málo volných míst, ale na je mnoho (218 pouze v Moskvě) s platem od 80 do 200 tisíc rublů.

V jakých jazycích jsou hry napsány?

Složitost této profese spočívá ve skutečnosti, že vývojář musí být skutečným polyglotem - potřebujete znát 2-3 programovací jazyky, protože na tuto otázku neexistuje jediná správná odpověď. Bohužel neexistuje univerzální programovací jazyk, jako je G #, ve kterém jsou napsány všechny hry.

Nejprve se musíte rozhodnout, jaký druh hry chcete psát. Hry pro mobilní zařízení jsou napsány v jazycích Java (pro Android) a Swift a Objective-C pro iOS. U jednoduchých prohlížečových her postačí HTML, JavaScript a RoR (Ruby on Rails).

Vytvořit jednoduchá hra pro počítač můžete použít Python nebo C #. Na podporu svých slov uvádím odkaz na „hada“ napsaného v Pythonu. Všimněte si, že se jedná o kompletní hru s grafickým rozhraním.

Velké hry jsou často psány pomocí vlastního enginu. Velmi často je celý motor nebo jeho většina napsána v jazyce C ... Vývojáři slavného Call of Duty tedy používají vlastní engine Treyarch NGL. Jazyk C.- obtížné a málo lidí se to začíná učit od samého začátku. Nejprve musíte zvládnout jednodušší jazyky, například stejný C #, který se objevil později, ale je snazší se ho naučit než C ++.

Python se často nepoužívá jako primární, ale jako podpůrný programovací jazyk pro vývoj her. Často se používá k popisu série herní procesy... Proto je důležité znát alespoň dva programovací jazyky- C # a Python. Vhod přijde i znalost základů databází a jazyka SQL - často je třeba výsledky hraní někam uložit a databáze je jedním z nejefektivnějších úložišť pro všechny druhy informací.

Kde studovat

Prvním problémem, se kterým se nováček herních her potýká, je volba programovacího jazyka. Jak již bylo uvedeno, vše zde závisí na požadovaných specifikách - nemá smysl se učit Javu, pokud chcete vytvářet hry pro stolní počítače.

Druhým problémem je, že se tato profese nikde nevyučuje. Většina univerzit, které vyučují programování, takovou specializaci nemá. Možná samozřejmě budou 2-3 hry věnovány tvorbě hry a vy napíšete jednoduchou konzolovou hru ve stylu „Hádej číslo“.

Alternativou je účast na speciálních kurzech, které z vás udělají nejen programátora, ale. Fáze zvládnutí profese vypadají, jak ukazuje graf. Za čtyři měsíce absolvujete pět praktických kurzů:

základní kurz C #;

pokročilý kurz C #;

Kurz Unity pro začátečníky;

rozvoj mobilní hry pomocí Unity;

video kurz - základy databází.

Díky tomu budete mít životopis, portfolio, certifikát, dvouměsíční zkušenosti a také dovednosti pro rozvoj týmu. Hlavní ale je, že se naučíte vytvářet hry pro více hráčů pomocí Unity3D. Úroveň platu vývojáře Unity3D je mimochodem zobrazena na prvním obrázku.

Můžete se seznámit s obsahem každého kurzu a požádat o účast. Doba školení bude šest měsíců (společně se stáží).

Mnoho hráčů si v určitém okamžiku položí otázku „Jak se stát vývojářem her?“ Ptají se, co je k tomu potřeba, zda to vyžaduje nějaký speciální talent nebo zálohu, zda bylo nutné se ve škole opřít o matematiku a podobně. Říkám ti!

Ahoj kluci!

Často kladené otázky, které jsem od vás dostal: Co je potřeba k tomu, abyste se stali vývojářem her? Jak se stát vývojářem her? Co se potřebujete naučit? Kde začít?

* Pro ty, kteří mě ve zkratce neznají: Programuji hru ve velkém herním studiu v Petrohradě, mám zájem.

Rozhodl jsem se podrobně odpovědět na vaše otázky. Za prvé, „vývojář her“ nemusí být nutně programátor. Game developer je obecný název pro mnoho profesí, které se podílejí na vývoji her. Jedná se o herní designéry a umělce (z angličtiny Artists), programátory a manažery a testery. A každá z těchto profesí, budete překvapeni, není konečnou specializací vývojáře.

Například umělci jsou 3D modeláři, umělci a animátoři. Programátoři jsou herní programátoři, grafičtí programátoři a programátoři nástrojů. A jak se říká, v dětské říkance - všechny profese jsou potřeba, všechny profese jsou důležité!

Kde začít?

Za prvé: přemýšlejte o tom, když si představíte jasné vyhlídky na práci snů, co přesně byste chtěli dělat „vývoj hry“? Co přesně si myslíte, že se vám bude nejvíce líbit? Napsat scénář / děj? Kreslit postavy? Plánujete úrovně?

Jsem jen opatrný: když porovnáte „vývojáře her“ a „herního programátora“, můžete se mýlit. Vybral jsem si špatnou profesi, strávil měsíce nebo dokonce roky špatným směrem.

Proč programovat? Řekl vám někdo, že programátoři dostávají velké peníze? Dobří lidé dostávají zaplaceno. Jako v každé jiné profesi ve vývoji her. Modeláři i umělci, pokud jsou dobrými specialisty, pobírají vynikající platy.

Jak se rychle a snadno stát vývojářem her?

Odpověď: V žádném případě! Žádné kurzy - o to více bláznivé od geekbrainů, nebo kurzy od „vývojářů her“, kteří sami nepraktikují vývoj, mohou nováčka naučit úplně od začátku! A ještě víc - rychle.

Pokud sledujete kurzy Unity o tom, jak vyrobit hada, střelce atd. - nedozvíte se nic nad rámec tohoto tutoriálu. A takové kurzy jsou plné YouTube.

Jak se tedy stát vývojářem her?

Odpověď: Tvrdou prací, pílí. Ať už si vyberete jakýkoli obor / povolání. Pokud jste ještě ve škole, skvělé! V tomto RPG si stále můžete vybrat požadovaný obor vývoje :) Vyberte si univerzitu nebo vysokou školu s příslušnou specializací a připravte se na přijetí.

Pokud ne, najděte si nejprve knihy a kurzy angličtiny (ruský jazyk - z větší části - vzácná sračka). a pohybovat se směrem k cíli.

Ale co indie? Jak vytvořit indie hru?

Ano, toto je úplně jiné. Na rozdíl od průmyslových vývojářů je indie mužský orchestr. Programuje, kreslí a testuje. A nenechte se zmást tímto romantismem, také si platí svůj vlastní plat (nebo jí Rolltona, jeho milovaného ver-michela) a je velmi, velmi ohrožen.

Po přečtení několika knih a prohlížení dobrých kurzů:

- Pokuste se hru vyvinout sami. Pokud vše funguje, naplňte své vlastní portfolio a po chvíli se pokuste jej předělat, vylepšit. Ukažte zaměstnavatelům svůj potenciál. Zkušenosti, nikoli míra, jsou na mnoha místech klíčovým faktorem. A nejlepší ukázkou zkušeností je portfolio. Rozbijete tedy řetězec: „Potřebujeme pouze pracovníky s pracovní zkušeností, ale kde je můžeme získat, pokud jsou všude potřebné zkušenosti?“.

- Vytvářejte herní módy, pokládejte hloupé otázky ve skupinách vytvářejících hry jako my.

- Naučte se nějaký bezplatný engine jako Defold, Unity nebo GameMaker.

- Pokuste se naučit základy co nejdříve.

- Pokuste se získat práci v nějakém studiu jako stážista. V některých herních studiích je možnost absolvovat po nich školení a stáže.

- Pokuste se snášet pády stoicky! Bitva je ztracena, ale válka teprve přijde!

Rozhovor s vývojáři her: bystří profesionálové, zástupci profesí

Ptám se kolegů profesionálních zástupců (modeláři, umělci, testeři, animátoři) na to, co potřebujete studovat, abyste zvládli předmět. Kam jít studovat a tak dále.

Jak se vám líbí tento nápad? Vždyť v mém ateliéru pracují ti nejúžasnější zástupci jejich profesí! A můžu někoho chytit ze svých bývalých kolegů, teď pracují v nejslavnějších studiích: Nival, Wargaming, Sabre.

Tímto příspěvkem tedy chci zahájit nové kolo interakce s vámi, chlapci a mými nejlepšími kolegy. Budu psát o tom, jak se stát herním programátorem sám, a zároveň - zde je seznam témat, která můžeme společně s vámi analyzovat!

Profese ve vývoji her

Uvažované profese Scenáristé Příběh Marie Kochakové o profesi 3D modeláři

Alena Bulgar z berlínského studia Airborn promluvila o sobě a své zajímavé profesi Techničtí umělci

Georgy Matsnev vyprávěl o sobě a chladném tech. umění Inženýři QA Příběhy profesionálů QA:

Sergey Prazdnichnov -

a Jaroslav Růžanov - Očekáváme skvělé specialisty Herní designéři Příběhy profesionálů o herním designu:

Shamil Yanbukhtin -

Vývoj her je proces vytváření počítačových her. Obsah 1 Přehled 2 Specializace ... Wikipedie - „Opozice“ je ruský název pro řadu počítačových her v žánru strategií v reálném čase vyvinutých společnostmi „Our Games“, „Fireglow Games“ a „Red Ice“. Ochranná známka Opozice nyní patří společnosti Russobit M. Původně v ... Wikipedii - ... Wikipedie Corsairs Žánr RPG Vývojáři ... Wikipedie Sudden Strike Žánr RTS, vývojář strategie v reálném čase „Fireglow Games“ Vydavatelé ... Wikipedie Níže je uveden seznam her, které kdy byly vydány v rámci jednoho z nastavení Dungeons Dragons. Platformy pro nastavení herní řady Datum vydání Engine dnd PLATO Gary Weisenhunt, Ray Wood 01975 1975 Dungeon ... Wikipedia Star Trek Games: Year Platform Název Vývojář / Vydavatel 1971 Star Trek ( textová hra) mnoho Mike Mayfield 1972 Star Trek (skriptová hra) PDP 10 Don Daglow 1979 Apple Trek Apple II c. 1980 3 D Star Trek Atari 800 Color ... ... Wikipedie Tento termín má jiné významy, viz SWAT (disambiguation). SWAT (Game Series) Cover for SWAT 4 Genres ... Wikipedia Tento termín má jiné významy, viz Konfrontace. Opozice je ruský název pro řadu strategických počítačových her v reálném čase vyvinutých společnostmi Our Games, Fireglow Games a Red Ice. Obchodování ... ... Wikipedie Nesmí být zaměňována s počítačem hra Fallout FlatOut Žánr Arkádový automobilový simulátor Vývojáři ... Wikipedie

Knihy

Kvorum. Dokažte svůj případ a rozhodněte o osudu vesmíru! "Sawyer Alexey." O hře V této hře musíte reprezentovat svoji rasu na setkání hlavního vesmírného KVORA ...

Gop s lukem. Série Ironický thriller, Sergej Baranov. Kniha vyšla v roce 2001, 448 stran. Mazaná a odvážná bankovní loupež, letmé boje v ulicích města, ...

Kdo pracuje v odvětví vývoje her

design (herní design)

programování

grafický obsah

testování

Design

Na vývoji hry ve velké společnosti se podílí celá řada specialistů a my se vám nyní pokusíme představit většinu specialit, které jsou součástí tohoto procesu. Všichni vývojáři mohou být rozděleni do skupin, z nichž každá má svou vlastní oblast odpovědnosti. PROTI obecný případ tohle je:- proces vypracování základních konceptů budoucí hry, jejích pravidel, obsahu, herní svět , mechanika a hratelnost. Herní designér musí mít jak umělecké, technické, tak psací schopnosti (pro dokumentaci, designové dokumenty).

Hlavní designér, hlavní herní designér- vedoucí a koordinátor zbytku designérského týmu, jeho odpovědnost zahrnuje definování a vypracování klíčových prvků budoucí hry, interakce s ostatními vedoucími jiných oddělení (umělecký ředitel, vedoucí programátor atd.), řešení dalších návrhových problémů to nemůže být nebo z důvodů svěřit podřízené projektanty. PROTI obecný pohled je to hlavní designér, kdo určuje konečný vzhled hry, její „podstatu“ na úrovni hry.

Game Mechanics Designer- osoba, jejíž odpovědnost zahrnuje stanovení potřeb softwarového kódu pro implementaci nápadů a hraní vyvinutých designérským týmem. Návrhář herních mechaniků musí mít určité technické dovednosti v oblasti programování, aby kompetentně stanovil úkoly pro implementaci hry prostřednictvím programového kódu pro programátory.

Level designer, level designer- osoba, jejíž úkoly zahrnují vytváření a sestavování herních úrovní, map, umístění atd. Úroveň designér může být buď vysoce specializovaná osoba, která se zabývá pouze sestavováním míst z hotových prvků (modelů), nebo kombinovat tuto pozici s jinou - například návrhář úrovní může být také 3D umělec.

Interface designer, UI designer- vyvíjí uživatelské rozhraní, všechny druhy nabídek, HUDů, oken atd. Není vůbec nutné, aby je kreslil sám, ale obecně by to bylo plus.

Scénárista- osoba, která je zodpovědná za textovou složku hry. Mezi jeho povinnosti patří sestavování dialogů, zpracování zápletky, popis všech druhů scén, událostí, možné možnosti jejich vývoje, doplňování případné herní literatury atd. - obecně vše, díky čemu bude hra organicky zapadat do herního světa. Mezi začátečníky existuje móda říkat si „scénáristé“, ale skutečný obsah tohoto slova je mnohem objemnější než jen psaní zápletky pro hru. Mnohem obtížnějším úkolem může být vypracování konzistentních logických misí a úkolů, psaní realistických řádků pro různé postavy - to vše vyžaduje vysokou uměleckou zručnost, jazykovou vybavenost a určité nadání.

Programování

- proces vytváření programového kódu za účelem vizualizace herního světa, interakce hráče s tímto světem a pohybu kolem něj. Programování videoher je rozděleno na velké množství specializovaných oblastí, z nichž každá je zodpovědná za nějakou funkční část budoucí hry (umělá inteligence, fyzika, vizualizace atd.).

Hlavní kodér- nejzkušenější a technicky zdatný specialista, jehož úkolem je přenést všechny podsekce herního enginu v nejširším slova smyslu do jednoho pracovního systému. Přední programátor se může programování věnovat kratší dobu, protože jeho hlavní povinností je stále přesně koordinace a propojení všech systémů do jednoho celku. Hlavní programátor může také napsat „kostru“ herního enginu pro všechny subsystémy, které již ostatní lidé budou dělat.

Programátor herní mechaniky- osoba odpovědná za softwarovou implementaci všech prvků hry. Pokud například herní designér poskytl možnost použití krabic jako vrhačů projektilů, úkolem programátora herní mechaniky bude zajistit, aby hráč mohl tyto krabice vzít a hodit je.

3D engine programator, grafický engine programátor- specialista zodpovědný za zobrazení herního světa na obrazovce hráče, shaderech, grafických efektech atd.

AI programátor(umělá inteligence) - mezi její úkoly patří softwarová implementace různých modelů nepřátelského chování, systém spouštěčů, podmínky a další prvky, které z počítače řídí chování objektů ve hře.

UI programátor- je zodpovědný za interakci uživatele s herním světem prostřednictvím uživatelského rozhraní (UI), různých HUDů, nabídek atd.

Programátor sady nástrojů- mezi jeho úkoly patří vytváření všech druhů nástrojů, editorů a dalších nástrojů, které jsou navrženy tak, aby pomohly umělcům a designérům plnit jejich úkoly rychleji, pohodlněji a lépe. Praktická sada nástrojů může výrazně zkrátit čas na vytváření jednotlivých prvků hry.

Programátor síťových kódů- odpovídá za interakci hry prostřednictvím internetu (nebo místní sítě) s aktualizačními servery, ostatními hráči (multiplayer) atd.

Grafický obsah

- sada předmětů v herním světě, které hráč vidí na obrazovce. To zahrnuje modely postav, ekologické položky, terén a další.

Umělecký ředitel- vedoucí uměleckého oddělení, obvykle nejzkušenější zaměstnanec uměleckého oddělení, je zodpovědný za koordinaci práce podřízených 2D a 3D umělců, kontrolu kvality a zajištění toho, aby byl ve všech dílech zachován obecný styl.

2D umělec- zobecněný název pro řadu užších specialit. Úkolem 2D umělce je obvykle vytvářet grafický obsah ve 2D editorech (obvykle Photoshopu) ve formě náčrtků, textur pro 3D modely, různých druhů úvodních obrazovek, obrázků na pozadí atd. Užšími specialitami 2D umělců jsou: concept artist, texture artist, background artist.

Pojem umělec- zodpovídá za vytváření různých druhů skic, skic postav, budov, dekorací, lokací atd. - jinými slovy, vizuální formou představuje obrazy a nápady budoucí hry. Práce konceptuálního umělce slouží jako zdroj koordinace akcí ostatních členů uměleckého oddělení, slouží k předvádění myšlenek managementu, investorům atd.

Umělec textur- Jeho odpovědnost zahrnuje vytváření různých textur pro 3D modely vytvořené 3D umělci v souladu s koncepčními kresbami.

3D umělec- zobecněný název pro řadu užších specialit. Úkolem 3D umělce obecně je vytvářet 3D obsah v podobě modelů postav, vybavení, architektury a dalších herních objektů. Užší specializace 3D umělců jsou: modelář postav, výtvarník prostředí, animátor.

Modelář postav- zabývající se tvorbou modelu ve 3D balíčku herní postavy jejich oblečení, zbraně, brnění atd. Postavy však mohou být jak organické (humanoidy), tak anorganické (různé druhy technik), takže mnoho modelářů se považuje za organické modeláře nebo anorganické povrchové modeláře, v závislosti na jejich schopnostech a preferencích.

Environment Modeler- mezi jeho úkoly patří modelování objektů okolního světa, krajiny, budov atd.

Animátor- animátoři mohou být rozděleni do samostatné kategorie specialit; se zabývají animací (revitalizací) 3D modelů, nejčastěji postav. Úkoly animátora zahrnují vytváření pohybů chůze, běhu, skákání, útoku a podobných pohybů v závislosti na požadavcích hry.

Testování

- proces identifikace různých druhů chyb a vad v obsahu hry. Musí být provedeno testování, aby se zabránilo částečné nebo úplné nefunkčnosti hry konečným spotřebitelem.

Testování může provádět testovací oddělení herního vydavatele, vývojářští testeři, nezávislí testeři a také během veřejného beta testování běžnými uživateli. Proces testování se scvrkává na provádění a kontrolu řady standardních scénářů (například zamrzne hra při opuštění plochy), testování hry, různých situací atd.

Zvuk

- zvukové oddělení poskytuje hře zvukové efekty, hudbu a hlasy pro herní postavy.

Hudební skladatel- jeho úkolem je napsat hudbu (soundtrack) ke hře.

Zvukař- hledá hotové zvukové efekty pro hru nebo vytváří nové syntézou několika zvuků nebo nahráváním původních.

Hlasoví herci- vyjádřené herní postavy.

Toto jsou hlavní obory v odvětví vývoje her. Specialit, které nebyly zmíněny, je samozřejmě mnohem více (například producenti nebo umělci speciálních efektů), ale uvedeni byli hlavní lidé podílející se na vývoji her.

Základy programování

Základy programování, základní pojmy a pojmy

Videokurz seznámí studenty se základy programování, základními pojmy a pojmy. Naučí vás vyvíjet algoritmy a poskytne vám skutečné zkušenosti s vytvářením webových produktů. Lekce obsahují přehled aktuálních programovacích jazyků a směrů, pomáhají studentům vybrat si to nejzajímavější pro sebe a poskytují materiály a pokyny pro další profesní rozvoj.

Lekce 3. První program

Volba programovacího jazyka. Příprava prohlížeče. Program „Ahoj, světe!“

Lekce 4. Proměnné

Instalace pohodlného editoru kódu. Seznámení s proměnnými. Jednoduchá kalkulačka.

Lekce 5. Datové typy

Typy dat. Operace s různými typy dat. Konverze datového typu.

Lekce 6. Algoritmy a vývojové diagramy

Algoritmické myšlení. Vizuální vývojové diagramy.

Lekce 7. Provozovatel pobočky, pokud

Volba možností v programu. Provozovatel pobočky, pokud. Hra s hádankami.

Lekce 8. Logické operace

Složité podmínky volby. Logické AND, OR. Hra „Angry Birds“.

Lekce 9. Smyčky ano, zatímco

Do a while smyčky. Ruská ruleta.

Lekce 10. Smyčka pro

Pro smyčku. Finanční kalkulačka.

Lekce 11. Pole

Velké datové sady a pole. Ruleta.

Lekce 12. Funkce

Funkce. Příprava na napsání hry " Black jack(21) “.

Lekce 13. Hra „Black Jack“. Část 1

Psaní plnohodnotné hry. Základem je rozdávání karet a bodování.

Lekce 14. Hra „Black Jack“. Část 2

Dokončení psaní hry. Určení výsledků a vítěze.

Lekce 15. Kariéra programátora

Přehled hlavních směrů v programování. Jak si vybrat programovací jazyk? Co se dále naučit?

C #. Rychlý start

Základy C # na příkladu vývoje malé hry

Video kurz pro ty, kteří se zajímají o programování v jazyce C # a chtějí znát možnosti a výhody, které nabízí. Kurz se skládá ze 7 lekcí, během kterých získáte zkušenosti s programováním v tomto jazyce a napíšete malou hru s grafickým rozhraním. Pro efektivní zvládnutí materiálu je vyžadována minimální zkušenost s programováním, proto doporučujeme, aby úplně začínající vývojáři nejprve absolvovali bezplatný online kurz „Základy programování“.

Lekce 1. Úvod do jazyka C #

Proč se naučit C #? Co se s jeho pomocí vyvíjí?

Lekce 2. Proměnné, datové typy

Lekce 3. Větvení. Celá čísla.

Lekce 4. Smyčky

Pojďme se seznámit grafická knihovna SmallBasic. Podívejme se na smyčku while na příkladu ovládání želvy.

Lekce 5. Funkce

Prozkoumejme smyčku for. Pojďme napsat slovo „Dort“ pomocí želvy. Budeme používat funkce.

Lekce 6. Vývoj hry: Část 1

Začněme s vývojem hry. Pojďme se naučit ovládat želvu z klávesnice.

Lekce 7. Vývoj hry: Část 2

Dokončíme hru. Naučme vaši želvu honit jídlo.

Git. Rychlý start

Základy Git

Videokurz poskytuje zážitek z týmového vývoje pomocí Gitu. Naučí vás organizovat úložiště sdíleného kódu od začátku a efektivně ho používat. Studenti ovládají klienty git s grafickým a konzolovým rozhraním, naučí se ovládat vydávání verzí programu a „vracet se“ k předchozím verzím. Běžné chyby vývoje týmu jsou podrobně rozebrány: při slučování větví, vytváření commitů, ukládání spustitelných souborů do úložiště.

Lekce 1. Účel a příležitosti

Zjistíme, proč je git potřebný a jaké příležitosti otevírá programátorům.

Lekce 2. Základní operace

Vytváříme úložiště kódu dostupné všem přispěvatelům v síti. Ovládáme základní operace: Klonovat, Commit, Push, Pull.

Lekce 3. Vrácení změn kódu

Naučte se vracet zpět změny v kódu pomocí git. Ovládáme operace Vyhodit, Vrátit, Obnovit.

Lekce 4. Práce s větvemi

Práce s větvemi.

Souběžně vyvíjíme několik verzí programu. Ovládáme operace Přidat větev, Pokladna, Sloučit.

Lekce 5. Konflikty

Naučte se řešit konflikty při slučování větví.

Lekce 6. Časté chyby. Část 1

Strach z vytváření nových poboček. Ukládání spustitelných souborů v úložišti.

Lekce 7. Časté chyby. Část 2

Chyby při práci s pobočkami. Chyby při vytváření potvrzení.

Lekce 8. Žádost o stažení. Práce s open-source projekty

Zvládáme požadavky na vytažení na příkladu práce s projekty typu Open-Source.

Lekce 9. Žádost o stažení. Dodávka domácích úkolů.

Odeslání domácího úkolu GeekBrains pomocí Pull Request.

Lekce 10. Konzola git klient. Základní operace

Ovládáme základní operace v klientovi konzoly git.

Lekce 11. Konzola git klient. Práce s větvemi

Naučte se pracovat s větvemi v klientovi konzoly git.

Lekce 12. Práce s verzemi programu

Naučte se vydávat různé verze softwarového produktu pomocí git.

Lekce 13. Shrnutí

Shrnutí výsledků odvedené práce.

Kurz je určen začátečníkům v programování, kteří by chtěli zvládnout moderní jazyk C #, který je v současné době jedním z nejpopulárnějších vývojových jazyků a má řadu nepochybných výhod. Je dobře organizovaný, přísný, většina jeho návrhů je logická a pohodlná. Pokročilé diagnostické nástroje a nástroje pro úpravu kódu činí proces programování příjemným a efektivním a výkonná knihovna tříd platformy .NET přebírá mnoho rutinních operací, což umožňuje řešit složité problémy pomocí hotových „stavebních bloků“. To vše nám umožňuje považovat C # za efektivní náhradu jazyků Pascal, Basic a C ++ při výuce programování. Možnosti C # jsou opravdu nekonečné, protože pokrývá téměř všechny moderní technologie. A velké množství nabízených volných míst na trhu IT služeb usnadňuje C # programátorovi najít práci a získat vysoký příjem! Základní kurz programování založený na C # vám umožní rychle se dostat na úroveň žádaného profesionálního specialisty. V procesu učení použijeme velké množství skutečných programů. Zvláštní pozornost je věnována objektově orientovanému programování (OOP), které začátečníkům nejčastěji způsobuje potíže s učením. Jakmile získáte potřebné teoretické základy, přejdete k procvičování řešení problémů, jehož hlavním cílem je naučit se myslet jako programátor C #.

Lekce 1. Úvod. Základní datové typy. Řídicí panel. Třídy a metody.

Co je .NET Framework; Vytváříme konzolovou aplikaci ve VisualStudiu. Proměnné. Datové typy a jejich převod. Data zobrazujeme a zadáváme prostřednictvím konzoly. První seznámení s metodami a třídami.

Lekce 4. Pole. Textové soubory

Od objektů po pole. Od polí po „složité“ úkoly. Textové soubory

Lekce 5. Znaky, řetězce, regulární výrazy

Symboly a řetězce; neměnné řetězce; StringBuilder, StringReader a StringWriter; regulární výrazy; praxe.

Lekce 6. Delegáti, soubory, sbírky

Delegáti; organizace systému vstupů a výstupů; práce se souborovým systémem; sbírky; praxe.

Lekce 7. Úvod do Windows Forms

Z konzolové aplikace do Windows Forms; události a jejich zpracovatelé; Třída formy; vytvoříme první aplikaci.

Lekce 8. Programování pro dospělé

Odraz; co je XML; serializace a deserializace; vytvoření editoru otázek pro hru „Věřím - nevěřím“.

Základy OOP

Složitý koncept jednoduchými slovy

V pokračování kurzu ["Základy programování"] (http: // https: // web / kurzy / 58) si studenti osvojí nejrozšířenější a nejžádanější paradigma, které se používá téměř ve všech moderních jazycích- objekt -orientované programování. Principy OOP se učí praxí: vývoj hry „Had“ v C # pomocí systému pro správu verzí Git.

Lekce 1. Stanovení cílů

Přípravné práce. Instalace vývojového prostředí Visual Studio, zahájení práce s Gitem.

Lekce 2. Procedurální přístup

Zobrazení bodů na obrazovce bez použití OOP.

Lekce 3. Třídy a objekty

Vytváříme první třídu „Bod“.

Lekce 4. Konstruktéři. Zapouzdření

Vytvořte konstruktory třídy „Point“. Studujeme jeden z klíčových principů objektově orientovaného programování - zapouzdření.

Lekce 5. Paměť s náhodným přístupem: pohled zevnitř

Co se stane v RAM při vytváření a přiřazování třídních proměnných a objektů?

Lekce 6. Zvládnutí třídy seznamu

Učíme se používat „Seznam“ třídy C # v praxi. Vytvořte si seznam „Bodů“.

Lekce 7. Třída „Vodorovné čáry“

Tvoříme nová třída zodpovědný za zobrazování vodorovných čar na hřišti.

Lekce 8. Třída „Svislé čáry“ a „Tvar“

Vytváříme novou třídu, která je zodpovědná za zobrazování svislých čar na hřišti. Vytvořte třídu „Tvar“ - základ pro „Vodorovná čára“ a „Svislá čára“.

Lekce 9. Třída „Had“

Vytváříme novou třídu zodpovědnou za zobrazování a ovládání hada na hřišti. Aplikujeme principy dědičnosti. Vytváříme enum, který je zodpovědný za směr hada.

Lekce 10. „Had“ v pohybu

Učíme „Hada“ pohybovat se po hřišti.

Lekce 11. Řízený „had“

„Hada“ ovládáme z klávesnice.

Lekce 12. „Had“ s dobrou chutí

Naučit hada přežít v reálném světě - výživa a růst!

Lekce 13. Třída „Překážky“. Polymorfismus

Vytváříme třídu, která je zodpovědná za překážky v cestě hada. Ovládáme princip objektově orientovaného programování - polymorfismus.

Lekce 14. Akční dobrodružství „Získejte jídlo, utečte od překážek“

Trénujeme hada, aby reagoval na překážky při lovu potravy.

Lekce 15. Shrnutí

Shrnuto, užijte si hru.

Pokročilý kurz C # úrovně 2 je pokračováním základního kurzu C #. Kurz poskytuje hlubší pochopení principů objektově orientovaného programování. Není nic zábavnějšího, než vyvíjet vlastní hru, takže kurz vysvětluje principy OOP při psaní arkádové hry. Tento přístup na jedné straně dobře porozumí principům OOP, na druhé straně vám umožní studovat technologii psaní programů pod Windows. Ve druhé části kurzu je kladen důraz na osvojení si používání různých technologií .NET Framework, bez jejichž znalosti není možné stát se profesionálním vývojářem Microsoftu: LINQ, ADO.NET, WCF, WPF atd. Studenti budou vyvinout aplikaci pro Dekstop ve WPF.

Lekce 1. Objektově orientované programování. Část 1

Struktura. Třída. Objekt. Zapouzdření. Konstruktéři. Vlastnosti. Indexery. Dědičnost a polymorfismus.

Lekce 2. Objektově orientované programování. Část 2

Abstraktní metody a třídy. Rozhraní. Standardní rozhraní. Výjimky.

Lekce 3. Objektově orientované programování. Část 3

Zobecnění. Delegáti a události. Vzor pozorovatele.

Lekce 4. Objektově orientované programování. Část 4

Seznamy. Zobecněné seznamy. Lambda výrazy. Linq.

Lekce 5. Seznámení s technologií WPF.

Vlastnosti platformy WPF. Úvod do jazyka XAML. Styly. Přehled ovládacích prvků a jejich vlastností.

Lekce 6. Vazba dat. Spouště.

Vazba dat. Spouště. Zpracování výjimek. Zobrazení seznamu. Virtualizace.

Lekce 7. Interakce s databází.

Interakce s databází. Přehled technologie ADO.Net.

Lekce 8. Přehled architektury aplikačně orientovaných služeb (SOA).

Webová služba asmx. Služba WCF. Služba Web API.

Základy databáze. 20 lekcí.

Návrh databáze a dotazy SQL

Databáze (DB) jsou systémy pro ukládání a zpracování dat, pro jejichž přístup se používá jazyk SQL (Structured Query Language). Všechny moderní webové stránky, hry nebo desktopové aplikace vyžadují ukládání dat. V současné době existuje mnoho různých systémů pro správu databází (DBMS), nejoblíbenější je MySQL. „Základy databáze“ je 20 intenzivních video lekcí (po 10 minutách), kde společně projdeme všechny fáze návrhu databáze na příkladu internetového obchodu využívajícího dotazovací jazyk SQL. Po tomto kurzu budete moci využívat různé databáze jako MS SQL a Postgre Sql, protože syntaxe jazyka SQL je pro ně prakticky stejná.

Lekce 1. Relační databáze

Jaký je rozdíl mezi DB a DBMS; jaké databáze se nazývají relační; přehled moderních DBMS.

Lekce 2. Instalace DBMS

Instalace grafické aplikace MySql DBMS a Mysql Workbench.

Lekce 3. Návrh databáze, normální formuláře

Datový design v Excelu; normální formy; primární klíč.

Lekce 4. Příkaz CREATE SQL

Vytváření tabulek v grafickém uživatelském rozhraní MySql Workbench; Příkaz CREATE; typy dat; pracovat v konzole.

Lekce 5. Příkaz SQL INSERT

Vyplňování tabulek daty pomocí grafického rozhraní; INSERT příkaz; AUTO INCREMENT.

Lekce 7. Příkazy SQL DISTINCT, ORDER BY, LIMIT

Načítání a filtrování dat pomocí příkazů DISTINCT a LIMIT SQL; řazení pomocí příkazu ORDER BY.

Lekce 9. Konzistence dat

Koncept konzistence nebo konzistence dat.

Lekce 10. Cizí klíč

Pojem cizího klíče a omezení hodnot sloupců; ZAHRANIČNÍ KLÍČOVÁ OMEZENÍ.

Lekce 11. Vytváření tabulek se vztahem mnoho k mnoha

Přidání košíku do databáze internetového obchodu.

Lekce 12. Kompozitní primární klíč

Použití kompozitního primárního klíče při navrhování tabulky many-to-many.

Lekce 13. Kombinace dat z více tabulek

Načítání dat z několika propojených tabulek; nekonzistence přístupu pomocí několika SELECTů.

Lekce 14. Prohlášení o VNITŘNÍM PŘIPOJENÍ

Spojování dat z více tabulek pomocí příkazu INNER JOIN.

Lekce 15. Prohlášení LEFT JOIN, RIGHT JOIN

Spojování dat z více tabulek pomocí příkazů LEFT JOIN a RIGHT JOIN.

Lekce 16. Operátor UNION

Kombinace výsledků více dotazů SQL pomocí operátoru UNION.

Lekce 17. Funkce agregátu

Agregační funkce COUNT, SUM, MIN, MAX.

Lekce 18. Prohlášení SKUPINA PODLE

Seskupte vybranou sadu řádků pomocí klauzule GROUP BY.

Lekce 19. Rejstříky

Filtrování ve SKUPINĚ pomocí HAVING; zvýšení rychlosti provádění dotazů pomocí indexů.

Lekce 20. Transakce

Koncept transakce; prohlášení o TRANSAKCI; Požadavky na ACID pro transakční systém.

Unity je nástroj pro vývoj 2D a 3D her. Aplikace vytvořené pomocí Unity běží na Windows, OS X, Windows Phone, Android, Apple iOS, Linux a také na herní konzole Wii, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One. Tento herní engine vám také umožňuje spouštět hry v prohlížečích pomocí speciálního zásuvného modulu Unity Web Player a WebGL. V kurzu prozkoumáme základní nástroje editoru Unity a také přístupy, které se používají při vývoji her. Kromě toho vás provedeme celým procesem vytváření 2D a 3D hry pro jednoho hráče. Po tréninku nejen porozumíte principům většiny stávajících herních mechanik, ale také je budete moci uvést do praxe. Vyvineme vlastní 3D střílečku. Úspěšně absolvovat kurz „Jednota. Úroveň 1 ”vyžaduje znalost jazyka C #, který můžete získat v základním kurzu„ C #. Úroveň 1 ".

Lekce 1. Představení jednoty

Jednota jako ekosystém; historie stvoření, verze; rozsah použití; vytvoření nového projektu; rozhraní editoru, Layout, hlavní okna; herní objekty, primitiva, komponenty; navigace ve scéně; montovaný koncept; Klávesové zkratky; montáž projektu; obchod s majetkem.

Lekce 2. Představení komponent

Vytvořte svou první hru z komponent, skřítků a skriptů.

Lekce 3. Skriptování v jednotě.

Hlavní metody třídy MonoBehaviour. Přístup k herním objektům a komponentám. Pohybujte se a otáčejte se. Nastavení projektu. Fyzika.

Lekce 4. Skriptování v jednotě. Část 2

GUI okamžitého režimu. Třídy Mathf, Random, Invoke. Coroutines. Spouště a kolize. Speciální složky projektu.

Lekce 5. Budování AI a jednoduchého rozhraní

GUI okamžitého režimu. Třídy Mathf, Random, Invoke. Coroutines. Jednoduché zvládání překážek AI.

Lekce 6. Animace, zvukové a vizuální efekty

Legacy animation system, Mecanim based animation, Character Controller component. Komponenty AudioListener, AudioSource. Vizuální efekty (částicový systém, efekty kamery)

Lekce 7. Vývoj rozhraní

Objekty a komponenty pro vývoj uživatelského rozhraní: Canvas, Canvas Scaler, Graphic Raycaster, Rect Transform, Text, Image, Raw Image, Button, Toggle, Toggle Group, Slider, Scroll View, Scroll Rect, Scroll Bar, Dropdown, Input Field. Systém událostí. Spouštěč událostí.

Lekce 8. Vývoj pro mobilní zařízení.

Vývoj pro mobilní platformu

Jednota. Úroveň 2,1 měsíce.

Vývoj 3D her

Tento kurz je pokračováním základního kurzu o jednotě a zahrnuje studium problémů, bez nichž je obtížné vyvíjet vysoce kvalitní a pokročilé hry. Kurz zkoumá koncepty objektově orientovaného programování a jak se používají k vytváření her v Unity. Uvažuje se o implementaci takových metod, jako je hledání cest, zóna viditelnosti nepřátel, sledování objektů pomocí standardních metod. Zvažte vytvoření vlastního pluginu, který vám při vývoji her usnadní práci a zabere méně času. Naučíme se také, jak uložit výstup vlastních her. Seznámíme se s optimalizací a fyzickými komponentami Unity3d. Vyvineme vlastní 3D střílečku.

Lekce 1. Zásady OOP v jednotě. Část 1

Jmenný prostor; třídy, pole, metody, vlastnosti; konstruktéři; dědičnost, polymorfismus; virtuální metody; přetížení metody.

Lekce 2. Zásady OOP v jednotě. Část 2

Sbírky; abstraktní třídy a metody; rozhraní; výjimky; akce a delegáti; korutiny.

Lekce 3. Vytvoření jednoduché AI. Část 1

Seznámení s rodinou NavMesh. NavMeshAgent, OffMeshLink, NavMeshObstacle.

Lekce 4. Vytvoření jednoduché AI. Část 2

Vytvoření postavy, nastavení zorného pole, hlídkování území, představení složky hlídkové akce: pronásledování a útok.

Lekce 5. Práce s třídou Editor. Ukládání dat

Personalizace Unity3D, přidání vlastních tlačítek a funkcí.

Lekce 6. Fyzické složky. Ukládání dat.

Fyzikální klouby (FixedJoint, SpringJoint a další). Látka (simulace látky). Vytvoření mini mapy. Ukládání dat (JSON, XML, PlayerPrefs).

Lekce 7. Základy optimalizace

Statistiky vykreslování; Profiler; Ladění; Debugger rámců; Nastavení kvality; Optimalizace (Frustum Culling, Occlusion Culling, LOD group, Textures and materials, lighting and shadows, scripts).

Lekce 8. Shrnutí.

Obecné principy hry pro více hráčů; sečtením výsledků.

Jak se stát programátorem. 13 lekcí.

Podrobné pokyny k nalezení práce

Programovací kariéra je vzrušující cesta do světa moderních technologií. Každý vývojář má svůj vlastní příběh a zkušenosti. Existuje však základní algoritmus, který vám pomůže udělat první kroky správně a povede k vašemu cíli. Připravili jsme 13 video tutoriálů, ve kterých jsme zodpověděli nejpalčivější otázky týkající se kariéry programátora ve firmách a na nezávislém trhu. Přemýšlíte často o zaměstnání a máte pocit, že jste připraveni začít vydělávat peníze? Pak je tento video kurz pro vás.

Lekce 1. Profese „Programátor“

Vlastnosti profese; FAQ; poptávka na trhu práce.

Lekce 2. Kariérní poradenství

Stanu se úspěšným programátorem? Faktory úspěchu.

Lekce 3. Začínáme s psaním životopisu

Nejdůležitější je první dojem; jak pojmenovat pozici.

Lekce 4. Výběr programovacího jazyka: Vývoj webu

Přehled jazyků pro vývoj webových stránek: HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python, Ruby, C #, Java; správná volba.

Lekce 5. Mobilní vývoj. Univerzální programovací jazyky

Přehled jazyků: Java, Objective-C, Swift; C #, C ++, Python: správná volba.

Lekce 6. Pravidla pro účinný životopis

Seznam technologií; portfolio; diplomy a certifikáty; osobní kvality. Technická a HR perspektiva.

Lekce 7. Hledání práce: co, kde, kdy

Vysněná práce, psychologické aspekty; technika požadavku.

Lekce 8. Rozhovor a zkušební doba

Rozhovory pro programátory: jak se chovat, co říkat, co poslouchat; zkušební doba a pravidla pro její průchod.

Lekce 9. Freelance: První kroky

Kontrola stránek na volné noze; registrační funkce; registrace účtu; jak se odlišit od většiny interpretů.

Lekce 10. Freelancing: Začínáme a hledání objednávek

Strategie vyhledávání objednávek; priorita objednávek: co si vzít do práce; Jednání; úkoly a úskalí TK; způsoby kontaktování klienta; psaní odpovědí a upoutání pozornosti klientů; správné otázky.

Lekce 11. Freelance: plnění objednávky a platba

Platební metody: bezhotovostní nebo hotovostní platba; platba předem nebo zpětně; přehled situací, ve kterých bude každá metoda fungovat nejlépe; příprava na práci a závazné dohody s klientem; vlastnosti pracovního postupu; závěrečné fáze spolupráce; výměna recenzí; technika „konzultovat“.

Lekce 12. Speciality v oblasti IT

Jak probíhá vývoj ve velkých společnostech? Kdo jsou analytici, designéři, testeři, architekti, vedoucí projektů, vedoucí týmů atd.

Lekce 13. Kariérní žebříček IT

Jak vypadá kariérní žebříček IT? Ve kterých specialitách je snazší zahájit cestu? Jaké jsou vyhlídky na vývoj?

Kurz, vyvinutý ve spolupráci se školou EnglishDom, vám pomůže zvládnout klíčová témata v angličtině, která jsou relevantní pro IT specialisty pro začátečníky. Maximální praxe a zaměření na slovní zásobu IT. V 10 lekcích je pochopena příprava životopisu, referenčních a obchodních dopisů, rozhovorů a jednání, mezinárodní komunikace při propagaci vašeho projektu. V živých dialozích v angličtině si studenti upevní fráze, které budou užitečné pro vývojáře a testery, obchodníky a designéry.

Lekce 10. Spusťte

Vyprávíme o našem projektu a představujeme tým v angličtině.

Stáž. 2 měsíce.

Ve formátu webináře

Stáž v GeekBrains proběhne ve formátu webináře. Hned od začátku hodiny zahájíte rozvoj spolupráce pod vedením učitele. Na každé lekci budeme vést schůzku, jako ve skutečných IT společnostech. Analyzujte odvedenou práci, prodiskutujte přijatý kód, určete objem úkolů na příští týden.

Lekce 1. Vyjádření problému

Formulace problému. Práce s Bug-trackerem.

Lekce 2. Analýza vývojových nástrojů

MS Visual Studio 2015, TortoiseHg, Mercurial, BitBucket

Lekce 3. Objektově orientované paradigma návrhu a vývoje softwaru

Principy stavebních programů (SUCHÝ, KISS, YAGNI, SOLID)

Dobrá pravidla kódu

Lekce 5. Delegáti, události. Lokalizace aplikace

Delegáti a události. Vytvořte si vlastní události. Základy lokalizace aplikace

Lekce 6. Optimalizace. Následné zpracování obrázku

Grafické techniky. Optimalizace vykreslování a skriptování. Analýza pluginů

Leave a Comment