Jaký programovací jazyk je lepší se začít učit. Jaký programovací jazyk se naučit pro začínajícího programátora

by Lukáš Bílek

Na úsvitu počítačů nebyla otázka, který programovací jazyk se učit. V té době existoval pouze jeden jazyk – strojový jazyk. Jak šel čas, výpočetní technika se stala složitější a spolu s počítači se staly složitější i programy a přišel okamžik, kdy bylo nemožné psát složité programy ve strojových kódech. Inženýři a specialisté, aby si usnadnili práci, začali vyvíjet lidsky čitelné programovací jazyky a k dnešnímu dni se objevilo více než tucet programovacích jazyků. Na celém světě neexistuje žádný specialista, který by přesně řekl, kolik jazyků existuje. Skutečný obraz je tedy takový, že existují oblíbené programovací jazyky a nepopulární, jazyky úzkého zaměření a rozšířené použití. A v takovém reálném světě se školák nebo student nemůže rozhodnout, který programovací jazyk studovat. Dobrý programátor přitom říká, že je jedno, jaký jazyk se učit. Jiný, neméně dobrý programátor říká, že se musíte naučit jazyk C++. A třetí, také dobrý programátor, říká, že se musíte naučit jazyk Pascal (Delphi). Pravděpodobně existuje mnoho názorů na to, který programovací jazyk se naučit. A v první řadě to není způsobeno počtem jazyků, ale oblastmi použití. Koneckonců, každý jazyk byl vyvinut z nějakého důvodu, ale s velmi specifickým účelem. Proto je nutné zvážit cíle, kterých by mělo být při učení konkrétního programovacího jazyka dosaženo.

Vzdělávací programovací jazyky

Každý začínající programátor musí ovládat alespoň jeden programovací jazyk. Podle mnoha odborníků je tímto jazykem Basic nebo Pascal. Pascal byl původně koncipován jako programovací jazyk pro studenty. S jeho pomocí začínající programátoři zvládají základní programátorské konstrukty a získávají základní programátorské dovednosti. Po zvládnutí Pascalu už pro mnoho programátorů není otázka, jaký programovací jazyk se učit, smysluplná. Koneckonců, když znáte určitou teorii, máte programátorskou praxi, můžete v případě potřeby ovládat jakýkoli jazyk. Kromě Pascalu se pro výuku používají: BASIC, Fortran, C. Vše závisí především na zaměření vzdělávací instituce.

Doporučení specialisty

Jednou zvládnuté výukový jazyk programování se studuje programovací jazyk, který je nejvíce použitelný v oboru, ve kterém má programátor pracovat. Proto, pokud se budete zabývat programováním WEB, musíte se naučit PHP, Perl, Python, Java atd. software, pak byste se měli podívat na Delphi nebo C ++. Když tedy budete znát jeden programovací jazyk, naučit se základní programovací konstrukty a získat minimální praxi, v budoucnu nebude těžké zvládnout další jazyky požadované pro oblast, ve které bude nutné znalosti programování uplatnit.

Programovací jazyky a jejich rozsah.

Podívejme se na některé známé programovací jazyky a jejich oblasti použití. Tak:

Jazyk 1C - Vestavěný programovací jazyk jedné ze známých platforem 1C Enterprise. Slouží k rozšíření funkčnosti vyvíjené konfigurace, k řešení účetních problémů v podnicích, k vytváření formulářů a zpracování.

- Vestavěný programovací jazyk jedné ze známých platforem 1C Enterprise. Slouží k rozšíření funkčnosti vyvíjené konfigurace, k řešení účetních problémů v podnicích, k vytváření formulářů a zpracování. jazyk PHP - Jazyk pro vývoj webu. Na jazyk PHP většina dynamických stránek byla napsána. Všechny známé bezplatné enginy (CMS) jako Drupal, Wordpress, Joomla jsou napsány pomocí PHP.

- Jazyk pro vývoj webu. Na jazyk PHP většina dynamických stránek byla napsána. Všechny známé bezplatné enginy (CMS) jako Drupal, Wordpress, Joomla jsou napsány pomocí PHP. C #, VB.NET - Jazyky široké aplikace, lze je použít pro WEB programování a pro vývoj komplexního softwaru.

- Jazyky široké aplikace, lze je použít pro WEB programování a pro vývoj komplexního softwaru. C++ - Používá se pro vývoj softwaru jakékoli složitosti. Často můžete slyšet názor, že v tomto jazyce lze napsat vše.

- Používá se pro vývoj softwaru jakékoli složitosti. Často můžete slyšet názor, že v tomto jazyce lze napsat vše. Delphi - lze použít pro vzdělávací účely a pro vývoj komplexního softwaru. Má rozsáhlou sadu nástrojů pro práci s databázemi a vytváření sestav. Proto se rozšířil ve finanční a ekonomické sféře, kde je potřeba vyvíjet aplikace pracující s databázemi. Jazyk také umožňuje vytvářet multimediální aplikace (například videopřehrávač KMPlayer, virtuální hudební studio FL Studio), hry využívající 3D grafiku a další. dr.

- lze použít pro vzdělávací účely a pro vývoj komplexního softwaru. Má rozsáhlou sadu nástrojů pro práci s databázemi a vytváření sestav. Proto se rozšířil ve finanční a ekonomické sféře, kde je potřeba vyvíjet aplikace pracující s databázemi. Jazyk také umožňuje vytvářet multimediální aplikace (například videopřehrávač KMPlayer, virtuální hudební studio FL Studio), hry využívající 3D grafiku a další. dr. VisualBasic (VB / VBA) - existuje jak samostatný balíček pro vývoj aplikací Windows, tak vestavěný jazyk maker (Excel, Word, Access, CorelDraw atd.).

- existuje jak samostatný balíček pro vývoj aplikací Windows, tak vestavěný jazyk maker (Excel, Word, Access, CorelDraw atd.). JÁVA je multiplatformní programovací jazyk se širokou škálou aplikací. Používá se v mnoha průmyslových odvětvích k řešení široké škály úloh. Jednou z hlavních výhod tohoto programovacího jazyka je právě multiplatformní a dostupnost bezplatných vývojových prostředí, jako je Eclipse. Téměř všechny mobilní aplikace zapsáno v jazyk Java (Java aplikace, aplikace pro Android).

je multiplatformní programovací jazyk se širokou škálou aplikací. Používá se v mnoha průmyslových odvětvích k řešení široké škály úloh. Jednou z hlavních výhod tohoto programovacího jazyka je právě multiplatformní a dostupnost bezplatných vývojových prostředí, jako je Eclipse. Téměř všechny mobilní aplikace zapsáno v jazyk Java (Java aplikace, aplikace pro Android). Cíl-C- Jak roste obliba produktů Apple, roste i obliba tohoto programovacího jazyka. Dnes zůstává hlavním jazykem pro vývoj na platformě iOS.

Pokusil jsem se uvést ty programovací jazyky, které jsou široce používány téměř po celém světě. Prostudovat všechny jejich jemnosti a možnosti je téměř nemožné. funkčnost, která je v nich zakomponována a neustále se rozšiřuje, je poměrně rozsáhlá. Vývoj každé nové aplikace je novým poznáním. Proto jsou programátoři neustále ve stavu učení a hledání řešení problémů. V této oblasti je velmi důležitá komunikace a výměna zkušeností s ostatními programátory. Dříve, před nástupem a rozvojem internetu, vznikaly kluby, ve kterých si lidé stejných zájmů vyměňovali zkušenosti, nyní můžete odpovědi najít na fórech a stránkách, kde si lidé sdílejí své zkušenosti a znalosti.

A na závěr ještě jednou opakuji: -S poznáním a vlastnit základní principy programování, umět číst a skládat algoritmy pro řešení problémů, učit se další jazyky nebude obtížné, protože Musíte se pouze naučit syntaxi jazyka. Studiem cizích jazyků nezačnete myslet a dělat všechno jinak. No, kdyby jen trochu :)

To je vše. Přeji vám úspěch v tomto nelehkém úkolu.

Pozornost! Názor lidí, kteří odpovídají na otázku

nemusí odrážet stanovisko redakční rady.

Které programovací jazyky je výhodnější se učit?

STRÁNKA CARTER

Technický vedoucí Google

“KRÁTKÁ ODPOVĚĎ: NAUČTE SE C NEBO C++.

Možná jej nikdy nebudete muset použít.

v práci, ale jejím zvládnutím se hodně naučíte. Nejnáročnější úkoly, kterým čelí nejlepší programátoři, vyžadují určitou znalost C tak či onak.

Zde jsou některé věci založené na C:

JAVA VIRTUÁLNÍ STROJ

VELKÁ ČÁST LINUXU

JÁDRO MAC OS X

WINDOWS (C a C ++)

DATABÁZE ORACLE

ROUTERY CISCO

Vše, co leží v srdci výpočetní techniky, je komplexní a výrazně ovlivňuje výkon, jakmile byl vytvořen v C - s trochu rozptýleným jazykem symbolických instrukcí.

C zlepší vaše dovednosti v Javě. Na to přijdeš kdy virtuální stroj používá zásobník a kdy používá haldu a co to znamená. Intuitivně pochopíte, jak sběr odpadu probíhá. Budete lépe rozumět tomu, jak používat primitivní datové typy a objekty.

C zlepší vaše dovednosti v Pythonu. Jeho třídní systém je silně založen na C ++. Naučíte se psát inteligentní, dobře organizovaný kód, který vám v budoucnu usnadní práci s ním. Naučíte se být opatrnější s globálními proměnnými.

C zlepší vaše dovednosti Objective-C. Naučíte se řídit počítání referencí a pochopíte, jak velká část kódu by měla objekt „vlastnit“. Můžete se vyhnout únikům paměti.

Co je tedy lepší - C nebo C++? Preferuji C++, protože ačkoli jsou si velmi blízké, C++ podporuje objektově orientované programování. I když pracujete pouze s funkčními jazyky, objektově orientované programování vás naučí, jak organizovat kód tak, abyste mohli vytvářet a udržovat velké projekty.

Možná nevyděláváte tolik

jako specialisté na COBOL (Jeden z nejstarších programovacích jazyků. - Ed.), který může být náhle vyžadován. Ale po C se můžete naučit jakýkoli jiný jazyk. Pokud v průmyslu výpočetní techniky

a je tu stálost, spočívá v následujícím: dnešní novinka se může za pár let ukázat jako staromódní. Naučte se dovednosti, které vám umožní získat nové dovednosti, a budete v pořádku."

STEFAN ZUKERMAN

programátor

„Pokud dokážete správně uspořádat svá data, nezáleží na tom, jakým jazykem mluvíte. Jsou tři úzce související věci, které potřebujete vědět:

Základní datové struktury a algoritmy (propojené seznamy, hashovací tabulky, vyvážené a jiné vyhledávací stromy, fronty a hromady);

Modelování dat z reálného světa (pochopení logiky již postavených modelů, schopnost pracovat se standardními knihovnami a knihovnami třetích stran);

Jakýkoli programovací jazyk, který je pro vás vhodný. Pokud jazyk dobře ovládáte a umíte ho ukázat v praxi, můžete na něm vydělat nemalé peníze. Napište něco užitečného nebo prostě cool, a pokud se nebojíte kritiky (někdy těžké) vložte kód na stejný GitHub. Li

pokud dobře ovládáte jazyk, můžete se naučit jakýkoli jiný.

Obecně bych doporučil naučit se několik jazyků.

s různými rysy a úrovněmi abstrakce,

protože znalost pouze jednoho jazyka vás vážně omezuje

v přístupech k řešení jakéhokoli problému.

Pokud vezmete nejvíce vysoká úroveň, pak bych doporučil jeden z následujících tří jazyků: Perl, Python, Ruby (a jako varianta Lua). Je v nich zabudováno mnoho užitečných datových struktur: hashovací tabulky, dynamická pole a další. Také usnadňují věci.

s I/O zařízeními a nabídkovými moduly

a knihovny, které vám umožňují přejít přímo k řešení problému, a nikoli psát přechodný kód

a tak by měl být součástí každého moderního programovacího jazyka;

Imperativní / procedurální jazyk není příliš nízká úroveň: C, jdi, Fortrane (moje volba je C);

Imperativní / objektově orientovaný jazyk: C++, C#, Java, Ada (Dal bych přednost C #, protože byl vytvořen s ohledem na chyby Java);

Funkční / multiparadigmatický jazyk: Cíl Caml, Clojure, Common LISP, Erlang, F #, Haskell, Scala, Schéma. Přikláním se k OCaml a Scala, protože

jejich syntaxe je jednodušší než u ostatních, i když je to samozřejmě subjektivní.

Ať už si vyberete jakýkoli jazyk, naučte se ho opravdu dobře a získejte s ním zkušenosti. Umět vytvořit implementaci třídy v Javě je skvělé, ale pokud se naučíte, jak v Javě funguje garbage collection (nebo jaké má nevýhody), stanete se lepším programátorem. Je dobré vědět, že moduly lze používat v Perlu,

ale je to docela jiná věc, pokud rozumíte, když jsou to jen rozhraní pro kód C: to znamená, že interpret nespravuje paměť automaticky. Atd".

Pokud uvažujete o tom, že začnete programovat, musíte si nejprve vybrat. Výběr závisí na tom, jaké úkoly chcete provádět.

Některé programovací jazyky se snadno učí a jsou dostatečně flexibilní, jiné jsou složité a přizpůsobené pro konkrétní úkoly a v jakékoli z těchto kombinací.

Buďme upřímní – toto téma je předmětem zuřivých sporů a naše argumenty nejsou konečnou pravdou, ale alespoň, podíváme se na hlavní populární jazyky a úkoly, které v nich lze vyřešit. Tak pojďme!

Jáva

Java je jedním z nejdéle fungujících a nejvlivnějších programovacích jazyků. Najdete ho v útrobách webových aplikací, na všech platformách, operační systémy, mobilní zařízení... Tento jazyk má nejširší možnosti.

Java je založena na třídách a je objektově orientovaná a navržena tak, aby byla přenosná na co největším počtu platforem! Z tohoto důvodu je Java jedním z nejpopulárnějších programovacích jazyků na světě, a proto je nejatraktivnější vzhledem k velké poptávce po profesionálech!

Nevýhodou těchto výhod je, že je poměrně obtížné pokrýt všechny jeho jemnosti, ale se správným systematickým přístupem si můžete postavit svůj vlastní co nejefektivněji.

Java není ideální programovací jazyk (neexistuje), v mnoha vzdělávacích institucích se začínají učit s C/C++, protože Java od nich zdědila mnoho principů, ale tento přístup není vůbec nutný, aby se stal úspěšným Java programátor.

Rubín

Ruby je interpretovaný, objektově orientovaný programovací jazyk s.

Jeho autorem je japonský vědec Yukihiro Matsumoto. Yukihiro vyvinul Ruby v 90. letech, čímž se stal jedním z relativně mladých programovacích jazyků v nejširším slova smyslu.

Ruby je navrženo tak, aby se jeho syntaxe co nejvíce přibližovala běžné lidské řeči, která je pro nás lidi snadné číst a psát, aniž bychom se museli učit obrovské množství příkazů a specializovaných „slov“, abychom program vytvořili práce.

Přestože je hlavní paradigma jazyka objektově orientované, podporuje také procedurální, funkční a dokonce imperativní programování!

Ruby je proslulá svou reputací ve vývoji startupů a na trhu je velmi žádanou dovedností.

Je snadné se to naučit, například krátký 20minutový úvod do jazyka na Ruby za 20 minut.

Jazyk Ruby má jazyk velmi podobný, prakticky bratra - Python. Přečtěte si o tom níže.

Přirozeně, když lidé diskutují, " který programovací jazyk je lepší?„V souvislosti se snadností učení pro začátečníky nelze nezmínit Python („Python“ se čte správně)!

Python byl vyvinut v 80. letech 20. století a jeho autor Guido van Rossum jej daroval Python Software Foundation, neziskové organizaci, která jazyk spravuje.

Otevřeně se šíří i samotný jazyk. zdrojový kód a lze jej používat bez omezení pro jakýkoli účel. Jazyk je interpretovaný, objektově orientovaný, ale i procedurální, funkční.

Díky své flexibilitě je dnes jedním z nejuznávanějších programovacích jazyků na vysoké úrovni.

C a C++

Oba tyto jazyky se objevily v 70. a 80. letech. C je extrémně široce používaný imperativní programovací jazyk, který ovlivnil téměř vše moderní jazyky programování. C ++ to na druhé straně posunulo o krok dále a přidalo objektově orientované funkce, jako jsou třídy a virtuální funkce. C ++ je také extrémně populární po celém světě a používá se téměř v jakékoli oblasti - od mikrokontrolérů po hry. C++ je obtížnější se naučit než běžné C. Někteří odborníci se domnívají, že dnes nemá smysl se učit programovat v C, ale spory o tom dlouho neutichají.

Další důležitou věcí u C a C++ je to, že jsou oba zásadní pro programování a vědu o počítačích. Pokud se je naučíte, budete mít stále užitek, i když je nikdy nebudete používat.

Nepleťte si prosím JavaScript a Javu. JavaScript byl vyvinut v 90. letech Brendanem Eichem ve společnosti Netscape. JavaScript je základní technologií v internetovém prostoru a používá se především v prohlížečích. Existuje však i v řešení jiných problémů (aplikace a dokonce i servery). Jazyk není silně typovaný a poskytuje vývojářům flexibilitu používat jak objektově orientované, tak funkční i imperativní programování.

Pokud plánujete vyvíjet webové aplikace, pak se tento jazyk musíte dříve nebo později naučit.

Naštěstí se JavaScript dá poměrně snadno naučit. Používá se ve spojení s HTML + CSS, které se můžete naučit, když navštívíte náš.

Zaregistrujte se hned teď nebo si objednejte hovor s bezplatnou konzultací!

Mnoho začínajících programátorů je mučeno otázkou:

Jaký programovací jazyk se naučit?

A spěchají z rohu do rohu a poslouchají doporučení „tvrdých specialistů“. Začnou studovat Pascal. Pak jim někdo řekne, že Pascal je na hovno, ale C++ je cool. Zavrhnou Pascala, vypořádají se s C++. Pak jim někdo jiný řekne, že nejlepší věc je Assembler. Všechno. C ++ je zapomenuto a jdou do nových výšin - do složitostí Assembleru.

Zapomínají však na to hlavní:

Neexistují špatné programovací jazyky - jsou špatní programátoři!

VELMI DŮLEŽITÉ!

Studie programování, ale ne programovací jazyk!

Protože pokud jste začátečník, pak nemáte ponětí, kde budete pracovat nebo jaké programy psát. Je možné, že váš budoucí zaměstnavatel používá Delphi a možná Visual C++ nebo FoxPro. Nebo obecně, musíte vyvíjet programy pro řídicí jednotky nebo CNC stroje.

Pamatujte, že ostřílenému programátorovi trvá jen pár dní, než se naučí základy nového programovacího jazyka. To znamená, že přechod z Delphi na Visual C++ nebo naopak není tak obtížný (a ne tak dlouhý). Ale k tomu potřebujete umět programovat!

Pokud umíte perfektně programovací jazyk, ale neumíte programovat, tak k čemu to je? To je stejné jako umět zatloukat hřebíky, ale nevědět, jak na to. Proč tyto znalosti potřebujete, když se nakonec stejně obrátíte na profesionála?

Proto opakuji svou oblíbenou frázi: neexistují špatné programovací jazyky – jsou špatní programátoři.

Můžete se tedy začít učit programování z jakéhokoli jazyka – na tom nezáleží. Hlavní věc v programování není jazyk. Hlavní věc je znalost algoritmů, schopnost kreativně myslet, schopnost vyhledávat potřebné informace atd. A samozřejmě zkušenosti.

Nevšímejte si proto něčích preferencí. Pokud má někdo rád C++ nebo C#, tak je to jeho právo. To však neznamená, že programátor C++ je lepší než programátor jazyka Visual Basic. Znamená to pouze, že existuje různé jazyky programování. Prostě jak to je různé způsoby stravování: Asiaté jedí hůlkami, Evropané - vidličkami a lžícemi. Co je horší, co je lepší? Ano, ani jedno, ani druhé. Prostě někteří jsou zvyklí na hůlky, jiní zase na lžíce a vidličky.

Vaším úkolem není naučit se jíst hůlkami. A nejde o to naučit se jíst vidličkou.

Vaším úkolem není zůstat hladový!

Proto v některých případech můžete jíst rukama.

Znovu připomínám. Hlavní je výsledek. A jakými prostředky dosáhnout tohoto výsledku, je věcí preferencí a zvyků. Pokud se programování teprve začínáte učit, pak ještě nemáte žádné návyky a preference. Proto můžete začít s jakýmkoli programovacím jazykem a jakýmikoli vývojovými nástroji. Protože naučit se jazyk a vývojové nástroje je ta nejjednodušší věc. A v procesu zvyšování kvalifikace se ještě musíte opakovaně rekvalifikovat. Protože se technologie mění, objevují se nové jazyky atd.

Závěry:

Vaším úkolem je naučit se programovat, nikoli se naučit programovací jazyk (i když to je také vyžadováno, ale to není to hlavní).

Čím jednodušší je váš první programovací jazyk, tím rychleji se naučíte programovat.

Na základě závěrů 1 a 2 můžeme říci, že je lepší začít s jazyky, které byly původně vytvořeny velmi snadno se naučit. Proto doporučuji začít s Pascalem nebo Visual Basicem.

A pokud jste se ještě nepřihlásili do mailing listu Základy programování, je čas to udělat:.

Leave a Comment