Jednou z prvních fází vývoje softwaru na míru je sběr a specifikace požadavků. V této fázi probíhají četné schůzky a konzultace se zadavatelem softwaru, kdy se vývojáři seznamují s business procesy, které ve firmě nebo podnikání zadavatele probíhají a které má vyvinutý software na míru pokrývat. Výsledkem této fáze je technická dokumentace obsahující co nejpřesnější Specifikaci požadavků na software.
Po té co jsou vyjasněny požadavky na software na míru a je navrženo provedení softwaru, lze přistoupit k implementaci softwaru na míru. Implementační fáze ale zdaleka není pouze o programování navržené aplikace nebo systému. Je nutné zabývat se i dalšími částmi této fáze vývoje softwaru na míru jako testování a verifikace softwaru, uchovávání a sdílení zdrojového kódu softwaru, konfigurace vývojového prostředí a další.
Po důkladném otestování hotového softwaru na míru je tento nasazen do ostrého provozu. Po této fázi však vývoj softwaru na míru nekončí. Je nutné software dále provozovat, podporovat jeho uživatele případně administrátory a také jej dále rozšiřovat o další požadované funkcionality, které ještě software neobsahuje.
Rozšíření a další vývoj softwaru na míru
I po tom, co je vyvinutý software nasazen do ostrého provozu, dochází často ke změně požadavků zákazníka na software. Firma, či podnikání v čase roste a rozšiřuje se a s tím se také mění její podnikové procesy, které pokrývá software na míru. Vývoj softwaru na míru tak nikdy nekončí a software musí být již předem navržen tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a aby jej bylo možné později co nejjednodušeji rozšířit o další potřebné funkce.