Překlad
Rozdělíme -li programovací jazyky podle popularity, budou rozděleny do tří úrovní. První echelon zahrnuje běžné jazyky jako Java, JavaScript, Python, Ruby, PHP, C #, C ++ a Objective-C. Přestože některé z předních jazyků ubývají, je lepší znát jeden nebo více z nich, pokud chcete snadno najít práci.
Jazyky druhé úrovně se snaží proniknout do hlavního proudu, ale zatím toho nedosáhli. Osvědčily se budováním silných komunit, ale většina konzervativních IT společností je stále nepoužívá. Scala, Go, Swift, Clojure a Haskell jsou jazyky, které bych zařadil do druhého sledu. Některé společnosti k tomu používají tyto jazyky jednotlivé služby ale rozšířené použití je vzácné (s výjimkou Swiftu, který začíná předbíhat Objective-C jako primární jazyk pro iOS). Go and Swift mají dobrou šanci na přechod z úrovně 2 na úroveň 1 během příštích dvou až tří let.
Většina jazyků v prvním sledu je pevně zakořeněná ve svých pozicích. Ztráta jazyka z vedoucí pozice proto vyžaduje značné množství času a pro jazyk druhého stupně je velmi obtížné prorazit do prvního.
Nadějné jazyky z tohoto článku patří do třetího sledu a teprve začínají. Některé jazyky jsou ve třetím sledu po mnoho let, aniž by získaly popularitu, zatímco jiné se objevily na scéně za pár let. Stejně jako například jazyky, které budou v článku diskutovány.
Nadějné jazyky: Proč pět?
Těchto pět programovacích jazyků, o kterých bude řeč, je velmi nových (je možné, že o některých uslyšíte poprvé), a zjevně mají skvělé šance proniknout do druhého sledu v příštích 2-3 letech. Možná jednoho dne bude jeden z těchto jazyků schopen vytlačit jazyky prvního echelonu.
Proto bylo pro tento seznam vybráno těchto pět jazyků:
Elm získává na popularitě v komunitě JavaScript, a to především mezi těmi, kteří dávají přednost funkčnímu programování, které je na vzestupu. Stejně jako TypeScript nebo Dart je Elm transpilován do JavaScriptu.
Rust je systémový programovací jazyk zaměřený především na mezery, které používají C a C ++. Proto je překvapivé sledovat, že popularita tohoto jazyka mezi webovými vývojáři roste rychleji. Tato skutečnost nabývá na významu, když zjistíte, že jazyk byl vytvořen v Mozille, která chtěla dát lepší možnost webovým vývojářům, kteří jsou nuceni psát nízkoúrovňový kód, a zároveň je výkonnější než PHP, Ruby, Python nebo JavaScript. Rust byl také zvolen nejlepším v kategorii „Oblíbená technologie“ v průzkumu vývojářů StackOverflow z roku 2016 (což znamená, že většina uživatelů by chtěla nadále používat jazyk).
Kotlin existuje zhruba pět let, ale teprve letos dosáhl produkční verze 1.0. Navzdory skutečnosti, že dosud nedosáhl popularity Scala, Groovy nebo Clojure - tří nejoblíbenějších a nejmodernějších (kromě Javy) jazyků pro JVM - vyčnívá z mnoha jiných jazyků JVM a zdá se, že je připraven zaujmout své místo mezi vůdci této skupiny .... Jazyk pochází z JetBrains (tvůrce populárního IntelliJ IDEA IDE). Je tedy navržen se zaměřením na produktivitu vývojářů.
Crystal je další jazyk, který doufá, že přinese výkon programu na úrovni C do světa webových vývojářů na vysoké úrovni. Crystal se zaměřuje na komunitu Ruby, protože jeho syntaxe je podobná a někdy shodná s Ruby. Již tak velký počet spuštění Ruby stále roste a Crystal může hrát klíčovou roli v tom, že pomůže posunout výkon těchto aplikací na další úroveň.
Elixir se také inspiroval ekosystémem Ruby, ale namísto snahy přinést výhody podobné C se zaměřuje na budování vysoce dostupných, responzivních systémů, tj. s čím má Rails podle kritiků problém. Elixir dosahuje těchto výhod pomocí Erlang VM, který má dobrou pověst postavenou na 25 letech úspěchu v telekomunikačním průmyslu. Phoenix (webový framework pro Elixir), spolu s velkým a vzkvétajícím ekosystémem, dává tomuto jazyku další přitažlivost.
Nyní sledujte, jak čtyři z těchto pěti jazyků stoupají po žebříčku popularity (na základě údajů StackOverflow a GitHub):
Každý z těchto jazyků se může pochlubit vášnivou komunitou a vlastním týdenním zpravodajem. Pokud uvažujete o učení se mladému jazyku s vzrušujícími příležitostmi do budoucna, přečtěte si krátké prezentace pro každý z těchto pěti jazyků, které napsali ostřílení nadšenci a lídři v příslušných ekosystémech.
Jilm
Elm je funkční programovací jazyk orientovaný na použitelnost, který kompiluje do vysoce výkonného kódu JavaScript. Můžete jej použít, a to i ve spojení s JavaScriptem, k vytváření uživatelských rozhraní na internetu. Hlavní výhody Elm oproti JavaScriptu jsou spolehlivost, snadná údržba a zaměření na zábavu při programování. Víc přesný:
Žádné runtime výjimky: Kód Elm má pověst nikdy neházet výjimky za běhu... Vůbec ne, že „nedefinovaná není funkce“.
Kód Elm má pověst nikdy neházet výjimky za běhu... Vůbec ne, že „nedefinovaná není funkce“. Legendární kompilátor druhu: Jilmový překladač často Chvála za nejužitečnější hlášení chyb mezi konkurencí. „Pokud se to kompiluje, obvykle to prostě funguje“ je běžná víra, a to i po zásadním refaktoringu. Díky tomu je údržba velkých projektů Elm mnohem snazší než u odpovídajících projektů JS.
Jilmový překladač často Chvála za nejužitečnější hlášení chyb mezi konkurencí. „Pokud se to kompiluje, obvykle to prostě funguje“ je běžná víra, a to i po zásadním refaktoringu. Díky tomu je údržba velkých projektů Elm mnohem snazší než u odpovídajících projektů JS. Sémantické verzování: elm-package vynucuje sémantické verze automaticky. Pokud se autor balíčku pokusí provést změny průlomové API bez zvýšení čísla hlavní verze, balíček elm to zjistí a odmítne publikovat. nová verze balík. Žádný jiný známý správce balíčků nevynucuje sémantické vytváření verzí tak spolehlivě.
elm-package vynucuje sémantické verze automaticky. Pokud se autor balíčku pokusí provést změny průlomové API bez zvýšení čísla hlavní verze, balíček elm to zjistí a odmítne publikovat. nová verze balík. Žádný jiný známý správce balíčků nevynucuje sémantické vytváření verzí tak spolehlivě. Rychlé a funkční: Elm je čistý funkční jazyk, který zajišťuje, že neexistují žádné mutace nebo vedlejší účinky. To nejen poskytuje vynikající škálovatelnost kódu Elm, ale také pomáhá vykreslit uživatelské rozhraní aplikace rychleji než React, Angular nebo Ember.
Elm je čistý funkční jazyk, který zajišťuje, že neexistují žádné mutace nebo vedlejší účinky. To nejen poskytuje vynikající škálovatelnost kódu Elm, ale také pomáhá vykreslit uživatelské rozhraní aplikace rychleji než React, Angular nebo Ember. Výkonné nástroje: formát elm zdrojový kód formátuje podle standardu komunity. Už žádné polemiky o konvencích kódování. Stačí v editoru kliknout na tlačítko „Uložit“ a váš kód vypadá pěkně. elm-test je dodáván s „bateriemi“ pro podporu jednotkového i náhodného testování. elm-css vám umožňuje psát kód Elm, který se kompiluje do souboru css, takže můžete kód rozdělit mezi vaši aplikaci a styly, abyste zajistili, že se vaše konstanty nikdy nedostanou ze synchronizace.
Kód Elm může také komunikovat s JavaScriptem. To znamená, že jej můžete v malých dávkách aplikovat do svého kódu JS a stále můžete používat obrovský ekosystém JS, aniž byste znovu objevili kolo.
Kotlin
Kotlin je staticky napsaný jazyk, který cílí na JVM a JavaScript. Kotlin se narodil z potřeby, kterou JetBrains hledal nový jazyk k vývoji sady nástrojů (která byla většinou napsána v Javě). Něco, co by jim umožnilo využít jejich stávající kódovou základnu a zároveň vyřešit některé problémy, které Java způsobila. A jsou to právě řešení těchto běžných nedostatků, ke kterým při psaní dochází software definoval většinu charakteristik Kotlina.
Stručnost: snížit množství standardního kódu potřebného k vyjádření určitých konstrukcí.
snížit množství standardního kódu potřebného k vyjádření určitých konstrukcí. Všestrannost: vytvořte jazyk, který je vhodný pro jakýkoli typ průmyslové aplikace, ať už je to web, mobilní vývoj, desktopové nebo serverové aplikace.
vytvořte jazyk, který je vhodný pro jakýkoli typ průmyslové aplikace, ať už je to web, mobilní vývoj, desktopové nebo serverové aplikace. Bezpečnostní: nechte jazyk zvládnout některé běžné chyby související s problémy, jako jsou výjimky nulových odkazů, sám.
nechte jazyk zvládnout některé běžné chyby související s problémy, jako jsou výjimky nulových odkazů, sám. Interakce: Umožněte jazyku interagovat s existujícími základnami kódů, knihovnami a rámci Java, abyste mohli postupně implementovat a využívat výsledky své investice.
Umožněte jazyku interagovat s existujícími základnami kódů, knihovnami a rámci Java, abyste mohli postupně implementovat a využívat výsledky své investice. Nástroje: JetBrains vyrábí nástroje a dělá je z víry, že mnoho rutinních úkolů lze automatizovat a vést k efektivnějšímu a produktivnějšímu vývoji. Jazyk by tedy měl snadno umožnit použití pomocných nástrojů.
Kotlin byl a vždy bude pragmatický - hledá společné problémy, se kterými se často setkáváme při psaní kódu a snaží se je pomoci vyřešit. Běží jako červené vlákno prostřednictvím různých jazykových funkcí, jako jsou:
Null-safe ve výchozím nastavení: Typy Kotlin jsou ve výchozím nastavení nenulovatelné, což zabraňuje nepříjemným výjimkám nulového odkazu / ukazatele.
Typy Kotlin jsou ve výchozím nastavení nenulovatelné, což zabraňuje nepříjemným výjimkám nulového odkazu / ukazatele. Delegace první třídy: schopnost delegovat funkčnost člena třídy na externí funkci, což usnadňuje opětovné použití a vylepšení kompozice.
schopnost delegovat funkčnost člena třídy na externí funkci, což usnadňuje opětovné použití a vylepšení kompozice. Dohoda: sada konvencí, které vám umožňují psát expresivní kód, dláždí cestu pro silně typovaný DSL, který zlepšuje čitelnost a usnadňuje refaktorování.
html (head (title (+ "XML encoding with Kotlin")) body (p (+ "This is some HTML")))
Kotlin 1.0 byl vydán v únoru 2016 po více než pěti letech vývoje a rozsáhlého testování v reálných projektech. V současné době používá Kotlin více než deset produktů JetBrains. Používají ho také společnosti jako Amex, NBC Digital, Expedia a Gradle.
Pro více informací navštivte
Tato část byla napsána
JavaScript je dobrý pro přidání základní interaktivity na webové stránky, ale když je kód vaší webové aplikace tisíce řádků kódu, projeví se jeho slabiny. Proto Google vytvořil Dart, jazyk, o kterém společnost věří, že bude novým rodným jazykem pro webové programování.
Stejně jako JavaScript používá Dart syntaxe a klíčová slova podobná těm, které se používají v jazyce C. Jeden podstatný rozdíl však spočívá v tom, že zatímco JavaScript je založen na prototypech, objekty ve Dartu jsou definovány pomocí tříd a rozhraní. Jako v C ++ nebo Javě. Dart také umožňuje programátorům dodatečně definovat proměnné se statickými typy. Cílem je, aby byl Dart tak známý, dynamický a flexibilní jako JavaScript, a zároveň vývojářům umožnil psát kód, který se rychle a snadno spouští a je obtížné dělat chyby, které je těžké najít.
Existuje jen málo míst, kde můžete Dart použít. Je navržen tak, aby fungoval buď na klientovi, nebo na serveru (a la Node.js), ale jediný způsob, jak spustit kód Dart na straně klienta, je jeho křížová kompilace do JavaScriptu. Ani poté však nepoběží ve všech prohlížečích. Ale protože je Dart vydán pod bezplatnou licencí BSD, každý prodejce, který souhlasí s podmínkami společnosti Google, může tento jazyk ve svých produktech používat. Vše, co Google zbývá udělat, je přesvědčit celé odvětví.
Studovaný programovací jazyk č. 2: Cejlon
Gavin King popírá, že by se Cejlon, jazyk, který v Red Hat vyvíjí, stal „zabijákem Javy“. King je dobře známý jako tvůrce rámce Hibernate Object Relational Mapping pro Javu. Miluje Javu, ale myslí si, že je stále co zlepšovat.
Některé z věcí, které King v Javě nemá rád, jsou podrobná syntaxe jazyka, nedostatek funkcí první třídy a vyšších řádů a nedostatek podpory metaprogramování. Zejména je zarmoucen nedostatkem deklarativní syntaxe pro definování strukturovaných dat, která podle Kinga „odpovídá Java mezi XML“. Ceylon si klade za cíl vyřešit všechny tyto problémy.
King a jeho tým nemají v plánu znovu objevit kolo. Nebude existovat žádný ceylonský virtuální stroj, ceylonský kompilátor vytvoří java bytecode, který lze spustit na JVM. Ceylon ale bude víc než jen překladač. Strategický cíl tohoto projektu je vytvoření nového vývojového kitu pro Cejlon, který nahradí Javu, která je podle Kinga „nafouklá“, trapná a stále není důkladně modernizována.
Jedná se o obtížný úkol a Red Hat dosud pro Cejlon nevydal žádné nástroje. King říká, že kompilátor má vyjít letos. Nečekejte však v nejbližší době žádný software napsaný na „100% čistém Cejlonu“.
Studovaný programovací jazyk # 3: Go
Kód F # je poněkud podobný kódu OCaml, ale obsahuje vlastní zajímavou syntaxi. Například pro usnadnění vědeckých výpočtů mohou být číselné datové typy v F # jednotky. F # také poskytuje konstrukce usnadňující asynchronní I / O, paralelizaci CPU a výstupní procesy do GPU.
Po dlouhém období zrání v Microsoft Research je nyní F # dodáván s Visual Studio 2010. Ještě lépe, ale ne v celé společnosti, společnost Microsoft zpřístupnila kompilátor a kořenovou knihovnu F # pod licencí open source Apache. Můžete s ním začít zdarma a dokonce ho používat v systémech Mac a Linux (pomocí běhu Mono).
Studovaný programovací jazyk # 5: Opa
Webové programování je velmi složité. I ty nejjednodušší webové aplikace se skládají z nekonečných řádků napsaných ve více jazycích: HTML a JavaScript pro klienta, Java nebo PHP pro server, SQL pro databázi atd.
Opa nenahrazuje žádný z těchto jazyků samostatně. Navíc se je snaží nahradit všechny najednou, což představuje zcela nové paradigma webového programování. V aplikaci Opa jsou klientské uživatelské rozhraní, logika serveru a databáze I / O napsány ve stejném jazyce Opa.
Toho je dosaženo kombinací rámců na straně klienta a serveru. Kompilátor Opa rozhoduje, kde se má spustit tento program(na klientovi, serveru nebo tam a tam) a poté spustí svůj kód. U klientských programů překládá Opa do příslušného kódu JavaScript, včetně volání AJAX.
Přirozeně by s tímto druhem integrovaného systému mělo nakonec vyjít něco magického. Modul Opa runtime integruje vlastní webový server a systém správy databází, které nelze nahradit samostatnými alternativami. To však nemusí být tak důležité vzhledem k možnosti vyvíjet moderní webové aplikace založené na datech s několika desítkami řádků kódu. Opa je dodáván zdarma a dále tento moment je k dispozici pro 64bitové platformy Linux a Mac OS X, zatímco další porty jsou stále ve vývoji.
Studovaný programovací jazyk # 6: Fantom
Chcete vytvářet aplikace Java nebo .Net? Pokud píšete na Fantom, můžete si vybrat a pak dokonce změnit platformy. Důvodem je, že Fantom byl od samého začátku postaven pro mobilitu napříč platformami. Projekt Fantom se skládá nejen z kompilátoru, který umí vydávat bytecode pro JVM nebo .Net CLI, ale také ze sady API, která oddělují rozhraní Java a .Net API a vytvářejí další vrstvu přenositelnosti.
Existují plány na další zvýšení mobility Fantomu. Kompilátor od Fantomu do JavaScriptu je již k dispozici a následující cíle mohou zahrnovat projekt kompilátoru LLVM, Parrot VM a Objective-C pro iOS.
Fantom je distribuován zdarma pod licencí Academic Free License 3.0 a je k dispozici pro platformy Windows a Unix (včetně Mac OS X).
Vystudoval programovací jazyk # 7: Zimbu
Díky své smíšené povaze je Zimbuova syntaxe jedinečná a specifická, ale zároveň má mnoho funkcí. Používá výrazy a operátory podobné těm, které se používají v C, ale s vlastními klíčovými slovy, datovými typy a strukturami bloků. Podporuje správu paměti, vlákna a kanály.
Jediným problémem je přenositelnost. Přestože Zimbu je kompilovaný jazyk, jeho kompilátor produkuje kód ANSI C a binární soubory lze vytvářet pouze na platformách s integrovaným kompilátorem C.
Projekt Zimbu je bohužel stále ve vývoji. Kompilátor a některé ukázkové programy si můžete vytvořit sami, ale ne veškerý platný kód Zimbu se zkompiluje a spustí podle očekávání. Ještě nebyly vyvinuty všechny deklarované funkce a některé z již uvedených funkcí nefungují správně. Jazyková specifikace se také pravděpodobně časem změní a podle potřeby přidá klíčová slova, typy a syntaxi. V důsledku toho je dokumentace také neúplná. Pokud to však chcete zkusit, nezbytné nástroje jsou již k dispozici pod licencí Apache.
Studovaný programovací jazyk # 8: X10
Paralelní zpracování bylo kdysi specializovaným výklenkem vývoje softwaru, ale s rozšířením vícejádrových procesorů a distribuovaných počítačů si paralelismus získal oblibu. Současné programovací jazyky bohužel tento trend nedrží. Proto IBM Research vytváří X10, jazyk navržený speciálně pro moderní paralelní architektury, jehož cílem je „desetinásobná“ produktivita vývojářů.
Paralelismus v X10 je možný díky programovacímu modelu PGAS (model sdíleného globálního adresního prostoru). Kód a data jsou přidělovány v blocích a distribuovány v různých „mezerách“, čímž se usnadňuje škálování programu z prototypu s jedním vláknem (jeden prostor) na vícevláknový běžící na jednom nebo více vícejádrových procesorech (více mezer) ) ve vysoce výkonném klastru.
Kód X10 je nejvíce podobný Javě. Runtime X10 je v zásadě k dispozici jako vložené spustitelné soubory a soubory tříd pro JVM. Kompilátor X10 může produkovat zdrojové kódy buď C ++ nebo Java. V budoucnu se plánuje vývoj dopředné kompatibility s Javou.
Mezitím se jazyk vyvíjí, i když je již docela rozvinutý. Kompilátor a modul runtime jsou k dispozici pro různé platformy, včetně Linuxu, Mac OS X a Windows. Mezi další nástroje patří interaktivní vývojové prostředí (IDE) založené na Eclipse a debugger, které jsou licencovány pod veřejnou licencí Eclipse.
Studovaný programovací jazyk # 9: haXe
K zápisu přenosného kódu lze použít mnoho jazyků. Kompilátory C jsou k dispozici téměř pro všechny architektury CPU a bajtový kód Java poběží všude, kde je JVM. Ale haXe (vyslovováno „hex“) je více než jen přenosné. Jedná se o multiplatformní jazyk, který lze použít v různých operačních prostředích od vestavěného
V dynamicky se měnícím světě, kdy se jen včera uznávané profese mění v nic, mnoho lidí hledá něco, co by v životě mělo dělat, aby to bylo zajímavé i relevantní pro současnou dobu a zároveň výnosné. Velmi často taková vyhledávání vedou k programování: dobří programátoři, dokonce i v SNS, vydělávají tisíce dolarů, mají spoustu volného času, možnost pracovat na dálku a mají šanci na kariérní růst.
Kromě těchto výhod se programování liší také v tom, že abyste jej zvládli, nemusíte trávit roky utíráním kalhot na univerzitách. Tady o všem rozhoduje sebevzdělávání, internet má všechno potřebné materiály pro úspěšné samostudium jakéhokoli programovacího jazyka: lekce v textové formě, video tutoriály, návody, rady zkušených odborníků a další vzdělávací materiály. Tímto způsobem můžete snadno zvládnout moderní programovací technologie a najít si opravdu slušnou práci.
Než se ale pustíte do podnikání, musíte si zodpovědět jednu důležitou otázku: které moderní programovací jazyky budou v roce 2017 relevantní, na který z nich byste měli věnovat čas a úsilí? Zde hodně závisí na správné odpovědi - složitosti a rychlosti procesu učení, minimálním prahu pro vstup do skutečné aktivity, dalších kariérních vyhlídkách.
Slibné oblasti programování a jazyků pro rok 2017
Abyste se rozhodli pro konkrétní programovací jazyk ke studiu (jeden nebo více), musíte si nejprve zodpovědět otázku: v jaké oblasti programování by chtěl člověk pracovat. Nejoblíbenější a rychle se rozvíjející oblasti jsou nyní:
Technologie webového programování. Vývoj webových stránek, online služby a bankovnictví, internetové obchody, vstupní stránky pro firmy a podobně - to vše je součástí webového programování. Stále více lidí na planetě se stává uživateli internetu, je to rychlejší a levnější, dokonce i lidé ve zralém a vyšším věku se stávají aktivními uživateli internetu. V roce 2017 tento trend jen zesiluje a strop jeho rozvoje zatím není vidět. Proto je velmi prospěšné naučit se programovací jazyky související s internetem. Seznam nejpopulárnějších z nich bude uveden níže;
Programování pro gadgety: chytré telefony, tablety, chytré hodinky, brýle pro virtuální realitu a další. Je to také velmi zajímavý a rychle se rozvíjející obor činnosti. Miliony lidí na celém světě používají gadgety, čtou si o nich novinky, sledují videa, poslouchají hudbu a dělají spoustu dalších věcí. Všechny tyto funkce elektroniky jsou možné díky dobře napsanému softwaru. Často to stojí mnohem víc než samotné fyzické zařízení. Programování v této oblasti je nyní velmi výnosné. Stojí za zmínku, že se zde nejčastěji používají programovací jazyky. vysoká úroveň.
Jaký jazyk zvolit
Nelze říci, který jazyk je nejmodernější. Mnoho z nich je využíváno velmi široce a aktivně. Ale pokud jde o slibné programovací jazyky, nejlepší jsou následující:
Jáva. Nejuniverzálnější a nejpopulárnější programovací jazyk, který lze použít k vývoji aplikací pro počítače i miniaplikace, zejména pro Android OS. Má srozumitelnou syntaxi, učí se celkem snadno a rychle, první Java programy lze napsat několik týdnů po zahájení školení. Hlavní charakteristikou, která ji činí velmi slibnou, je její použití pro programování pro Android, který se nyní velmi rychle vyvíjí;
C #. Skvělá volba pro člověka, který chce věnovat své činnosti psaní programů pro počítačové systémy. Právě jazyk CI Sharp (C #) je základem, na kterém je napsána většina programů pro různé platformy a služby od Microsoftu. Lze jej použít k vývoji webových aplikací pomocí .NET a Azure, stejně jako programů přímo pro Windows, různých obchodních aplikací a mnoha dalších věcí. Trochu se zapotit, než se vyrovnat s C #, ale dlouhodobě se to vyplatí;
PHP. Pokud je vaším úkolem psát vysoce kvalitní skripty a interaktivní šablony pro internetové zdroje nebo být správcem serveru, což je nyní velmi výnosné povolání, pak bude PHP nejlepší způsob realizovat takovou touhu. Moderní jazyky programování se bez tohoto zástupce prostě neobejde. Učí se tak rychle a snadno - pokud studujete PHP důkladně a pravidelně, pak se za 2-3 roky můžete ucházet o velmi dobrou pozici a odpovídající plat.
Samozřejmě to není zdaleka úplná charakteristika jazyků a jejich klasifikace, ale i tak malý seznam je dostačující na to, abyste si vybrali dobrý a slibný obor činnosti.
Kompletní přehled moderních programovacích jazyků může trvat příliš dlouho, ale není to tak nutné, protože stojí za to si pamatovat to hlavní - člověk, který ovládá jakýkoli jazyk, si určitě najde své místo v oblasti programování. A znalost jednoho z těchto jazyků bude nezbytně stačit k tomu, aby se vydělali slušné peníze a vyřešily zajímavé problémy.
Název zprávy
Moderní programovací jazyky a jejich využití
Autor projektu
Struktura projektu
● Schéma klasifikace programovacího jazyka
● Klasifikace programovacích jazyků
● Přehled programovacích jazyků
● Užitečné zdroje
Schéma klasifikace programovacího jazyka
Klasifikace programovacích jazyků
Procedurální programování- je zde odraz von Neumannovy architektury počítače. Program napsaný v procedurálním jazyce je posloupnost příkazů, které určují algoritmus pro řešení problému. Základní myšlenkou procedurálního programování je využití paměti k ukládání dat. Hlavním příkazem je přiřazení, pomocí kterého je určena a změněna paměť počítače. Program transformuje obsah paměti a mění ji z počátečního stavu do výsledného.
Existují takové procedurální programovací jazyky:
Language Jazyk Fortran byl vytvořen na počátku 50. let 20. století pro programování vědeckých a technických problémů;
Cobol - vznikl na konci 60. let 20. století za účelem řešení problémů zpracování velkého množství dat uložených na různých datových nosičích;
Algol (1960) je víceúčelový pokročilý programovací jazyk. Poprvé představil koncepty „blokové programové struktury“ a „dynamické alokace paměti“;
V polovině 60. let 20. století byl vytvořen specializovaný programovací jazyk pro začátečníky - BASIC. Vyznačuje se snadným vývojem a dostupností univerzálních prostředků pro řešení vědeckých, technických a ekonomických problémů, jakož i úkolů, například her.
Všechny výše uvedené jazyky byly zaměřeny na různé třídy problémů, ale byly do té či oné míry svázány s konkrétní počítačovou architekturou.
V letech 1963-1966 byl vytvořen víceúčelový univerzální jazyk PL-1. Tento jazyk je vhodný pro výzkum a plánování výpočetních procesů, modelování, řešení logických problémů, vývoj softwarových systémů.
Pascal Language (PASCAL) (1968-1971) - nejpopulárnější procedurální programovací jazyk pro PC, který se nyní úspěšně používá. Jazyk Pascal je založen na přístupu od obecného problému ke konkrétnímu (jednoduššímu a menšímu objemu). Mezi základní principy, které Pascal vlastní, patří: a) strukturované programování, které je založeno na používání podprogramů a nezávislých datových struktur; b) Programování „shora dolů“, kdy je problém rozdělen na jednoduché, samostatně řešené problémy. Poté je řešení původního problému postaveno zcela shora dolů.
Mezi procedurální programovací jazyky patří jazyk ADA (1979). Jazyk je pojmenován podle první programátorky Ady Lovelace, Byronovy dcery. Vyznačuje se modularitou návrhů.
Language K procedurálním programovacím jazykům patří také jazyk C (počátek 70. let). Jeho původní verze byla plánována jako jazyk pro implementaci operační systém Unix místo sestavovacího jazyka. Jednou z vlastností jazyka C je, že rozdíly mezi výrazy a operátory jsou vyhlazeny, což jej přibližuje funkčním programovacím jazykům. V jazyce C navíc chybí koncept procedury a použití podprogramů je založeno na konceptu funkce, která může kombinovat schopnosti procedury. Na jedné straně, pokud jde o sadu řídicích struktur a datových struktur, může být klasifikován jako jazyk vysoké úrovně, a na druhé straně má sadu nástrojů pro přímý přístup k funkčním jednotkám počítače , což znamená, že může být použit jako operační jazyk.
Objektově orientované programování (OOP) je programovací metoda, ve které jsou objekty hlavními prvky programů. V programovacích jazycích je koncept objektu implementován jako sada vlastností (datové struktury charakteristické pro daný objekt), metody jejich zpracování (podprogramy pro změnu jejich vlastností) a události, na které tento objekt může reagovat a které jako pravidlo, vést ke změně vlastností objektu. Spojení dat a jejich postupů zpracování do jednoho objektu se nazývá zapouzdření a je jedním z nejdůležitějších principů OOP.
Dalším základním konceptem je třída. Třída je šablona, ze které lze vytvořit konkrétní programový objekt; popisuje vlastnosti a metody, které určují chování objektů této třídy. Každý konkrétní objekt, který má strukturu této třídy, se nazývá instance třídy.
Dalšími nejdůležitějšími principy OOP jsou dědičnost a polymorfismus. Dědičnost zajišťuje vytváření nových tříd na základě stávajících a umožňuje potomkové třídě (zdědit) všechny vlastnosti nadřazené třídy.
Polymorfismus znamená, že narozené objekty mají informace o tom, jaké metody by měly použít v závislosti na tom, kde se v řetězci nacházejí.
Dalším důležitým principem OOP je modularita - objekty obsahují úplnou definici jejich charakteristik, mimo ni by neměly být umístěny žádné definice metod a vlastností, což umožňuje volně kopírovat a vkládat jeden objekt do jiných.
Nejmodernějšími programovacími jazyky jsou C ++ a Java. Od poloviny 90. let bylo mnoho objektově orientovaných jazyků implementováno jako systémy vizuálního designu, ve kterých je část rozhraní softwarového produktu vytvořena v interaktivním režimu, prakticky bez psaní programových prohlášení. Objektově orientované systémy vizuálního designu zahrnují Visual Basic, Delphi, C ++ Builder, Visual C ++. Jazyk VBA (Visual Basic for Application) - jazyk aplikace Microsoft Office(Excel, Word, Power Point atd.). VBA dodržuje základní syntaxi jazyka a pravidla programovacích jazyků Basic - dialekty, umožňuje vytvářet makra pro automatizaci provádění určitých operací a grafické uživatelské rozhraní, integraci mezi různými softwarovými produkty.
Deklarativní programovací jazyky
Patří sem funkční a logické programovací jazyky. Funkční programování je způsob psaní programů, ve kterém je jedinou akcí volání funkce. Funkční programování nepoužívá paměť jako místo pro ukládání dat, a proto nepoužívá přechodné proměnné, příkazy přiřazení a smyčky. Klíčovým pojmem ve funkčních jazycích je výraz. Program napsaný ve funkčním jazyce je posloupnost popisů funkcí a výrazů. Výraz se vypočítá redukcí komplexu na jednoduchý. Všechny výrazy jsou zapsány jako seznamy. Prvním jazykem byl Lisp (LISP, LIST Processing), vytvořený v roce 1959. Tento jazyk vám umožňuje zpracovat velké množství textových informací. Logické programování je programování z hlediska logiky. V roce 1973 byl vytvořen jazyk umělé inteligence Prolog (PROLOG) (Programování v logice). Program Prolog je postaven na posloupnosti faktů a pravidel, poté je formulováno prohlášení, které se Prolog snaží pomocí pravidel dokázat. Jazyk sám hledá řešení pomocí metod vyhledávání a párování, které jsou v něm obsaženy. Logické programy nejsou příliš rychlé, protože proces jejich provádění se omezuje na konstrukci dopředných a zpětných řetězců uvažování pomocí různých metod vyhledávání.
Přehled programovacích jazyků
Montér
Jazyky počítačového programování jsou rozděleny do 2 hlavních skupin:
1) jazyky nízké úrovně;
2) jazyky na vysoké úrovni.
Mezi jazyky nízké úrovně patří montážní jazyky. Své jméno získali podle programu assembler system, který převádí zdrojové programy napsané v takových jazycích přímo na kódy strojních instrukcí. Díly jsou operátory a výsledkem montáže je sekvence strojních pokynů. Jazyk montáže kombinuje výhody strojového jazyka a některé funkce jazyků vyšší úrovně. Assembler poskytuje možnost používat ve zdrojovém programu symbolická jména a zbavuje programátora únavné práce (při programování v jazyce strojových instrukcí nevyhnutelné) při přidělování počítačové paměti instrukcím, proměnným a konstantám.
Assembler vám umožňuje flexibilně a plně využívat technické možnosti počítače i jazyk strojních instrukcí. Překladač zdrojového kódu v Assembleru je jednodušší než překladač požadovaný pro programovací jazyk na vysoké úrovni. Assembler lze použít k napsání programu, který je stejně účinný co do velikosti a doby provedení jako program ve strojovém jazyce. Tato ctnost v jazycích na vysoké úrovni chybí. Tento jazyk se často používá pro programování systémů, technologických procesů a zařízení v reálném čase, zajištění provozu informačních a měřicích komplexů. Takové systémy mají obvykle vysoké požadavky na množství obsazené počítačové paměti. Jazyk sestavení je často doplněn generováním maker, z nichž každé je ekvivalentní celé skupině strojních instrukcí. Takovému jazyku se říká jazyk makro assembleru. Použití „stavebních“ bloků mac a přibližuje jazyk sestavení jazyku vyšší úrovně. Assembler je strojově závislý jazyk, to znamená, že odráží architektonické vlastnosti konkrétního typu počítače
Pascal
Programovací jazyk Pascal vyvinul Nicholas Wirth, profesor katedry informatiky na Švýcarském federálním technologickém institutu, v roce 1968 jako alternativu ke stávajícím a stále komplexnějším programovacím jazykům, jako je PL / 1, Algol, Fortran. Intenzivní vývoj Pascalu vedl k tomu, že se již v roce 1973 objevil jeho standard v podobě revidované zprávy, a počet překladatelů z tohoto jazyka v roce 1979 překročil 80. Počátkem 80. let Pascal svou pozici dále posílil s příchodem translátory MS -Pascal a Turbo -Pascal pro PC. Od té doby se Pascal stal jedním z nejdůležitějších a nejpoužívanějších programovacích jazyků. Je nezbytné, aby jazyk již dávno přesáhl rámec akademického a úzkého odborného zájmu a byl používán na většině univerzit ve vysoce rozvinutých zemích nejen jako pracovní nástroj uživatele. Nejdůležitější vlastností Pascalu je ztělesněná myšlenka strukturovaného programování. Dalším významným rysem je koncept datové struktury jako jeden ze základních konceptů.
Hlavní důvody popularity Pascala jsou následující:
Jednoduchost jazyka vám umožňuje rychle jej zvládnout a vytvářet algoritmicky složité programy
Pokročilé způsoby reprezentace datových struktur poskytují pohodlí při práci s číselnými i znakovými a bitovými informacemi
Přítomnost speciálních technik pro vytváření překladačů z Pascalu zjednodušila jejich vývoj a přispěla k rozšířenému používání jazyka.
Optimalizační vlastnosti překladačů Pascal umožňují vytvářet efektivní programy. To byl jeden z důvodů použití Pascalu jako systémového programovacího jazyka.
Jazyk Pascal implementuje myšlenky strukturovaného programování, díky čemuž je program intuitivní a dává dobré příležitosti pro vývoj a ladění
Zaměstnanec Bell Labs Denis Ritchie vytvořil jazyk C v roce 1972 během pracovat spolu s Kenem Thompsonem jako nástrojem pro implementaci operačního systému Unix však popularita tohoto jazyka rychle přerostla rozsah konkrétního operačního systému a specifické úkoly programování systému. V současné době nelze žádný instrumentální a operační systém považovat za úplný, pokud neobsahuje kompilátor jazyka C. Ritchie nevymyslel C jen tak z hlavy - jako prototyp sloužil jazyk B vyvinutý Thompsonem. Programovací jazyk C byl navržen jako nástroj pro procvičování programátorů. V souladu s tím bylo hlavním cílem jeho autora vytvořit pohodlný a užitečný jazyk ve všech ohledech.
C je nástroj programátora systému a umožňuje vám proniknout hlouběji do nejjemnějších mechanismů zpracování informací na počítači. Přestože jazyk vyžaduje od programátora vysoký stupeň disciplíny, není ve formálních nárocích přísný a umožňuje krátké formulace.
C je moderní jazyk. Obsahuje řídicí konstrukce, které jsou doporučeny teorií a praxí programování. Jeho struktura vybízí programátora k tomu, aby při své práci používal design shora dolů, strukturované programování a vývoj modulu krok za krokem.
C je silný a flexibilní jazyk. Je s ním napsána většina operačního systému Unix, překladače a překladače pro Fortran, Pascal, Lisp a BASIC.
C je pohodlný jazyk. Je dostatečně strukturovaný, aby podporoval dobrý styl kódování, aniž by byl výrazně omezen. V jistém smyslu je C nejuniverzálnější jazyk, protože kromě sady nástrojů, které jsou vlastní moderním programovacím jazykům na vysoké úrovni (struktura, modularita, určité datové typy), obsahuje nástroje pro programování téměř na úrovni jazyka sestavení. Velká sada operátorů a nástrojů vyžaduje, aby programátor byl pečlivý, přesný a měl dobrou znalost jazyka se všemi výhodami a nevýhodami.
Jazyk C ++ se objevil na počátku 80. let. Vytvořil Bjarne Stroustrup s původním cílem zbavit sebe a své přátele programování v sestavení, C nebo různých jiných jazycích vysoké úrovně.
Podle autora jazyka je rozdíl mezi ideologií C a C ++ přibližně následující: program C odráží „způsob myšlení“ procesoru a C ++ je způsob myšlení programátora. Splnění požadavků moderní programování, C ++ se zaměřuje na vývoj nových datových typů, které nejvíce plně odpovídají konceptům zvolené oblasti znalostí a úkolům aplikace. Třída je klíčovým konceptem v C ++. Popis třídy obsahuje popis dat potřebných k reprezentaci objektů tohoto typu a sadu operací pro práci s podobnými objekty.
Na rozdíl od tradičních struktur C a Pascal jsou členy třídy nejen data, ale také funkce. Funkce členů třídy mají privilegovaný přístup k datům v objektech této třídy a poskytují rozhraní mezi těmito objekty a zbytkem programu. Na další práce není vůbec nutné pamatovat na vnitřní strukturu třídy a mechanismus vestavěných funkcí. V tomto smyslu je třída jako elektrický spotřebič - jen málo lidí ví o její struktuře, ale každý ví, jak ji používat.
C ++ je objektový programovací jazyk, nejnovější metodika pro navrhování a implementaci programů, která pravděpodobně v současné dekádě nahradí tradiční procedurální programování. Hlavním cílem tvůrce jazyka, Dr. Bjarne Stroustrapa, bylo vybavit jazyk C ++ konstrukty, které by zvýšily produktivitu programátorů a usnadnily proces zvládnutí velkých softwarových produktů.
Abstrakce, implementace, dědičnost a polymorfismus jsou základní vlastnosti jazyka C ++, díky kterému je nejen univerzální, jako jazyk C, ale také objektový jazyk. FORTRAN FORTRAN je široce používaný jazyk, zejména mezi uživateli, kteří se zabývají numerickými simulacemi. Důvodů je několik:
Během let se nashromáždila obrovská částka Fortranských aplikací a také přítomnost velkého počtu programátorů, kteří tento jazyk efektivně používají;
Dostupnost efektivních translátorů Fortran na všech typech počítačů a verze pro různé stroje jsou poměrně standardizované a přenos programů ze stroje na stroj obvykle nepředstavuje velké potíže;
Počáteční zaměření Fortranu na fyzické, matematické a technické aplikace; zejména se to projevilo tím, že po dlouhou dobu zůstával jediným jazykem s vestavěným komplexním typem proměnných a velkou sadou vestavěných funkcí pro práci s takovými proměnnými.
Během uplynulého období byla vytvořena nová metodologie a filozofie programování. Od začátku 70. let se Fortranu dostává zasloužené kritiky. V roce 1977 byl přijat nový standard jazyk Fortran-77. Trvalo dlouho, než se vytvořil nový standard, ale nyní lze považovat, že jeho vývoj byl dokončen a nový standard Fortran-90 začal vstupovat do praxe uživatelů Fortranu. Pouze na počítačích typu IBM PC existuje několik překladačů, například Watfor, Lap-Fortran atd. Nejrozšířenější na strojích tohoto typu jsou různé verze překladače Fortran-77. Překladač MS-Fortran 5.0, vydaný v roce 1990, je téměř zcela v souladu se standardem Fortran-90. Většina hlavních vědeckých a technologických aplikací je napsána ve Fortranu kvůli jeho přenositelnosti a robustnosti a díky vestavěným matematickým a trigonometrickým funkcím. Další nedílnou součástí jakéhokoli aplikačního programu Fortran je rozšířená grafická knihovna, která vám umožňuje používat různá grafická data a obrázky.
Jazyk byl vytvořen hlavně v letech 1975-1980 jako výsledek ambiciózního projektu amerického ministerstva obrany s cílem vyvinout jednotný programovací jazyk pro takzvané vestavěné systémy (tj. Řídicí systémy v reálném čase pro automatizované komplexy) . Měly především palubní řídicí systémy pro vojenské objekty (lodě, letadla, tanky, rakety, granáty atd.). Rozhodnutí učiněná autory Ada by proto neměla být považována za univerzální. Je třeba je vnímat v kontextu charakteristik zvolené tematické oblasti. Jazyk pekla vznikl v důsledku mezinárodní soutěže jazykových projektů pořádané v letech 1978-1979. Účastníci museli splnit poměrně přísné, podrobné požadavky vypracované pod záštitou amerického ministerstva obrany. Je zajímavé, že všechny jazyky, které se dostaly do posledních kol této soutěže, byly založeny na Pascalu. V tomto ohledu lze Ada předběžně charakterizovat jako Pascal, vyvinutý s přihlédnutím k výše uvedeným pěti základním požadavkům. Autoři se přitom vydali hlavně cestou rozšiřování Pascalu o nové prvky. Výsledkem je výrazně složitější jazyk.
Cobol
Cobol je relativně starý jazyk vyvinutý primárně pro ekonomický výzkum. Jazyk vám umožňuje efektivně pracovat s velkým množstvím dat, je plný různých možností vyhledávání, třídění a distribuce. O programech Cobol založených na rozšířeném používání anglického jazykaříkají, že jsou srozumitelné i pro ty, kteří nemluví Cobolem, protože texty v tomto programovacím jazyce nepotřebují žádné zvláštní komentáře. Takové programy se obvykle nazývají samodokumentace. Mezi další výhody Cobolu obvykle patří jeho strukturovanost. Poměrně výkonné překladače z tohoto jazyka jsou určeny pro osobní počítače... Některé z nich jsou natolik účinné, že program laděný na osobním počítači lze snadno přenést na sálový počítač.
Při výčtu mínusů si lze jen pamatovat, že na Cobolu lze naprogramovat pouze nejjednodušší algebraické výpočty. Tento jazyk není vhodný pro technické výpočty. Dalším důvodem, který do určité míry brání rozvoji jazyka, je přítomnost ve Spojených státech speciálně vytvořeného průmyslového výboru, který vyvíjí standardy, které jsou monitorovány vládní komisí. Jako vždy v takových případech společnosti vyvíjející software nijak nespěchají s přizpůsobením svých obrobků přísným požadavkům komise, mezi verzemi neexistuje konkurence a v důsledku toho se šíření jazyka ztrácí
PL / 1 byl vyvinut v letech 1964-1965 společností IBM. PL / 1 je jedním z univerzálních jazyků, to znamená, že umožňuje řešení problémů z různých oblastí: numerické výpočty, zpracování textu, ekonomické problémy atd. Numerické výpočty), Kobol (pro ekonomické problémy), i když z řady důvodů PL / 1 nemohl tyto jazyky vytlačit.
PL / 1 obsahuje všechny základní konstrukce charakteristické pro takzvané jazyky na vysoké úrovni, stejně jako řadu specifických nástrojů, které jsou praktické pro praktické programování. Jazyk připomíná konstruktor s velkým počtem detailů - uživatel potřebuje zvládnout jen ty části jazyka, které jsou pro něj prakticky nezbytné. Jeho operátoři jsou poměrně prostorní, což vám často umožňuje dosáhnout kompaktnějšího záznamu programu než v jiných jazycích. Znalý programátor PL / 1 může snadno zvládnout jakýkoli jiný jazyk stejné nebo podobné třídy.
Současně má PL / 1 také řadu nevýhod, které komplikují studium a používání jazyka. Hlavní jsou následující. Za prvé, existuje mnoho překrývajících se prostředků, je těžké si je zapamatovat, není jasné, kdy použít, navíc se tím snižuje jak rychlost překladu, tak i rychlost provádění programu. Za druhé, programy nejsou zcela nezávislé na stroji.
Moduly
Můžeme předpokládat, že historie jazyka Modula začíná v roce 1980, kdy Niklaus Wirth, jeden z vynikajících odborníků na informační teorii, známý většině počítačových vědců hlavně jako tvůrce jazyka Pascal, publikoval popis nového programovacího jazyka, kterému dal jméno Modula. Na rozdíl od Pascalu, který byl koncipován jako jazyk pro výuku programování, byla Modula od samého začátku jazykem pro profesionální systémové programátory, který navazoval na nejlepší tradice svého předchůdce a obohacoval je o nové nápady, které splňují takové požadavky na programovací jazyk, jako je struktura, modularita a schopnost expandovat. Stejně jako mnoho jiných programovacích jazyků, Modula prošla evolucí, během níž byl její původní název změněn na název Modula-2. Souběžně s vývojem jazyka Modula pro něj byly vytvořeny nové překladače, žádný z nich však nemohl konkurovat nejlepším implementacím jazyků Pascal a C, například těch, které vyvinul Borland. V tomto přechodném období pro jazyk Modula byly nejlepší implementace provedené společností Logitech, které byly svými vlastnostmi horší než Turbo Pascal a Turbo C. Teprve v roce 1988, poté, co se systém Top Speed objevil na americkém trhu, zaujal Modula-2 své právoplatné místo mezi procedurálními jazyky určenými pro programování systému. Rostoucí popularitu systému Top Speed usnadnilo několik faktorů: pohodlné a navíc operační prostředí, které lze snadno měnit na žádost uživatelů, rychlý překladač a editor selektivních odkazů. Ale ukázalo se, že nejdůležitější je, že vytvořené programy byly velmi rychlé a nezabíraly mnoho místa v paměti.
ZÁKLADNÍ
ZÁKLADNÍ (Základní - Symbolický instrukční kód pro začátečníky - „univerzální symbolický kód pokynů pro začátečníky“). Přímý potomek Fortranu a stále nejpopulárnější programovací jazyk pro osobní počítače. BASIC se objevil v roce 1963 (autora by bylo obtížné pojmenovat, ale hlavní zásluha na jeho vzhledu nepochybně patří Američanům Johnu Kemenymu a Thomasi Kurtzovi). Jako u každé výhody se ukázalo, že jednoduchost BASICu byla obtížná, zejména v raných verzích; navíc BASIC nedovolil rekurzi - zajímavou techniku, která umožňuje skládat efektivní a zároveň krátké programy.
Byly vyvinuty výkonné kompilátory BASIC, které poskytují nejen bohatou slovní zásobu a vysoký výkon, ale také možnost strukturovaného programování. Podle některých programátorů jsou nejzajímavější verze GWBASIC, Turbo-Basic a Quick Basic.
Najednou aplikace Quick Basic znamenala zrod druhé generace programovacích systémů v jazyce BASIC. Poskytovala možnost modulárního a procedurálního programování, vytváření knihoven, kompilaci hotových programů atd., Čímž se dostala na úroveň klasických programovacích jazyků jako C, Pascal, Fortran atd. Navíc kvůli nedostatku oficiální standard pro jazyk BASIC, jeho implementace ve formě Quick Basic se stala de facto standardem. Nespornými vůdci mezi různými verzemi BASIC byly Microsoft Quick Basic 4.5 a PDS 7.1, které se objevily na konci 80. let.
Lisp
Jazyk Lisp navrhl J. McCarthy ve své práci v roce 1960 a je zaměřen na vývoj programů pro řešení problémů nečíselné povahy. anglické jméno tohoto jazyka - LISP je zkratka výrazu LISt Processing a dobře zdůrazňuje jeho hlavní oblast použití. Pojem „seznam“ se ukázal být velmi prostorný. Je vhodné reprezentovat algebraické výrazy, grafy, prvky konečných skupin, množiny, odvozovací pravidla a mnoho dalších složitých objektů ve formě seznamů. Seznamy jsou nejflexibilnější formou prezentace informací v paměti počítačů. Není proto divu, že si oblíbený jazyk, který byl speciálně navržen pro zpracování seznamů, rychle získal oblibu.
Poté, co se objevil Lisp, různí autoři navrhli řadu dalších algoritmických jazyků zaměřených na řešení problémů v oblasti umělé inteligence, mezi něž patří Plainer, Snobol, Refal, Prolog. To však nezabránilo tomu, aby Lisp zůstal nejoblíbenějším jazykem pro řešení takových problémů. Za téměř čtyřicetiletou historii jeho existence se objevila řada dialektů tohoto jazyka: Common LISP, Mac LISP, Inter LISP, Standard LISP atd. Rozdíly mezi nimi nejsou zásadní a v zásadě se scvrkávají na trochu jiné sada vestavěných funkcí a určitý rozdíl ve formě notačních programů. Proto programátor, který se naučil pracovat na jednom z nich, může snadno zvládnout jakýkoli jiný. Velkou výhodou Lispu je jeho funkční orientace, to znamená, že programování se provádí pomocí funkcí. Funkce je navíc chápána jako pravidlo, které spojuje prvky určité třídy s odpovídajícími prvky jiné třídy. Samotný proces párování nemá na chod programu žádný vliv, důležitý je pouze jeho výsledek - hodnota funkce. Díky tomu je relativně snadné psát a ladit velké softwarové balíky. Jasnost programů, jasné vymezení jejich funkcí, absence složitých vedlejších účinků při jejich provádění jsou povinnými požadavky pro programování tak logicky složitých úkolů, jako jsou úkoly umělé inteligence. Disciplína v programování je obzvláště důležitá, když na programu nepracuje jeden člověk, ale celá skupina programátorů.
Programovací jazyk Lisp je určen především pro zpracování symbolických informací. Proto je přirozené, že ve světě Lisp nehrají čísla hlavní roli. Základní datové typy v Lispu se nazývají „atom“ a „bodový pár“.
Prolog
Logický programovací jazyk je navržen tak, aby reprezentoval a používal znalosti o určité oblasti. Programy v tomto jazyce se skládají ze sady vztahů a jejich provádění se omezuje na uzavření nového vztahu založeného na daných. V Prologu je implementován deklarativní přístup, ve kterém stačí popsat úkol pomocí pravidel a příkazů týkajících se daných objektů. Pokud je tento popis dostatečně přesný, počítač může samostatně najít požadované řešení.
Objekt PAL
Object PAL je výkonný programovací jazyk. Object PAL je objektově orientovaný vizuální programovací jazyk řízený událostmi. Na počáteční úrovni funkce Object PAL můžete provádět operace s daty, vytvářet speciální nabídky a také spravovat relaci zadávání dat. Události v Object PAL generují příkazy, které simulují efekt interaktivního používání Paradoxu. Je možné automatizovat často prováděné úkoly a také provádět akce s tabulkami, formuláři a sestavami, které nebyly k dispozici během interaktivní práce. Object PAL také poskytuje veškeré vybavení plně funkčního programovacího jazyka v Prostředí Windows... Object PAL můžete použít k vytvoření kompletních systémů, které implementují vyhrazený systém nabídek, systém nápovědy a všechny druhy ověřování dat. V Object PAL můžete svou práci uložit do knihovny dynamických odkazů, která bude mít přístup k více formulářům. Kromě toho můžete navázat propojení s dalšími dynamickými knihovnami obsahujícími programy napsané v jazycích, jako je C, C ++ nebo Pascal.
Object PAL lze použít jako nástroj pro vytváření samostatných programů. Můžete napsat kompletní aplikaci pro Windows a spustit ji pod Paradoxem.
Object PAL podporuje dynamickou výměnu dat jako klient i server. Navíc Object PAL podporuje mechanismus složeného dokumentu jako klient. Kromě výše uvedeného je možné do aplikace zahrnout multimédia tím, že běžící aplikaci poskytnete zvukové a animační efekty.
Borlandova implementace dBase je úspěšným hybridem objektové orientace a tradičních programovacích technik. Umožnilo to stavět systémy pomocí návrhu objektů a běžných technik zpracování záznamů. Velkým úspěchem společnosti Borland bylo, že velmi úspěšně kombinovala objektové a procedurální programovací techniky. První verze pro Windows poskytla uživateli nejsilnější objektový nástroj na trhu databázového softwaru. Umožňuje vytvářet nové třídy objektů, které mají vlastnosti dědičnosti, zapouzdření a polymorfismu. Umožňuje také tyto objekty programovat pomocí tradičních příkazů dBase, ideálních pro správu jednoduchých tabulkových databází. To vše dává nepopiratelnou výhodu - aby přechod na techniky objektového programování probíhal bez větších obtíží, je přechod stejně obtížný například jako v Paradox DBMS.
Jazyk Java vznikl jako součást projektu na vytvoření pokročilého softwaru pro řadu domácích spotřebičů. Projekt byl zahájen v C ++, ale brzy se objevila řada problémů, nejlepší lék bojem, proti kterému byla změna samotného nástroje - programovacího jazyka. Ukázalo se, že je zapotřebí programovací jazyk nezávislý na platformě, který by vám umožnil vytvářet programy, které by nemusely být kompilovány samostatně pro každou architekturu a mohly by být použity na různé procesory pod různými operačními systémy. Jazyk Java byl vyžadován pro vytváření interaktivních produktů pro internet. Ve skutečnosti většina architektonických rozhodnutí byla přijata, když vytváření Javy, bylo diktováno touhou poskytnout syntaxi podobnou C a C ++. Java používá téměř identické konvence pro deklaraci proměnných, předávání parametrů, operátorů a řízení toku kódu. Do Javy byly přidány všechny dobré vlastnosti C ++.
V technologii jazyka Java se spojují tři klíčové prvky
Java poskytuje své applety pro široké použití-malé, robustní, dynamické, na platformě nezávislé, proaktivní síťové aplikace, které jsou vloženy do webových stránek. Applety Java lze přizpůsobit a distribuovat spotřebitelům stejně snadno jako jakýkoli dokument HTML.
Java uvolňuje sílu objektově orientovaného vývoje aplikací kombinací jednoduché a známé syntaxe s robustním a snadno použitelným vývojovým prostředím. To umožňuje široké škále programátorů rychle vytvářet nové programy a nové applety.
Java poskytuje programátorovi bohatou sadu tříd objektů k jasnému abstrahování mnoha systémových funkcí používaných při vytváření oken, sítí a I / O. Klíčovou vlastností těchto tříd je, že poskytují abstrakce nezávislé na platformě pro širokou škálu systémových rozhraní.
Programovací jazyky pro počítačové sítě
Programovací jazyky pro počítačové sítě jsou interpretovány. Tlumočníci pro ně jsou distribuováni zdarma a samotné programy jsou ve zdrojovém kódu. Takovým jazykům se říká skriptovací jazyky.
Perl je interpretovaný jazyk vytvořený programátorem Larry Wallem pro zpracování velkých textů a souborů a znamená Practical Extraction and Report Language. Pomocí Perlu můžete například vytvořit skript, který otevře jeden nebo více souborů, zpracuje informace a zapíše výsledky.
Perl je jazyk přizpůsobený ke zpracování libovolného textové soubory, extrahovat z nich potřebné informace a vydávat zprávy. Perl je také užitečný pro psaní různých systémových programů. Tento jazyk je snadno použitelný, efektivní, ale je těžké o něm říci, že je elegantní a kompaktní. Syntaxe výrazu Perl je podobná syntaxi C. Rekurze může mít libovolnou hloubku. Přestože je Perl vhodný pro skenování textových souborů, zvládne i binární data. Perl vám umožňuje používat regulární výrazy, vytvářet objekty, vkládat kousky kódu Perl do programu C nebo C ++ a také vám umožňuje přístup k databázím, včetně Oracle.
Vynález World Wide Web ukázal, že Perl je vynikajícím nástrojem pro komunikaci s webovými servery prostřednictvím rozhraní Common Gateway Interface (CGI), což je běžné komunikační rozhraní. Příkazy Perl mohou snadno načíst data z formuláře HTML nebo jiného zdroje a provést na něm nějakou akci.
Jazyk PHP(1995-1997) má přístup k databázi a používají jej tvůrci dynamických webů po celém světě.
Jazyk Tcl / Tk(konec 80. let) se skládá z výkonných příkazů pro práci s abstraktními objekty bez typu a umožňuje vytvářet programy s grafickým rozhraním.
Jazyk VRML(1994) vytvořen pro organizaci virtuálních trojrozměrných rozhraní na internetu.
Jazyk XML... Od roku 1996 probíhají práce na vytvoření univerzálního jazyka struktury dokumentu. Může být náhradou za HTML.
Výstup
Užitečné zdroje
Recenze Isili
Kde je zpráva?
Recenze: Ranifka
Re: Kde je zpráva?
Všechno bude: -D
Recenze Shamagulova Elite
Recenze Alexandra Mishina
Skvělá zpráva. Naučil jsem se hodně o programovacích jazycích.
Recenze Alexandra Morozova
Samozřejmě bych rád viděl zprávu nebo alespoň prezentaci v nějaké formě.
1. Jáva
Jáva je jedním z nejpopulárnějších jazyků pro zadní konec vývoj moderních firemních webových aplikací. A to je její hlavní výhoda. Používání jazyka Jáva a jeho rámce, weboví vývojáři mohou vytvářet škálovatelné webové aplikace pro širokou škálu uživatelů. Jáva - hlavní jazyk pro vývoj nativních aplikací pro Android a další aplikace pro chytré telefony a tablety. Tomu se říká velké plus tohoto jazyka WORA ( " Napište jednou, běžte kamkoli “ ) - „jednou napíšete, všude to funguje“ deklaroval princip Sun Microsystems dokázat cross platform Jáva ... Ale toto plus nepopírá skutečnost, že tento jazyk je pomalejší než jiné podobné.
2. JavaScript
Extrémně populární jazyk mezi mladými vývojáři. Je vhodný pro vytváření interaktivity webu nebo vytváření uživatelských rozhraní pomocí jednoho z desítek populárních rámců. Tento jazyk je zřídka viděn mimo prohlížeč, pravděpodobně proto, že je to jediné místo, kde je užitečné. Nicméně, JavaScript stojí za to se učit, nejen proto, že on a jeho desítky rámců získávají na popularitě, ale také proto, že jazyk v budoucnu umožní složitější věci.
3.C#
C # stojí za to se učit, protože jeho znalost vám pomůže dostatečně snadno získat práci. Je to nyní nejpopulárnější jazyk pro vývoj aplikací pro Okna , a velmi populární pro mobilní zařízení. Také engine pro vývoj her Jednota také používá C # jako jeden z hlavních jazyků. Je velmi podobný jiným objektově orientovaným programovacím jazykům a je poměrně snadné se jej naučit se základními znalostmi. C ++ nebo Java.
4. PHP
Dobrý jazyk pro vytváření webových aplikací založených na datech. Je to základní technologie pro budování výkonných systémů pro správu obsahu, jako je WordPress který můžete později rozšířit, aby byl váš web výkonnější. Byl kritizován jako nebezpečný jazyk, ale od aktualizace z roku 2004 se věci změnily k lepšímu. Pro ty, kteří chtějí učit PHP doporučuje se vědět HTML, CSS a Javascript.
5. C ++
Jazyk, který byl vytvořen v roce 1979, je stále velmi populární a používá se ke konstrukci odlišné typy aplikace - od her po kancelářské aplikace. C ++ je určen pro programování systému a je vhodný pro vývoj výkonného softwaru, hardwarově akcelerovaných her a aplikací, které vyžadují velké množství paměti na stolních počítačích, konzolách a mobilní zařízení... Mezi nedostatky C ++ programátoři nazývají „neobratnost“ ve srovnání s Jáva.
6. Krajta
Stojí za to prozkoumat už jen proto Python - volba Google a Ubuntu ... Ale to není jediná pozitivní vlastnost jazyka. Krajta mezi nimiž je také vynikající čitelnost a elegantní kód. Krajta nevyžaduje tolik kódu ke spuštění programu jako jiné jazyky.
7. Rubín
Rubín - Jazyk se snadno učí a je neuvěřitelně silný, navíc jsou v něm napsány tisíce populárních webových aplikací po celém světě. Pokud milujete předměty, tento jazyk je pro vás to pravé. Jeho hlavní výhodou je rychlost. Ruby je velmi podobný Pythonu ale méně „lidské“.
PERSPEKTIVNÍ
8. Erlang
Erlang je funkční programovací jazyk vyvinutý společností Ericsson , pro vývoj distribuovaných systémů v reálném čase. Jeho hlavním rysem je paralelismus. Stojí to za prozkoumání, protože velké banky s miliony uživatelů používají Erlang pro bankovní systémy. Hledá například PrivatBank, největší ukrajinská banka Erlang vývojáři pracovat se systémem internetového bankovnictví Privat24, který byl dříve napsán v Jáva.
9. R.
Široce se používá pro vývoj statistického softwaru, ale u vývojářů není příliš oblíbený. Tento jazyk je doporučen pro ty, kteří potřebují seriózní analýzu dat. Funguje na všech platformách a integruje se s mnoha programovacími jazyky, jako je Java, Ruby, C ++, Python ... I když to nyní není tak populární, situace se může změnit k lepšímu. V lednu 2015 Microsoft získala společnost Revoluční analytika , podle nich přispět k dalšímu rozvoji jazyka R.
10. Rychlý
Programovací jazyk Rychlý zajali vývojáře jako nový, rychlejší a snadnější způsob vývoje Mac a iOS versus Cíl - C ... Je však relevantní pouze v ekosystému Jablko. Dobré pro Apple - špatné pro vývojáře, který nechce pracovat výhradně pro Jablko zvláště s ohledem na popularitu Android ... Pokud chcete přispět do světa her, stojí za to to naučit iOS.
11. Jdi (Golang)
Na internetu je mnohem více informací o tom, proč více Jít špatný jazyk než dobrý. Tento jazyk vytvořil Google. Podle Google tedy Go poskytuje základní podporu pro paralelní spouštění programů a komunikaci a nabízí přístup k vytváření systémového softwaru na vícejádrových počítačích. Tento jazyk lze zařadit do seznamu nadějných, ale o jeho budoucnosti máme určité pochybnosti.