Chcete si vytvořit vlastní webové stránky? Dávno jsou pryč doby, kdy jste museli disponovat znalostí jazyka HTML nebo si museli najmout firmu, která se specializuje na vývoj webových stránek. Dnes už není třeba si ani stahovat žádný program na tvorbu webu, stránky můžete vytvořit díky webovým službám zcela jednoduše, rychle a bez nějakých odborných znalostí.
Seznam nejlepších #WYSIWYG editorů webových stránek pro rok 2021 @hostingcentrum #webdev Click to Tweet
Služby, které uvedeme využívají k tvorbě internetových stránek tzv. WYSIWYG editor. Jde o zkratku z anglických výrazů “What You See Is What You Get”, tedy “Co uvidíte, to také dostanete”. Jde o to, že internetovou stránku vytváříte přímo v zobrazení tak, jak bude na internetu skutečně vypadat. Pokud totiž tvoříte web pomocí jazyka HTML, pracujete pouze s kódem stránky a výsledek si pak musíte zobrazit v internetovém prohlížeči. A které jsou tedy ty nejlepší webové služby pro tvorbu internetových stránek?
Naši partneři
TIP REDAKCE nejlepších e-shopových editorů jsme podrobně rozebrali ve zvláštním článku. V tomto článku se vůbec nevěnujeme možnostem editorů ohledně e-shopových funkcí. Je to proto, že témujsme podrobně rozebrali ve zvláštním článku.
Český page builder nabízí velmi rychlou tvorbu stránek, navíc je rozhraní v češtině. Na začátku si můžete vybrat, zda vytváříte osobní stránky, nebo e-shop. Na výběr máte mnoho profesionálních šablon, rozhraní disponuje funkcí krok zpátky pro rychlý návrat poslední akce. Stránky je možné také alespoň základně optimalizovat pro vyhledávače. V základní verzi zdarma máte k dispozici doménu druhého řádu, 100 MB volného místa na disku a přenos 1 GB dat měsíčně. K tvorbě stránky můžete přizvat i další autory. Obrázky na pozadí je možné vybírat z bohaté knihovny a lze je také nechat animovat.
Klady a zápory
Recenze
Porovnání s jinými platformami
Stránky nabízejí stovky nejrůznějších šablon, které jsou rozdělené do několika skupin jako jsou třeba fotografie, portfolio, blogy, cestování, hudba, móda a krása a mnohé další. Zvolit si lze ale i zcela prázdné šablony, které si do značné míry sami dotvoříte. Na stránku můžete vkládat video, obrázky, audio, ale také třeba chaty, fóra, ale i objednací formulář, nebo rezervační formulář i s nabídkou platebního systému. Všechny tyto možnosti nabízí Wix zdarma, ačkoliv působí velmi profesionálně. Veškeré součásti stránky je možné upravovat a měnit jejich podobu. Stránky tak mohou být zcela originální. Na stránkách se lze registrovat, nebo pro přístup využít facebookový účet, či účet od Google.
Klady a zápory
Recenze
Porovnání s jinými platformami
WEDOS WebSite
Vizuální editor, page builder (stavitel stránek) od české webhostingové společnosti WEDOS. Stránky se v něm tvoří na předpřipravených šablonách vzhledu nebo na prázdné stránce, na kterou si snadno poskládáte webovou stránku pomocí předpřipravených bloků. Bloky jsou vlastně jednotlivé části stránky jako záhlaví, menu, hlavní nadpis, ceník, zápatí. Hotový web je možné optimalizovat pro vyhledávače, upravovat meta nadpisy nebo popisky. Do stránek můžete jednoduše vložit mapu, kontaktní formulář, fotogalerii a další pokročilé funkce.
WEDOS WebSite má dva placené tarify a jeden bezplatný. Tarif zdarma je vhodný pro jednoduchou webovou vizitku, protože v něm můžete vytvořit pouze jednu webovou stránku. Placené tarify už jsou téměř neomezené a hlavní rozdíly v nich jsou zejména v diskovém prostoru, kdy u levnějšího tarifu máte k dispozici 1 GB diskového místa a u dražšího tarifu dokonce 10 GB místa, a také v počtu návštěv, které mohou na web denně přijít.
Klady a zápory WEDOS WebSite
Recenze WEDOS WebSite
TIP: Jak vytvořit webové stránky
Služba sice pochází z Lotyšska, je ale plně lokalizovaná do českého jazyka. Díky tomu můžete v mateřinském jazyce využít spoustu vychytávek ne až tak obvyklých pro WYSIWYG editory webových stránek, jako například měnit šablony i po vyplnění dat stránek, editovat stránky na mobilu, snadno vytvářet jazykové mutace a využívat prostor až 500 MB pro stránky v neplaceném programu. V každém z tarifů (i neplaceném) je také možné vytvořit na stránkách internetový obchod.
Klady a zápory
Recenze
Do skupiny českých editorů můžeme zařadit také Na pohled je to WYSIWYG online editor jako každý jiný, ale na rozdíl od ostatních je postaven na populárním WordPressu. To umožňuje využít část pluginů pro tento systém (kompatibilních s Miowebem) pro případné rozšíření funkcionality webových stránek. Ta je i v základní verzi velmi široká, protože na Miowebu najdete kromě šablon a drag and drop editoru možnost postavit e-shop, blog, využít A/B testování, affiliate provizní program, napojení na e-mail marketingové nástroje, členské sekce, prodejní kampaně atd.
Klady a zápory
Recenze
Zyro je minimalistický website builder (editor stránek). Se Zyro je možné vytvořit jednoduché webové stránky, blog nebo prezentační web pro firmu, ale také je možné s ním vytvořit e-shop. Protože je to WYSIWYG editor, tak je zde hlavní výhodou, že nemusíte umět programovat. Přesněji se zde tvoří stránky metodou drag&drop (chyť a pusť přesouvání prvků). Nejjednodušeji a nejrychleji se zde tvoří stránky na předpřipravených šablonách vzhledu, ale zajímavou možností je export webových stránek, kdy se builder pokusí vytvořit věrnou kopii z existujícího webu, kterou pak můžete jednoduše upravovat v tomto editoru.
Klady a zápory
Recenze
WYSIWYG editor FastPages je určen především na tvorbu cílových stránek (landing pages) a marketingových trychtýřů (funnels). Najdete zde podporu pro tvorbu formulářů, pop-up oken a možnosti pro propojení s různými aplikacemi. FastPages je nadstavba pro editor webových stránek AdPages. Cílem této nástavby bylo zrychlení načítání stránek. Tvůrcem je firma Delgo BV se sídlem v nizozemském Udene. K dispozici je balíček Professional (pro 10 domén a 100 tisíc návštěvníků / měsíc), Enterprise (pro neomezený počet domén a pro neomezený počet návštěvníků / měsíc) nebo Lifetime Deal (jednorázová platba za časově neomezené používání).
Klady a zápory FastPages.io
Recenze FastPages.io
Chcete osobní stránky, blog, firemní stránky, nebo třeba e-shop? Editor na adrese je zde pro všechny. Nabízejí spoustu šablon, ze kterých si jistě vybere každý. Na stránky můžete umístit blok textu, obrázek, fotogalerii, tlačítko, přihlášení k odběru newsletteru, mapu, kontaktní formulář, titulky a slide show. Prvky se vkládají velmi snadno, pomocí metody drag and drop tedy táhni a pusť. Editor nabízí i úpravu kódu HTML. Editor je k dispozici zcela zdarma, pokud chcete, můžete si objednat doménu prvního řádu. Pokud jste si ji už předplatili, můžete ji zde využít.
Klady a zápory
Recenze
Služba není jen editor webových stránek. Sami sebe charakterizují jako “complete conversion toolkit”, tedy kompletní sadu nástrojů pro zvyšování konverzí. Mezi tyto nástroje patří přihlašovací formuláře, vyskakovací okna, upozornění, analytické nástroje atd. Kromě toho nabízí možnosti snadného napojení na další marketingové nástroje, aby bylo možné automaticky zpracovávat získané data. Jak napovídá i název služby (slovo lead v marketingu znamená kontakt), kontakty na motivované uživatele a potenciální klienty patří mezi hlavní data, získání kterých lze službou optimalizovat.
Klady a zápory
Recenze
Podobně jako předchozí služba, je zaměřena na zvyšování konverzí, konkrétně pomocí vstupních stránek (landing pages). Na svých stránkách tvrdí, že průměrný konverzní poměr Instapage stránek je až 22 %, oproti běžnému 3% konverznímu poměru PPC kampaní. Kromě editoru vstupních stránek poskytují nástroje pro spolupráci v týmu, optimalizaci, testování a sofistikované nástroje pro agentury. Dále Instapage usnadňuje personalizaci landing page, takže je díky němu možné dosáhnout stavu, kdy pro každou reklamní kampaň a publikum bude specializovaná vstupní stránka.
Klady a zápory
Recenze
Editor byl doslova stvořen pro jednostránkové weby. Díky responzivním šablonám v něm hravě vytvoříte stránky, které budou nejenže vypadat dobře na mobilu, ale půjdou na něm i snadno upravit. Takže když budete třeba na cestách a vyfotíte něco zajímavého, můžete fotku okamžitě přidat i na svoji webovou stránku.
Klady a zápory
Platforma vám umožní vytvořit si nejen osobní web, ale také e-shop. V základní verzi je tvorba webu zdarma. Pokud si připlatíte, obdržíte větší hosting, nebo třeba možnost využití vlastní domény. Služba nabízí šablony rozdělené do několika kategorií. Stránky lze vytvořit i pro zobrazení na mobilních telefonech a tabletech. Upravit lze záhlaví stránky, menu stránky, hlavičku. Na pozadí je mimo fotografie možné nahrát také efektní video. Kromě fotogalerie, kontaktu, patičky a dalších prvků je možné vložit třeba ceník a vybrat si z jeho několika podob. Web je navíc možné snadno stáhnout a zálohovat na počítači. Ve zkratce: Díky této službě získáte velmi profesionálně působící stránky, které jsou do velké míry upravitelné.
Klady a zápory
Začít s tvorbou webu na stránce je velmi snadné. Vložíte váš e-mail, vepíšete heslo a zvolíte, který typ stránky hodláte vytvářet. Může to být osobní stránka, profesionální, e-shop, nebo stránka nějaké organizace. Služba nabízí mnoho velmi profesionálně vypadajících šablon, každou z nich ještě v dalších barevných mutacích. Na stránky můžete přidat tlačítko, kontaktní formulář, obrázky, fotogalerii, sloupce, titulky, video, nebo bloky textu, vše systémem drag and drop. Zahrnout lze také placení pomocí služby PayPal a podporu sociálních sítí. Na svých stránkách si můžete založit něco na způsob klubu a určitý obsah zpřístupnit jen konkrétním uživatelům.
Klady a zápory
Editor webových stránek se možnostmi a kvalitou řadí mezi nejlepší WYSIWYG editory. Ale jako jediný z našeho seznamu nabízí možnost nechat umělou inteligenci nadesignovat stránky za vás. Stačí si vybrat, zda jde o osobní nebo firemní stránky, zadat jméno projektu, vyplnit cíle a zaměření, spojit s Instagramem (pokud chcete), vybrat váš oblíbený styl a barvy a počkat na výsledek. Bohužel, protože Jimdo zatím nepodporuje češtinu, očekávejte výsledek s anglickými texty. Ty a cokoliv z výsledku si samozřejmě můžete upravit a dotvořit a pokud nejste spokojeni skusit proces znovu. Celý proces trvá jen pár minut, takže za pokus to rozhodně stojí.
Klady a zápory
Pokud pro vás práce s anglickými editory není problém, můžete zkusit také Je to kvalitní editor který kromě běžných funkcí obsahuje integrované napojení na množství služeb, které byste pro své stránky mohli potřebovat, jako třeba na Google Mapy, PayPal, Disqus pro diskuze, fotobanky Unsplash a Getty Images atd. Proto by pojem “instalace pluginů” mělo být něco, co nebudete muset nikdy řešit.
Klady a zápory
Služba vám pomůže vytvořit responzivní webové stránky bez znalosti programování. Kromě možnosti použít obrázky z fotobanky zdarma nabízí i vestavěný editor fotek a obrázků. Stránky lze také oživit různými efekty na pozadí a animacemi. Samozřejmostí je možnost upravit prvky důležité pro optimalizaci pro vyhledávače (meta dáta, tagy obrázků a vygenerovat mapu stránek).
Klady a zápory
Na adrese můžete stránky vytvořit opravdu rychle a snadno. Nejprve si vyberete druh stránek (na výběr je blog, obchodní stránky a jiné), dále zvolíte barevný odstín stránek, potom pozadí stránek, hlavní obrázek na domovské stránce a vepíšete text záhlaví stránek. Zvolíte jméno a heslo, vepíšete svůj e-mail a zvolíte adresu vašich stránek. Pokud budete souhlasit s doménou druhého řádu ve tvaru pak je doména zdarma. Pak už můžete začít plnit stránky obsahem. Tím může být text, obrázek, video, podpis, plakát, titulek, mapa, rozdělovník, nebo formulář pro kontaktování.
Klady a zápory
I když Webgarden podporuje již v základní verzi bez poplatků spoustu funkcí, které u jiných editorů nejsou k dispozici ani u placených verzí, nemůžeme jej doporučit pro stránky, kde se očekává návštěvnost z mobilních zařízení. Je to kvůli tomu, že šablony, které jsou u Webgarden k dispozici, nejsou responzivní. Na mobilu tedy webové stránky nemusí vypadat dobře nebo přehledně. Pokud ale mobilní uživatelé nejsou vaší cílovou skupinou, pak rozhodně stojí tenhle český editor za vyzkoušení.
Klady a zápory
Další českou službu najdete na adrese Na první stránce vepíšete název stránky (bude zahrnutý v doméně druhého řádu), poté váš e-mail a zvolíte si heslo. Po rychlé registraci vás uvítá průvodce tvorbou stránek. Nejprve si vyberete určitou šablonu, kterých není mnoho. Poté zvolíte zatřídění stránek a vepíšete jejich popis a klíčová slova. Zadáte nadpis stránek, barvu nadpisu, upravíte menu stránek a nahrajete fotografie, které chcete na stránky umístit. Tím je prvotné nastavení stránek hotové. Základní verze zdarma neumožňuje provoz e-shopu. Dále si lze zobrazit statistiky návštěvnosti stránek. Služba nabízí uživatelskou podporu v pracovní dny. Kdybychom to měli shrnout, jde o velmi prosté stránky, které nelze příliš upravovat, na druhou stranu je jejich tvorba extrémně snadná.
Klady a zápory
Obecné výhody WYSIWYG editorů
Jednoduchost
Možnost jednoduše vytvářet a upravovat webové stránky je jednou z hlavních výhod těchto systémů. Není nutné mít technické znalosti, umět programovat a vzdělávat se v této oblasti. Navíc moderní webové stránky už zdaleka nejsou tak jednoduché jako kdysi a kromě HTML ve většině případů vyžadují znalost programovacích jazyků a jiných webových technologií.
Malá časová náročnost
Tato vlastnost vyplývá z jednoduchosti, hlavně absence programování a nutnosti vzdělávat se v této oblasti, což bývá velice zdlouhavé. Není to důležité jen pro lidi, kteří neví jak programovat, ale i pro profesionály a podnikatele, protože místo programování webů nebo instalaci a úpravě CMS můžou věnovat čas jiným činnostem.
Cena
Díky univerzálnosti a širokém uplatnění WYSIWYG editorů jsou jejich provozovatelé schopni nabídnout vytvoření webových stránek velkému počtu lidí. To jim následně umožňuje rozprostřít náklady na vývoj a nabídnout cenu velice konkurenceschopnou s jinými alternativami tvorby www stránek a jejich hostování.
Velice často dokonce nastává situace, že tyto služby poskytují tvorbu web stránek zdarma. V tom případě bývá většinou služba monetizovaná umístěním reklamních ploch na vaše webové stránky. Ale o tom později.
Cenová nenáročnost vyjde najevo taky když si pak porovnáte cenu placené stránky vytvořené prostřednictvím WYSIWYG editoru s náklady, které byste museli běžně zaplatit při tvorbě webů jinými způsoby:
registrace domény (u web builderů býva v ceně placené služby),
pronájem webhostingu (u web builderů v ceně služby),
nákup šablony (kvalitní WordPress šablony stojí stovky až tisíce Kč, u grafických editorů jsou zpravidla v ceně) nebo grafický návrh stránek,
programátorské práce,
technická podpora méně zkušených uživatelů.
Škálovatelnost a optimalizace
U web builderů je podstatná výhoda v tom, že správa webových stránek z technického hlediska nestojí na uživateli ale na poskytovateli služby. Protože službu nabízí mnoha uživatelům, většinou mají už vyřešenou škálovatelnost (tedy možnost navýšit kapacitu služeb podle potřeby) a také optimalizovanou rychlost načítaní stránek. Běžně se to řeší kromě použití mnoha serverů i prostřednictvím cloudu nebo CDN, proto z hlediska uživatele není třeba řešit jinde běžné migrace na lepší webhosting, VPS nebo výkonnější dedikovaný server.
Bezpečnost
O bezpečnost stránek a datové infrastruktury se taky stará především provozovatel služby a ne uživatel. Ten ovšem musí také dodržovat základní pravidla bezpečnosti (jako například držet svá hesla v tajnosti). Nemusí ale řešit aktualizace, záplaty, následky hackerských útoků a podobně.
Možné nevýhody web builderů
Následující seznam neberte jako výčet vlastností platných pro všechny web buildery. Některé jimy mohou trpět, ale najdou se i takové, které jsou od začátku navrhnuty tak, aby měli konkurenční výhodu a těmito neduhy netrpěly.
Závislost projektu na konkrétní firmě
Taky se to dá nazvat závislostí na konkrétním technickým řešení. Provozovatel služby totiž může libovolně navýšit ceny nebo ukončit svou činnost. A protože až na výjimky je nemožné nebo těžké exportovat stránky a zprovoznit je na jiném serveru, je tedy jediným řešením vytvořit stránky úplně od základu v konkurenční službě.
Tím pádem by mohl být zákazník tak trochu rukojmým narozdíl od například open source CMS systémů, které lze zvyčejně relativně snadno přesunout z jednoho webhostingu na jiný. Naštěstí konkurence web builderů je veliká, takže bezbřehé zdražování asi nehrozí. Ale jisté riziko krachu firmy bohužel stále existuje.
Omezené možnosti úprav designu a HTML
I když editory webových stránek obsahují často velké množství šablon, které lze navíc mnoha způsoby přizpůsobovat, není možné je přizpůsobovat libovolně. Také už z principu sdíleného systému nebývá v silách provozovatele nabídnout individuální úpravu stránek, jak tomu může být u CMS systémů nebo www stránek na míru.
Ale jak jste si jistě mohli všimnout u popisů jednotlivých služeb, najdou se i editory, které tento nedostatek řeší tím, že nabízí možnost editovat HTML, CSS a případně i JavaScript kód stránek a šablon samotnými uživateli. Tím se možnosti vlastních úprav podstatně rozšiřují pro ty, co umí kódovat v těchto jazycích, nebo si najmou programátora pro provedení úprav na míru.
SEO a rychlost
U některých méně kvalitních služeb může nastat problém s optimalizací pro vyhledávače (SEO) nebo rychlostí stránek. Může to být způsobeno mnoha faktory, například zastaraným nebo špatně navrhnutým kódem nebo pomalými servery. Nebo například u celosvětově působících služeb může rychlost snižovat jednoduše vzdálenost serverů od uživatele. Pokud například čitatelé vašeho blogu budou spíše v ČR, ale budete mít stránky od americké služby, která by měla servery jen v Americe, data stránek by se načítaly pomaleji, než kdyby server byl umístěn v Praze už jen kvůli vzdálenosti, kterou by musely překonat po vedeních.
Tyto problémy se ovšem netýkají jen editorů webových stránek a jsou běžné pro většinu typů stránek a optimalizace těchto oblastí řeší každý dobrý webmaster. Narozdíl od jiných systémů s tím bohužel uživatel WYSIWYG editorů, tedy kromě stěžování si u poskytovatele, nic moc nenadělá. Ani softvér, ani infrastrukturu totiž nemá v rukou a pokud se tím poskytovatel nezabývá, nemá to jak ovlivnit.
Proto lze jen doporučit obezřetnost při výběru konkrétního poskytovatele. Vyplatí se najít si recenze nebo ještě lépe změřit, jak si finalisté vašeho výběru vedou pro vaši cílovou oblast. U některých nástrojů pro měření rychlosti webových stránek si totiž můžete zvolit, odkud se má měření provádět.
Co se týče SEO, to je věda, nebo spíše umění na sáhodlouhé diskuze. Kromě testů, které hodnotí kvalitu kódu stránek z pohledu optimalizace pro vyhledávače dbejte na to, zda editor, který zvažujete umožňuje nastavit alespoň základní parametry: meta titulek (meta title) a meta popis (meta description). Na co je dobré se tím zabývat najdete v našem článku o zvýšení hledanosti stránek. Ostatně, pokud námi uvedené WYSIWYG editory základní SEO nastavení neuměly, v přehledu vlastností jsme vás na to upozornili.
Kdy a pro koho se hodí WYSIWYG editory?
Díky uvedeným výhodám a nevýhodám se dá ve zkratce říct, že editory www stránek se hodí pro:
nespecializované webové stránky a webové prezentace (tedy pro projekty, které nevyžadují specifické úpravy), například běžné blogy nebo webové vizitky sloužící jako prezentace firem a živnostníků,
a webové prezentace (tedy pro projekty, které nevyžadují specifické úpravy), například běžné nebo sloužící jako prezentace firem a živnostníků, projekty krátkodobého charakteru , např. svatební stránky ,
, např. , weby, kde jde o rychlost vytvoření a úprav, protože: není třeba nic instalovat, ani objednávat webhosting nebo server, není třeba trávit čas zadáváním požadavek, komunikováním detailů a platit za každou změnu jako u webů na míru,
vytvoření a úprav, protože: prototypování a testování nápadů na produkty či služby – nízké vstupní finanční a časové náklady znamenají nižší riziko ztráty v případě, že projekt nebo podnikatelský nápad nevyjde.
Naopak pokud jde o weby se speciální funkcionalitou, o internetové stránky, kde se očekává vysoká návštěvnost nebo kde jde o nemalé peníze, tam se pravděpodobně vyplatí spíš uvažovat nad CMS systémem nebo stránkami na míru. Ku příkladu srovnávače cen jsou specializované weby, které asi v žádném editoru naklikat nepůjdou.
Rozdíly mezi placenými a neplacenými editory www stránek
Jak jste si jistě všimli, většina WYSIWYG editorů nabízí možnost vytvoření webu zdarma. Tak jako v každém byznysu, i provozovatelé těchto služeb ale potřebují z něčeho žít a nabízet jen webovky zdarma asi není ta pravá cesta. Proto často motivují uživatele k přechodu na placené tarify několika způsoby:
nemožností použít vlastní doménu pro web zdarma,
omezením funkcionality,
omezením počtu www stránek, které jde vytvořit a
přítomností reklamy.
Pokud nejde jen o hobby projekt, budete si skoro jistě muset připlatit za možnost své vlastní domény. Je to proto, že lidé jsou zvyklí na jednoduché domény typu (což se odborně nazývá doménou 2. řádu) a domény typu (domény 3. řádu) na ně většinou nepůsobí důvěryhodně a dostatečně profesionálně.
I když se tak může zdát, že neplacené verze jsou zbytečné, není tomu tak. Kromě projektů, kde na tom nesejde, vám to totiž umožňuje vytvoření internetových stránek zdarma odzkoušet a zjistit, zda vám práce s nimi vyhovuje a zda obsahují všechny funkce, které potřebujete.
Autorkou původní verze článku vydaného 30.6.2018 byla Michaela Kadlecová.
Seznam nejlepších #WYSIWYG editorů webových stránek pro rok 2021 @hostingcentrum #webdev Click to Tweet