Toto je nejoblíbenější otázka pro ty, kteří se rozhodnou stát se vývojářem. Ve skutečnosti existuje mnoho programovacích jazyků: javascript, php, c ++, java, c ++, python, go, perl, ruby a sto dalších. V tomto článku budu mluvit o těchto jazycích a dám vám několik tipů.
Jaký je nejoblíbenější jazyk?
Podle TIOBE byla začátkem roku 2018 nejpopulárnějším programovacím jazykem na světě Java. C a C++ následují. JavaScript je na 6. místě.
Nedoporučuji vám ale řídit se při výběru hodnocením oblíbenosti jazyků. Tyto statistiky jednoduše ukazují nejrozšířenější jazyk a z toho nevyplývá, že je nutné jej studovat. Pokud třeba Čína vydá svůj vlastní programovací jazyk a přeloží do něj veškerý vývoj ve své zemi, tak se okamžitě stane nejoblíbenějším na světě :)
Na co si tedy při výběru jazyka dávat pozor?
Nejdůležitější je odpovědět na otázku: jaké úkoly chcete řešit? Svět technologií je tak uspořádán, že výběr programovacího jazyka silně závisí na úkolech, které řešíte.
Řekněme, že se rozhodnete dělat webové stránky, pak je vaší volbou javascript a php. Nebo jste celý život snili o programování hardwaru, vytváření robotů, pak vám doporučuji poohlédnout se po C a C++.
Opakuji, nejprve si musíte vybrat oblast, která vás nejvíce zajímá, a poté zvolit programovací jazyky odpovídající této oblasti. Ano, stává se, že potřebujete znát několik programovacích jazyků najednou. Toho se ale není třeba obávat. Většina programovacích jazyků je postavena na podobných konceptech, když se naučíte jeden jazyk, můžete se velmi rychle naučit další.
HTML + CSS
Přísně vzato, nejde o čisté programovací jazyky. Jedná se o technologie pro rozvržení webových stránek. Velmi snadno se učí. Pokud začínáte od nuly, pak doporučuji začít s HTML a CSS. Po několika sezeních budete schopni sami navrhnout svůj první jednoduchý web a považovat se za programátora. To je vysoce motivující pokračovat ve své cestě vývojáře. Nejúspěšnější programátoři začínají s HTML a CSS.
U 8 z 10 volných pozic pro vývojáře se předpokládá, že máte alespoň průměrnou úroveň těchto technologií. Takže začněte tímto.
JavaScript
Programovací jazyk vytvořený speciálně k tomu, aby byly stránky interaktivní a reagující na akce uživatele. Posuvníky, rozevírací nabídky, vyskakovací okna a další úkoly se provádějí pomocí jazyka JavaScript.
Pokud se rozhodnete pro vývoj webu, pak nemůžete udělat dobrý web bez znalosti tohoto jazyka. Veškerý moderní vývoj webových stránek je založen na jazyce JavaScript.
Je to jeden z nejrychleji rostoucích programovacích jazyků. Dnes nachází své uplatnění kromě webů i v oblasti vývoje mobilních zařízení a serverů.
PHP
Tento jazyk byl vytvořen speciálně pro backendovou část webu, tzn. jeho kód je umístěn na serveru. Pomocí php můžete například zobrazit katalog produktů z databáze nebo implementovat registraci zákazníků.
Je to jeden z nejpopulárnějších programovacích jazyků pro řešení backendových problémů vývoje webu. Je na něm napsáno mnoho populárních webů: Wordpress, Joomla, 1C-Bitrix a další.
PHP má poměrně nízký vstupní práh a spoustu návodů, jak a co dělat na internetu. Již po několika hodinách studia budete schopni integrovat své stránky do databáze.
Pokud se rozhodnete stát se webovým vývojářem, pak vám doporučuji naučit se tento konkrétní jazyk. Většina prací pro vývojáře webových aplikací a prací na volné noze vyžaduje znalost tohoto jazyka. Zlatá čtyřka: HTML, CSS, JavaScript, PHP.
Krajta
Obecný jazyk. Používá se od vývoje webu až po úkoly NASA. Má lakonickou syntaxi a dá se celkem snadno naučit.
V současné době je široce používán v herním průmyslu, při analýze dat a vývoji webových stránek.
Z hlediska vývoje webu nemá oproti PHP výrazné výhody, naopak mnoho věcí je v PHP jednodušší. Volba ve prospěch Pythonu je dána spíše potřebou integrací s jinými systémy nebo například úkoly pro aplikaci strojového učení na webu.
Jáva
Dnes nejpopulárnější programovací jazyk na světě. Používá se především při vývoji firemních systémů, mobilním vývoji pro Android a také pro vysoce výkonné výpočetní úlohy, kdy zápis v C++ trvá velmi dlouho.
Pokud se rozhodnete vytvářet mobilní aplikace, pak doporučuji naučit se právě tento jazyk a dělat aplikace pro Android. Pro iOS se používají jiné jazyky - Objective C a Swift.
C++
Tento jazyk je oblíbený pro vysoce výkonné výpočty, stejně jako pro psaní softwaru pro hardware, senzory, roboty. Jedná se o nejrychlejší jazyky, protože jsou velmi blízké funkcím konkrétního hardwaru.
Zároveň musíte zaplatit za rychlost práce. Jedná se o nejnemilosrdnější programovací jazyky, které jsou nemilosrdné. Je docela snadné napsat program v C++, který rozbije váš počítač :)
Tímto tento stručný přehled programovacích jazyků končí. Samozřejmě jsem nepsal o všech jazycích, pouze o těch nejoblíbenějších.
Ještě jednou hlavní bod tohoto článku – nejprve se rozhodněte, co chcete rozvíjet, a teprve poté si vyberte jazyk, který je pro tyto úkoly vhodný. Můžeš to udělat.
Programování je celá věda, která umožňuje vytvářet počítačové programy. Zahrnuje obrovské množství různých operací a algoritmů, které tvoří jeden programovací jazyk. Co to tedy je a jaké jsou různé programovací jazyky? Článek poskytuje odpovědi a také poskytuje přehledný seznam programovacích jazyků.
Historie vzniku a změny programových jazyků by měla být studována spolu s historií vývoje výpočetní techniky, protože tyto pojmy spolu přímo souvisí. Bez programovacích jazyků by nebylo možné vytvořit jakýkoli program pro provoz počítače, takže tvorba počítačů by se stala nesmyslným cvičením.
První strojový jazyk vynalezl v roce 1941 Konrad Zuse, který je vynálezcem analytického motoru. O něco později, v roce 1943, Howard Aiken vytvořil stroj Mark 1, schopný číst instrukce na úrovni strojového kódu.
V 50. letech 20. století byla aktivní poptávka po vývoji softwaru a strojový jazyk nezvládal velké množství kódu, takže vznikl nový způsob komunikace s počítači. Assembler je první mnemotechnický jazyk, který nahrazuje strojové instrukce. V průběhu let se seznam programovacích jazyků pouze rozrůstá, protože oblast použití počítačových technologií se rozšiřuje.
Klasifikace programovacích jazyků
V současné době existuje více než 300 programovacích jazyků. Každý z nich má své vlastní vlastnosti a je vhodný pro jeden konkrétní úkol. Všechny programovací jazyky lze zhruba rozdělit do několika skupin:
Aspektově orientované (hlavní myšlenkou je oddělení funkčnosti pro zvýšení efektivity softwarových modulů).
Strukturální (založené na myšlence vytvoření hierarchické struktury jednotlivých programových bloků).
Logický (založený na teorii aparátu matematické logiky a pravidlech rozlišení).
Objektově orientované (v takovém programování se již nepoužívají algoritmy, ale objekty patřící do určité třídy).
Multi-paradigma (kombinujte několik paradigmat a programátor sám rozhodne, který jazyk v konkrétním případě použít).
Funkční (hlavními prvky jsou funkce, které mění hodnotu v závislosti na výsledcích výpočtů počátečních dat).
Programování pro začátečníky
Mnoho lidí si klade otázku, co je to programování? V podstatě jde o způsob komunikace s počítačem. Díky programovacím jazykům můžeme vytvářet specifické úlohy pro různá zařízení vytvářením speciálních aplikací nebo programů. Při studiu této vědy v počáteční fázi je nejdůležitější vybrat si vhodné (pro vás zajímavé) programovací jazyky. Startovní seznam je níže:
Basic byl vynalezen v roce 1964, patří do rodiny jazyků na vysoké úrovni a používá se k psaní aplikačních programů.
Python ("Python") se dá poměrně snadno naučit díky jednoduché a čitelné syntaxi, ale výhodou je, že s ním lze vytvářet jak běžné desktopové programy, tak webové aplikace.
Pascal ("Pascal") - jeden z nejstarších jazyků (1969), vytvořený pro výuku studentů. Jeho moderní modifikace je silně typizovaná a strukturovaná, ale Pascal je celkem logický jazyk, který je srozumitelný na intuitivní úrovni.
Toto není úplný seznam programovacích jazyků pro začátečníky. Existuje obrovské množství syntaxí, které jsou k dispozici pro pochopení a v příštích letech budou jistě žádané. Každý má právo nezávisle si vybrat směr, který pro něj bude zajímavý.
Začátečníci mají možnost urychlit výuku programování a jeho základů díky speciálním nástrojům. Hlavním pomocníkem je integrované vývojové prostředí pro programy a aplikace Visual Basic ("Visual Basic" je také programovací jazyk, který zdědil styl jazyka Basic ze 70. let).
Úrovně programovacích jazyků
Všechny formalizované jazyky určené pro vytváření, popis programů a algoritmů pro řešení problémů na počítačích jsou rozděleny do dvou hlavních kategorií: nízkoúrovňové programovací jazyky (seznam je uveden níže) a vysokoúrovňové. Promluvme si o každém z nich zvlášť.
Nízkoúrovňové jazyky jsou navrženy tak, aby vytvářely strojové instrukce pro procesory. Jejich hlavní výhodou je, že používají mnemotechnický zápis, tedy místo posloupnosti nul a jedniček (z binární číselné soustavy) si počítač pamatuje smysluplné zkrácené slovo z anglického jazyka. Nejznámější nízkoúrovňové jazyky jsou "Assembler" (existuje několik poddruhů tohoto jazyka, z nichž každý má mnoho společného, ale liší se pouze sadou dalších direktiv a maker), CIL (dostupný v .Net platforma) a JAVA Bytecode.
Programovací jazyky na vysoké úrovni: seznam
Jazyky na vysoké úrovni jsou navrženy pro pohodlí a efektivitu aplikací, jsou přesným opakem jazyků na nízké úrovni. Jejich charakteristickým rysem je přítomnost sémantických struktur, které stručně a výstižně popisují struktury a algoritmy programů. V nízkoúrovňových jazycích by byl jejich popis ve strojovém kódu příliš dlouhý a nesrozumitelný. Jazyky na vysoké úrovni jsou nezávislé na platformě. Místo toho kompilátory plní funkci překladače: překládají text programu do elementárních strojových instrukcí.
Následující seznam programovacích jazyků: C ("C"), C # ("C-sharp"), "Fortran", "Pascal", Java ("Java") - patří mezi nejpoužívanější syntaxe na vysoké úrovni. Má následující vlastnosti: tyto jazyky pracují se složitými strukturami, podporují datové typy řetězců a operace s informačními I/O soubory a mají také výhodu, že se s nimi díky čitelnosti a jasné syntaxi mnohem snadněji pracuje.
Nejpoužívanější programovací jazyky
V podstatě můžete napsat program v jakémkoli jazyce. Otázkou je, bude to fungovat efektivně a hladce. Proto by měly být pro řešení různých problémů vybrány nejvhodnější programovací jazyky. Seznam podle oblíbenosti lze charakterizovat takto:
OOP jazyky: Java, C ++, Python, PHP, VisualBasic a JavaScript;
skupina strukturálních jazyků: Basic, Fortran a Pascal;
multi-paradigma: C #, Delphi, Curry a Scala.
Rozsah programů a aplikací
Výběr jazyka, ve kterém je tento nebo ten program napsán, do značné míry závisí na oblasti jeho použití. Takže například pro práci s „hardwarem“ samotného počítače (zápis ovladačů a podpůrných programů) by nejlepší možností bylo C („C“) nebo C ++, které jsou součástí hlavních programovacích jazyků (viz seznam výše). A pro rozvoj mobilní aplikace, včetně her, měli byste zvolit Java nebo C # ("C-Sharp").
Pokud jste se ještě nerozhodli, kterým směrem se vydat, doporučujeme začít se učit z jazyků C nebo C++. Mají velmi jasnou syntaxi, jasné strukturální rozdělení do tříd a funkcí. Navíc se znalostí C nebo C++ se můžete snadno naučit jakýkoli jiný programovací jazyk.
Programování postupně drtí jedno odvětví za druhým: není to tak dávno, co se přivolání taxi zdálo jako zcela offline proces a nyní v Uberu pracuje mnoho vývojářů. Při pohledu na to (a také na výši platů specialistů) si i lidé daleko od programování pomyslí: "Mám to zkusit taky?"
Často takovou myšlenku okamžitě zastraší rozmanitost programovacích jazyků: musíte si vybrat z různých ne zcela jasných možností. Jaký je rozdíl mezi jazyky a proč neexistuje žádný nejlepší a univerzální, který z nich vzít na prvním místě a pro jaké úkoly?
Kurzy jako „“ vám to pomohou pochopit, kde se můžete rozhodnout, se kterými perspektivami IT nejlépe korelují vaše zájmy.
Materiál připravený s podporou.
Do záložek
Výběr jazyka do značné míry závisí na tom, co se s ním má dělat. Nejoblíbenější použití jazyků je nyní vývoj webových aplikací, vývoj mobilních zařízení a her. Vývoj webu se zase dělí na frontend (něco, s čím uživatel přímo interaguje) a backend (pro uživatele neviditelný, ale nezbytná „technická“ část).
Frontend
HTML a CSS – tvář webu
Při společném použití nejsou HTML a CSS ve skutečnosti programovací jazyky. Neurčují, jak bude web fungovat, ale pouze to, jak bude vypadat. Pokud píšete web pouze pomocí HTML a CSS, ukáže se, že jde o kolekci statických stránek, kde jsou odkazy jedinými interaktivními prvky.
Webové stránky se však bez HTML neobejdou, takže jeho základní znalost je nezbytná pro každého, kdo se plánuje věnovat vývoji webu. A zvládnutí CSS může být docela cenná dovednost: úkol „správně umístit prvky“ není vždy triviální.
JavaScript – naučit web vám rozumět
Jazyk JavaScript je zodpovědný za interaktivitu a dynamicky se měnící informace na stránkách webu. Například když zadáte telefonní číslo ve špatném formátu do webového formuláře nebo zapomenete na znak @ při zadávání emailová adresa JavaScript umožňuje webu o tom okamžitě vědět a zvýraznit pole červeně. A zde je počítadlo zobrazení této stránky, které se mění v reálném čase: na webu HTML by bylo možné zobrazit pouze statické číslo.
...
JavaScript se stal hlavním frontendovým jazykem a nyní zažívá skutečný vrchol popularity: zájem o něj roste a ve světě JavaScriptu se neustále objevují nové nástroje. Nuance spočívá v tom, že pro vývojáře není neustálý vzhled něčeho nového vždy výhodou: často se musíte rekvalifikovat a nové nefunguje vždy stabilně, což způsobuje nepříjemná překvapení. Nikdo však nezakazuje používat stabilní a oblíbené nástroje.
Kromě toho existuje rámec Node.js, který umožnil použití JavaScriptu i v backendu. Na rozdíl od frontendu tam není lídrem a konkuruje řadě dalších jazyků.
Vývoj webu: backend
Java je spolehlivá jako dědův kabát
Ačkoli je tento název někdy zaměňován s JavaScriptem, Java není jen další jazyk, ale téměř opak JavaScriptu: je to konzervativnější volba, ověřená léty. Je preferováno použití v backendu těch projektů, pro které je spolehlivost mnohem důležitější než módní trendy, jako jsou bankovní systémy. TIOBE Java je na prvním místě v hodnocení oblíbenosti jazyků, což znamená, že na světě existují miliony pracovních míst pro vývojáře v jazyce Java.
Mladí vývojáři často považují Javu za nudnou a zastaralou a její zastánci odpovídají například na tento GIF, že node.js se mu může ve výkonu vyrovnat:
Python - progresivní a populární
Pokud porovnáte Python s Javou, pak vyhraje v množství kódu, ale prohraje v rychlosti provádění. Pro velký projekt s vysokou zátěží, kde je důležitý výkon, nebude Python tou nejlepší volbou. Jazyk je ideální pro startup: například ukázat investorovi prototyp, než dojdou všechny investiční peníze.
V roce 2016 jazyk nečekaně získal další výhodu: je vhodné v něm psát roboty pro messengery.
PHP je populární a relativně nekomplikované
Popularita PHP je nepopiratelná: používá ho Facebook, VKontakte, Wikipedia a mimochodem i web. Pohání také systém WordPress, který pohání zhruba čtvrtinu všech webů.
PHP je snadné se naučit, ale má kontroverzní pověst a oba spolu souvisí. Díky jednoduchosti jazyka se v oboru objevilo mnoho nováčků s neodolatelnou touhou profesionálně dělat vývoj PHP, aniž by zacházeli do detailů. Takto se objevilo mnoho špatného kódu PHP. Právě kvůli tomu někteří lidé PHP kritizují, zatímco jiní tvrdí, že ve schopných rukou se ukazuje jen ze své nejlepší stránky.
Na seznamu možností jsou i některé méně oblíbené alternativy, od Ruby po stále oblíbenější Go.
Výčet jazyků se samozřejmě neomezuje jen na ty zmíněné: někteří preferují mladý Kotlin, vytvořený v Petrohradě, zatímco jiní si na Smalltalk zvykli od 80. let. A rozsah úloh se také neomezuje na ty uvedené: existují i „nízkoúrovňové“ úlohy, jako je psaní ovladačů.
Nicméně vše, co nebylo zahrnuto do seznamu, je obvykle buď úzké a úzce specializované (volná místa v Smalltalku je nedostatek), nebo se nehodí pro začátečníky (nízká úroveň vyžaduje seriózní přípravu). Nejprve proto stojí za to věnovat pozornost uvedeným jazykům a pak nebude těžké zjistit zbytek.
S programováním jsem se poprvé setkal ve škole, v hodinách informatiky. To byla nějaká nudná vysvětlení principů n-árních číselných soustav. No a jako test jsem si musel napsat vlastní web. Pak se mi zdálo, že na světě není nudnějšího povolání. Jak jsem se mýlil! Školní osnovy informatiky bohužel nedávají úplný obrázek o práci IT a není jasné, jak vybrat programovací jazyk. Před položením otázky „Jaký programovací jazyk si vybrat pro učení“ by se měl začátečník seznámit s tím, jaké jazyky existují a jaké jsou jejich rozdíly.
Vstupní práh: vysoký, nízký, střední
rysy syntaxe a nuance jazyka;
knihovny;
algoritmy a datové struktury.
Web nebo ne web?
Web
Mezi programátory je často slyšet o „práhu vstupu“ – konceptu, který odráží množství úsilí potřebného k zvládnutí programovacího jazyka jediným „junem“ natolik, aby mohl napsat svůj první seriózní program a najít si práci. „Práh vstupu“ se skládá ze znalostí:Vlastně i práci v Excelu lze nazvat určitým druhem programování. To je mimochodem známé všem kancelářský program není tak jednoduché, jak se zdá. Pro jednoho bude prahem vstupu schopnost sestavit tabulku, pro druhého - znalost složitých vzorců a maker. V každém případě je tato hranice malá. Dále následují kvazi jazyky: např.-programování. Potom – jazyky, které se nejsnáze učí: např.... Dále - jazyky s nativní (obvykle odvozenou z angličtiny) syntaxí, které nevyžadují manuální interakci s pamětí: např.... Pak - jazyky, které vyžadují extrémně pečlivé zacházení s pamětí, datovými strukturami a algoritmy: např.... Mladé multiparadigmatické jazyky mají možná nejvyšší práh vstupu, protože k jejich zvládnutí musíte v jiných programovacích jazycích sníst více než jednoho psa: např.... Nejprve byste se ale při výběru jazyka měli rozhodnout, co chcete dále dělat: vyvíjet web, podnik, desktop neboaplikací.Webové programátory lze rozdělit na... Stojí za to pochopit, co tyto pojmy znamenají. Front-end vývojáři se zabývají tzv. klientskou stranou – tím, co uživatel vidí. "Backend" je hardwarová a softwarová část služby - to, co běží na serveru. Pro- vývojář, který se rozhoduje, jaký programovací jazyk si vybrat, je nutnostía jeho frameworky: Angular JS, React a další. JS dialekty nejsou tak populární jako jejich rodiče, ale mohou být také užitečné: CoffeeScript, TypeScript. Existuje i flash AS, býval JScript a VBScript, ale to si pamatují jen dinosauři =) Navíc je potřeba rozumět
Mnoho nováčků si myslí, že JavaScript a Java jsou téměř totéž, tyto jazyky by se neměly zaměňovat. JS se dříve nazýval "LiveScript" a dnes získal své jméno podle popularity slova "Java". Pro webový backend Vhodné jsou PHP, Python, Ruby, Pearl, Java. Zde bych vás chtěl upozornit PHP- o dalších jazycích budeme hovořit dále - jeden z nejsnáze se učících PL, který má nízký práh vstupu. Ruby, soudě podle průzkumu mezi známými webovými vývojáři, si pomalu, ale jistě získává na popularitě: je milován pro svou stručnost a krásu.
Není web (podnik, počítač, mobil)
OOP nebo POP?
Procedurální přístup
Objektově orientovaný přístup
různé objekty se vzájemně ovlivňují a existují nezávisle na sobě.
objekty jsou hierarchické a schopné převzít nebo změnit chování svých předků.
můžete pracovat s abstraktními pojmy, ale interagovat mohou pouze skutečně existující objekty.
Příklad Procesně orientované jazyky jsou nástroje pro řešení konkrétních problémů. A pokud váš úkol prošel změnou, i když je nevýznamná, s největší pravděpodobností budete muset věnovat čas a úsilí přepisování všech algoritmů. Představte si program popisující autobazar, který prodává osobní a nákladní automobily, nové i ojeté. V procedurálním jazyce musíte pro každý objekt popsat funkce, které zpracovávají vstup nebo výstup dat pro nový automobil, nový nákladní automobil, ojetý vůz a ojetý nákladní automobil. Co OOP nabízí? S objektově orientovaným přístupem stačí popsat základní třídu TRANSPORT, která bude uchovávat vlastnosti vlastní oběma typům vozů: Značka
Kapacita motoru
Napájení
Rok vydání
Nové nebo použité A metody pro vstupně-výstupní informace. Poté vytvoříme objekty, které zdědí vlastnosti třídy TRANSPORT: AUTO a NÁKLADNÍ VOZIDLO. Obsahují aktualizované informace specifické pro tyto typy přepravy a také vstupní a výstupní metody. Najednou se vedení salonu rozhodlo rozšířit sortiment a prodávat i motorky. Procedurální přístup navrhne přepsat veškerou logiku pro nová a ojetá kola od samého začátku, zatímco jazyk OOP vám umožní jednoduše vytvořit nový objekt MOTORCYCLE, který zdědí všechny vlastnosti nadtřídy TRANSPORT a obsahuje vylepšení. Co když přidáte různá vozidla? Procesní implementace bude pracnější než OOP. Navíc, čím větší sortiment, tím méně budete muset s předměty manipulovat.
OOP zahrnuje samostatný vývoj jednotlivých modulů, způsob a hranice výměny kontaktů a informací ponechává na programátorovi nebo týmu.
Rozdělení na malé moduly je mnohem snazší pochopit než monolitické postupy. Díky tomu vývojář třetí strany rychle zjistí váš kód a vy v případě potřeby zadáte nový projekt.
Změna jednoho objektu nemusí ovlivnit interakci s jiným, ale může ovlivnit hierarchii podřízených objektů. Po zvládnutí tohoto přístupu se rozšiřování a zdokonalování programu stává triviálním úkolem.
Popularita programovacího jazyka
Jáva: 277 krajta: 227 php: 188 c #: 147 c ++: 131 rubín: 40 scala: 24 kotlin: 20
VÝSLEDEK
Popularita (Java trvale zaujímá vedoucí pozici);
Vstupní práh (Pro Java - střední: rozsah kompetencí požadovaných zaměstnavatelem je poměrně široký);
Dostupné materiály (v ruštině neexistují žádné portály podobné CodeGym, takže dlaň jde hádat, kdo =));
Aplikace: Čím více odvětví, ve kterých lze programovací jazyk použít, tím více specialistů je na trhu vyžadováno. O multiplatformním jsem již mluvil, ale nebudu se unavovat opakováním.
Co ještě číst:
Záměrně jsem tyto programovací jazyky spojil do kategorie s tak zvláštním názvem. Většina z nich může být použita pro psaní podnikových, desktopových a dokonce i mobilních aplikací.- snadno pochopitelný OYLP, se stal neuvěřitelně populární v poslední době díky vývoji: Jeho adepti hojně používají Python. ML je poměrně mladý směr v IT, a přestože první plody již byly získány, při výběru programovacího jazyka bych do tohoto odvětví nespěchal. Za prvé, musíte být VELMI dobří v matematice. Za druhé, vlna obliby může projít stejně jako u „blockchainu“ nebo „nanotechnologie“. Také, jak si pamatujete, Python se používá při vývoji webu.: klasika, všechno a všichni jsou postaveni na základě "plusů". Tento jazyk byl předchůdcem všech populárních OOLP a začátečník by mu měl rozhodně věnovat pozornost. Na jeho základě bylo napsáno mnoho populárních aplikací. Ale vysoká pravděpodobnost, že si „vystřelíte do nohy“ a obtížně srozumitelná syntaxe negují pravděpodobnost, že začátečník zvládne tohoto programovacího mastodonta.- Java pro hipstery je šílený mix OOP a funkčního programování. V poslední době je populární díky tomu, že zkušený vývojář, který přešel z Javy na Kotlin, výrazně zvyšuje jejich produktivitu. Zkušený vývojář se s tímto programovacím jazykem rychle seznámí. Mimochodem, totéž platí pro Scala, ale Kotlin je populární v Androidu.- snadné se naučit pro začátečníka. Včetně díky: tady jsem pochopil, jak vybrat programovací jazyk =) Syntaxe Javy je jasná, šance "střelit se do nohy" je, ale ne kritická.Procesně orientovaný přístup zahrnuje napsání programu sestávajícího z po sobě jdoucích příkazů, které lze sestavit do koherentního celku pro efektivní řešení konkrétní okruh úkolů. Mezi tyto jazyky patří:... Právě ty, které přinášejí odrazování středoškoláků a mladších studentů. K dispozici je také poměrně mladý... Znalost procedurálních jazyků je však pro potenciální vývojáře velmi užitečná. Ponoření do procedurálních jazyků je pro mě spojeno s Mathematicou (Wolfram) a univerzitními výzkumnými aktivitami. Díky správným algoritmickým přístupům a jednoduchým postupům, které se lineárně pohybují od začátku programu až po jeho konec, jsem byl schopen vypočítat hodnoty, které jsou relevantní pro moderní teoretickou fyziku. Právě díky těmto „sekvenčním“ programovacím jazykům začínáte chápat, že je někdy snazší napsat kód, než jej sami vypočítat. Studium EPP poskytuje dobré algoritmické školení, které zaměstnavatel téměř vždy chce od uchazeče vidět, když se uchází o zaměstnání. Základy všeho a všech v IT jsou postaveny v procedurálních jazycích, takže je nepodceňujte. Mimochodem, začátečníci, kteří se rozhodují, jaký programovací jazyk zvolit pro učení, si často myslí, že multithreading je výhradní výsadou OOP. To není pravda. Procedurální PL také umožňují paralelní výpočty.Ti, kteří začínali s procedurálními jazyky, se nejčastěji orientují v matematice, algoritmech a datových strukturách (je to dáno důrazem na tyto oblasti znalostí na technických univerzitách). Přesto jsou v moderní realitě úspěšní programátoři častěji ti, kteří si osvojili jiný přístup k programování – objektově orientovaný. Ideologie OOP vám umožňuje budovat skutečně globální systémy.OOP je tedy programovací styl, který umožňuje kombinovat data a metody jedné entity a pracovat s nimi jako s celým objektem. Entity mohou být uspořádány v hierarchii a vzájemně se ovlivňují, aniž by bylo nutné zacházet do podrobností o vnitřní implementaci toho druhého.Je třeba mít na paměti, že jeden přístup není v rozporu s druhým, ale hierarchicky je OOP stále vyšší.Při výběru programovacího jazyka musíte myslet na konečný cíl školení – získat první zaměstnání. Abych zhodnotil popularitu různých YaP, šel jsem na oblíbený náborový portál a začal jsem se dívat na počet volných míst pro různé požadavky pro Moskvu. Na výsledky se můžete podívat níže.Ani v poslední době populární Python nedokázal Javu předstihnout. Ale to jsou subjektivní údaje: konkrétní město, konkrétní den. Existují oficiální zdroje a my se na ně obrátíme. Od října 2018 je podle TIOBE Java na prvním místě. Java je na druhém místě v žebříčku PYPL, daleko před JS a konkuruje „trendovému“ Pythonu.Samozřejmě, že všude jsou nástrahy, ale cestu zvládne i ten, kdo kráčí: rozhodnout můžete jen vy sami... Úspěch ve studiu!
Každý, kdo se rozhodne zvládnout základy procesu vytváření počítačových programů, si klade otázku, které jsou dnes nejoblíbenější programovací jazyky a které je nejlepší se naučit. A pokud je na první otázku velmi snadné odpovědět, na druhou si musí odpovědět sám student na základě svých plánů a potřeb.
Pojďme se v rychlosti podívat na nejoblíbenější programovací jazyky, abyste si mohli vybrat ten, který vás přitahuje, a začít se ho učit.
programování?
Před rozebráním hlavních programovacích jazyků a jejich popisem je nutné rozebrat samotný koncept.
Programovací jazyk je formální znakový systém, který se používá k psaní počítačových programů. Jako každý jiný jazyk má svá vlastní lexikální, sémantická a syntaktická pravidla.
Rozlišujte jazyky nízké a vysoké úrovně programování. Dnes používají hlavně ten druhý.
Vysoko a nízkoúrovňové programovací jazyky
Nízkoúrovňový programovací jazyk má strukturu blízkou struktuře.V tomto případě se příkazy neoznačují nulami a jedničkami, ale pomocí mnemotechnických zápisů. Nejznámějším nízkoúrovňovým programovacím jazykem je jazyk symbolických instrukcí.
Práce s kterýmkoli z jazyků vyžaduje vysokou kvalifikaci a porozumění navíc zabere spoustu času psaní programů. Zároveň pomocí nízkých můžete vytvářet malé, ale zároveň efektivní programy. Začínajícím programátorům se nedoporučuje, aby se s nimi seznamovali.
Programovací jazyky na vysoké úrovni se vyznačují přítomností sémantických konstrukcí pro popis operací. Jejich studium zabere mnoho času a jejich aplikace v praxi vyžaduje pečlivost a pochopení základních struktur a pravidel syntaxe a slovní zásoby. Ale zároveň vám znalost jazyků na vysoké úrovni umožňuje vytvářet velké, barevné a multifunkční projekty v rekordním čase.
Vysoká úroveň zahrnuje Pascal, Java, C, C ++, C #, Delphi a mnoho dalších. Používají se k psaní softwaru a aplikací.
Nejoblíbenější programovací jazyky
Jaké jsou dnes nejoblíbenější programovací jazyky?
V posledních letech jsou nejoblíbenější a nejžádanější Java, C, C++, Python, C#, které patří ke špičce programovacích jazyků. Tvoří základ moderní programy a používají se při psaní jakéhokoli velkého projektu. S těmito jazyky pracuje více než 70 % programátorů. Předpokládá se, že v příštích 10 letech po nich bude stále stejná poptávka jako dnes.
Ruby, PHP, JavaScript jsou považovány za neméně populární. I na ně se zaměřuje většina odborníků.
Obecně, bez ohledu na popularitu, každý odborník, více či méně respektující sám sebe, musí znát alespoň několik jazyků různých úrovní. To je způsobeno skutečností, že většina velkých projektů je vyvíjena v různých jazycích. Některé moduly jsou například napsány v jazyce C, jiné jsou vyvíjeny v Javě a další v Delphi.
C, C++ a C#
Začněme s rodinou C.
Jazyk C je sestaven a vyvinut v 70. letech. Na jeho základě byly později vytvořeny jazyky jako C ++ a C #, Java.
C++ je výkonný jazyk navržený pro vytváření jak nízkoúrovňových utilit a ovladačů, tak velmi působivých aplikací a softwarových komplexů.
C# je moderní objektově orientovaný jazyk založený na jazycích C a C++. Má systém bezpečného typu. Jedním z jeho charakteristických rysů je, že je také velmi podobný dalšímu oblíbenému programovacímu jazyku - Javě.
Jednou z nevýhod jazyka je, že umožňuje vytvářet aplikace pouze pro operační systém Windows je také poměrně těžký, což znamená, že programy v něm napsané zabírají hodně místa.
Lze poznamenat, že v mnoha ohledech jsou C, C ++ a C # programovací jazyky pro začátečníky. Po jejich zvládnutí si můžete být jisti, že učení nového jazyka vám zabere minimum času.
Můžete se s nimi seznámit a psát své první aplikace ve speciálním prostředí Borland nebo Visual Studio.
JavaScript
JavaScript je jazyk s objektově orientovanými schopnostmi. Vyvinutý v roce 1996 a dnes jeden z nejpopulárnějších. Jazyk se používá především pro skriptování na internetu a funguje ve velkých prohlížečích jako např internet Explorer, Firefox, Opera. Úzce také souvisí s HTML a CSS, takže než se začnete učit, musíte si osvojit základy těchto jazyků.
Stojí za zmínku, že navzdory podobnosti názvu jsou JavaScript a Java dva zcela odlišné jazyky.
Tento jazyk je vhodný pro ty, kteří jsou zaměřeni na tvorbu prohlížečů a skriptů, aplikací a doplňků k nim. Pokud plánujete vytvářet vlastní stránky, musíte ho také lépe poznat.
Jáva
Vzhledem k nejpopulárnějším programovacím jazykům nelze nezmínit Javu. Je to objektivně orientovaný programovací jazyk, který se používá od roku 1995. Je velmi lehký a funguje na jakémkoli stroji Java jakékoli architektury. Používá se pro vývoj aplikací pro Android a iOS.
Krajta
Python – jehož hlavním úkolem je zvýšit produktivitu vývojářů, učinit kód čitelnějším. Má malý seznam syntaktických konstrukcí a velmi působivou standardní knihovnu funkcí. Vývoj jazyka začal v 90. letech a pokračuje dodnes. Používá se pro vývoj různých projektů, rozšíření a integraci dříve vyvinutých aplikací.
Základy jazyka Python se lze naučit jak jako výchozí bod pro programování, tak jako druhý doplňkový jazyk.
Rubín
Ruby je programovací jazyk na vysoké úrovni, který obsahuje části Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada a Lisp. Používá se od roku 1995. Hlavní předností jazyka je jeho jednoduchost a flexibilita. Vhodné jak pro psaní malých aplikací, tak pro vývoj seriózních programů.
jazyk PHP
PHP je poměrně populární skriptovací jazyk určený pro tvorbu webových aplikací. Poměrně často je také zařazen do seznamu „Programovacích jazyků pro začátečníky“ a doporučován pro učení.
Může vám pomoci vytvořit vysoce kvalitní webové aplikace ve velmi krátkém časovém rámci. Jazyk má jednoduchou a srozumitelnou strukturu, která vám umožňuje se jej naučit během několika dní.
Závěr
Zkontrolovali jsme nejoblíbenější programovací jazyky, jejichž studium vám v budoucnu pomůže úspěšně vytvářet vaše projekty a vydělávat peníze jako programátor. Neexistuje shoda o tom, který jazyk studovat, ale zároveň odborníci poznamenávají, že je žádoucí znát několik programovacích jazyků, protože to dále rozšíří pole činnosti a usnadní práci na různých týmových projektech.