Jaký programovací jazyk se naučit? 5 pro vás! Ida ➡️ VidaBytes ▷ ➡️

by Lukáš Bílek

Chcete experimentovat ve světě počítačového kódu, ale nevíte?jaký programovací jazyk se naučit? V tomto článku vám dáme nejlepší odpověď na tuto zajímavou otázku.

Jaký programovací jazyk se naučit

V dnešní době vědět, jak kódovat, není jen otázkou kódu, je to také účinný způsob, jak čelit výzvám technologie. Pokud tedy chcete vědět jaký programovací jazyk se naučit, čtěte dál a v tomto ohledu najdete nejlepší doporučení.

Před zadáním předmětu si však zkontrolujeme některé aspekty zájmu. Tímto způsobem budeme hovořit o smyslu programovacích jazyků a také se krátce projít jejich historií.

Programovací jazyky

Obecně řečeno, programovací jazyky jsou řadou kódovaných instrukcí, které mají za úkol přimět počítač pochopit, co má dělat. Navíc poskytuje data, se kterými bude fungovat.

V tomto ohledu musíme objasnit, že existují dva typy programovacích jazyků: strojový jazyk a jazyk sestavení. Obecně platí, že první z nich odkazuje na pokyny srozumitelné řídicí jednotce počítače, které jsou založeny na binárním kódu.

Jazyk sestavení je o symbolické reprezentaci strojového jazyka, to znamená, že pro každou instrukci směřovanou do počítače je vytvořen symbol užitečnosti pro programátora. Jinými slovy, tento typ jazyka se skládá ze základních pokynů, jako jsou miniprogramy napsané přímo ve strojovém kódu.

Historie programovacích jazyků

V zásadě v době, kdy vznikaly počítače, byl jediným známým programovacím jazykem strojový jazyk. Jeho použití však bylo pro programátory únavné a komplikované; navíc to nebylo ani pro jednu stranu zcela srozumitelné.

Tento typ jazyka byl navíc funkční pouze tehdy, když existovalo několik instrukcí, díky nimž první počítače prováděly pouze základní a omezené funkce. Tímto způsobem, jak rostla potřeba začlenit do počítačů lepší funkce, vznikla také myšlenka na vytváření nových jazyků, které by byly srozumitelnější a pohotovější.

Zrodem montážních jazyků však problém úplně neskončil, protože byly stále těžkopádné, závislé na počítači a nemohly být přeneseny z jednoho stroje do druhého. Přišel tedy zrod programovacích jazyků na vysoké úrovni, které jsou přenosné a skládají se z různých struktur, jako jsou: řídicí a datové struktury.

Na druhé straně pak máme, že programovací jazyky na vysoké úrovni lze použít na několika strojích současně. To je možné díky existenci překladačů, což jsou speciální programy, které jsou zodpovědné za generování konkrétních strojových kódů pro každý typ počítače.

Kromě toho vás zveme k přečtení článku s názvem: Historie programovacích jazyků, ve kterém najdete všechny informace, které byste o tomto zajímavém tématu měli vědět.

Nyní, když jsme provedli krátkou prohlídku této důležité a nezbytné části programování, oznámíme jaký programovací jazyk se naučit. Níže vám tedy ukážeme, které z nich jsou pro vás nejlepší.

Jaký programovací jazyk se naučit?

V první řadě je nejlepší naučit se programovací jazyk na vysoké úrovni, který nám později usnadní učení se dalším jazykům. V tomto ohledu je důležité objasnit, že všechny jazyky tohoto typu mají podobné vlastnosti, takže bychom se mohli rozhodnout mimo jiné naučit se C, C ++ nebo Java.

Kromě toho vám informace, které najdete v následujícím videu, pomohou posílit vaše myšlenky v tomto ohledu.

Jáva

Java je jedním z nejstarších programovacích jazyků; zejména v průmyslovém sektoru však neztratil platnost. Navíc můžeme potvrdit, že dnes existuje mnoho systémů, které byly navrženy pomocí tohoto důležitého jazyka.

V tomto ohledu je důležité poznamenat, že naučit se programovat prostřednictvím Javy není snadný úkol; velký přínos, který z toho můžeme později získat, však stojí za to. Ve skutečnosti se používání tohoto programovacího jazyka každým dnem zvyšuje, zejména pokud jde o mobilní aplikace, typu Android.

JavaScript

JavaScript je programovací jazyk široce používaný při vývoji webových stránek, takže v dnešním světě je zásadní naučit se s ním programovat. Navíc je to druh jazyka, který je velmi snadno srozumitelný; Kromě toho je také ideální pro vývoj různých typů aplikací, jako jsou: stolní nebo mobilní.

Je však naší povinností upozornit, že pokud se chceme naučit programovat v JavaScriptu, musíme mít znalosti i z dalších souvisejících oblastí. V tomto ohledu odkazujeme na zvládnutí knihoven a rámců, nebo jak jim dnes obvykle říkáme: rámců.

C / C ++

V zásadě musíme objasnit, že C a C ++ jsou dva různé jazyky, ale protože ten druhý je přímým vývojem prvního jazyka, jsou obvykle považovány za jeden. Jazyk C je navíc považován za přechodný jazyk mezi jazyky sestavení a vyšší úrovně.

Na druhou stranu je programovací jazyk C široce používán při vývoji systémových programů a také při vytváření specializovaných aplikací v počítačovém programování. Nakonec jazyk C ++ představuje podstatné zlepšení oproti C v tom, že obsahuje zajímavé nástroje, například ty, které odkazují na objektově orientované programování.

Krajta

Python je programovací jazyk založený na objektově orientovaném paradigmatu, který se velmi snadno učí. Python je navíc ideální pro vývoj projektů souvisejících s matematickou oblastí, jako jsou: datová věda nebo strojové učení.

Konečně jsme zjistili, že tento programovací jazyk se v posledních letech stal jedním z nejžádanějších, a to především díky své flexibilitě a univerzálnosti. Specialisté jej navíc považují za nejpoužívanější jazyk v současném strojírenství, zejména s ohledem na umělou inteligenci.

C#

V neposlední řadě je jedním z programovacích jazyků, které se nemůžeme přestat učit, jazyk C #. Obecně lze použít na jakékoli platformě, která je schopna vyvíjet webové, desktopové a mobilní aplikace; navíc videohry.

Programovací jazyk C # je navíc široce používán velkým počtem společností, které se věnují vývoji vlastních systémů. Mezi nimi můžeme zmínit následující: banky, kliniky, univerzity a státní instituce obecně.

Některé další programovací jazyky, v závislosti na vašem použití

Kromě programovacích jazyků, které jsme právě zmínili, existuje při programování mnoho dalších, které mají zvláštní význam. V tomto ohledu je v závislosti na účelu aplikace možné o nich poskytnout obecnou představu.

Pokud tedy chceme vyvíjet webové aplikace, musíme zvážit studium jazyků, jako jsou: JavaScript, PHP a HTML, ale pokud je naším cílem programovat videohry, je nejlepší zvolit C + +, C # nebo Ruby.

Na druhou stranu, pokud je naší odborností oblast strojírenství, pak se musíme obrátit na Python, MATLAB a Objective-C. V tomto ohledu je tento druhý také ideální pro aplikace Apple spolu se Swift; I když jsou naše aplikace pro Android, musíme se rozhodnout pro Javu, Kotlin a HTML v kombinaci s CSS.

V tomto posledním aspektu vás zveme k přečtení našeho článku s názvem: ¿Co je CSS? Hlavní funkce tohoto nástroje !, ve kterém najdete jeho definici, vlastnosti, prvky a další.

Kromě toho můžeme vstoupit do světa vývojových rámců, pro které je důležité znát některé z nich dříve. Mezi ně patří: Rails, Node.js, Phoenix, Django a další.

Na druhou stranu, pokud se plánujeme věnovat vývoji projektu, musíme se naučit zvládat Git nebo SCRUM. Nakonec není na škodu naučit se hlavní pojmy spojené se základy programování, jako jsou: Front-End vývoj a Back-End vývoj, servery, návrhové vzory a další.

Proč se učit programovací jazyky?

Obecně řečeno, učení se jednoho nebo více programovacích jazyků snižuje pravděpodobnost, že programátor během programovacího procesu udělá logické chyby. Stejným způsobem maximalizuje čas vaší práce, protože díky procvičování zlepšuje schopnost vytvářet efektivní algoritmy a zkracuje čas potřebný k povolení programu.

Na druhé straně používání různých programovacích jazyků podporuje strukturované myšlení, které by měl mít každý programátorský specialista. Jinými slovy, obecně zvládnutí alespoň jednoho z těchto jazyků slouží jak k přemýšlení, tak k vytváření nových konceptů.

Znalost různých typů programovacích jazyků navíc pomáhá správně určit, který jazyk je pro každý typ projektu zvlášť vhodný. Konečně je snazší naučit se nový programovací jazyk a dokonce poskytuje potřebné nástroje pro návrh vlastního jazyka.

Obecná doporučení

Obecně platí, že než se rozhodneme pro jeden nebo jiný programovací jazyk, první věc, kterou musíme udělat, je ujasnit si svůj cíl. Jinými slovy, jakému druhu programování se chceme věnovat a jaké objekty chceme programovat.

V tomto ohledu je zřejmé, že jazyk má lepší zdroje pro vývoj aplikace, pro kterou byl navržen, než pro jiný. Proto je důležité znát základní aspekty každého programovacího jazyka a také jeho funkčnost.

Na druhou stranu je důležité udělat si z praxe návyk; Kromě toho je dobré využít čas a vyvinout malé ukázkové programy. Tímto způsobem, kromě pokroku v oblasti jednoho nebo několika programovacích jazyků, vytvoříte portfolio, které může být ve vaší profesní budoucnosti velmi užitečné.

Nakonec je dobré čas od času pochopit a pamatovat si, že cesta k programování je často plná zásahů a chyb. Nesmíme tedy ztratit trpělivost, naopak je důležité si během procesu učení zachovat dobrou náladu.

Leave a Comment