Chcete si vytvořit vlastní web? Nemusíte najímat programátora ani grafika. Zvládnete to sami. Stačí, když budete vědět, co všechno a hlavně jak je potřeba udělat. Sepsali jsme návod v dnešním článku, který vám bude perfektním pomocníkem a průvodcem krok za krokem. Tipy navíc doplňují skvěle zpracovaná videa, která vám proces názorně osvětlí.
Nezáleží na tom, zda potřebujete založit úplně nové stránky, nebo jen rozšířit ty stávající o další část v podobě blogu či magazínu. S naším postupem to bude v každém případě snadné. Některé části budete muset zařídit sami, ale nebude vás to stát téměř nic. Pomocí návodu níže vytvoříte vlastní web či blog za pár minut.
Pro koho bude tento návod maximálně přínosný?
Pro všechny, kteří používají nějaký webový systém (např. pronajatý nebo koupený e-shop) a chtějí začít provozovat blog či magazín .
. Pro všechny, kteří chtějí využít obsah jako prodejní nástroj , ale nevyhovuje jim předpřipravené řešení (např. bez možnosti větších úprav.
, ale nevyhovuje jim předpřipravené řešení (např. bez možnosti větších úprav. Pro všechny, kteří chtějí mít web, u kterého kdykoliv a jednoduše upraví vzhled či nejrůznější prvky, aniž by museli umět programovat nebo investovat tisíce do práce odborníků.
či nejrůznější prvky, aniž by museli umět programovat nebo investovat tisíce do práce odborníků. Pro všechny, kteří chtějí mít web postavený na osvědčeném redakčním systému dostupném zdarma – WordPress, na kterém běží v současnosti většina domácích i světových stránek včetně
dostupném zdarma – WordPress, na kterém běží v současnosti většina domácích i světových stránek včetně Pro všechny, kteří chtějí prezentovat své služby nebo prodávat na internetu, ale místo placení desetitisíců korun za systémy, které stejně nenabízí všechny funkce WordPress, raději vloží prostředky do přípravy obsahu a propagace
Dvě základní věci, bez kterých se neobejdete
1. Hosting
Aby mohl web běžet, potřebujete hosting – prostor na serveru, kde budou lidé prohlížet vaše stránky. Možná máte vlastní server a instalaci WordPress zadáte jako úkol svému programátorovi. Mělo by mu to odhadem zabrat zhruba jednu hodinu i se základním nastavením. Nebo si založíte nový za pár korun a WordPress nainstalujete automaticky jedním kliknutím, jak můžete vidět ve videu níže. To si detailněji probereme dále.
2. Doména
Dále si musíte obstarat doménu – internetovou adresu stránek. Buď už nějakou máte zakoupenou a pak jen stačí nasměrovat ji u registrátora domén na nový hosting. Doména slouží k tomu, aby po zadání adresy zobrazovala obsah z vašeho hostingu. Jestliže doménu zatím nemáte, můžete si ji zakoupit, jen musí být volná. To si ověřte např. na stránce Konkrétní postup nákupu uvádíme v textu dále a v doporučených videích.
Založení stránek na subdoméně
Kromě domény druhého řádu můžete využít i doménu třetího řádu – subdoménu (tzn. Tato možnost je vhodná právě pro blog, kterým doplníte svou existující internetovou prezentaci. Lze pro ni použít stávající i nově pořízený hosting. Velkou výhodou takového oddělení blogu je snadná měřitelnost v Google Analytics, kde lze výsledky blogu jasně odlišit od hlavního webu. Získáte tak skvělý přehled o tom, co vám tvorba obsahu v magazínu či blogu přináší.
Nový web v adresáři
Pokud nechcete řešit nákup domény, nabízí se ještě jeden způsob, jak provozovat např. blog či magazín. Vy nebo váš programátor vytvoříte na současném hostingu nový adresář (např. nový blog), do kterého nainstalujete WordPress. Nebo si pomocí našeho návodu založíte pro tento adresář hosting nový. Adresa pak bude vypadat takto: