Obsah
Co se děje po tom, co se rozhodnete vytvořit si vlastní internetové stránky? V počátcích internetového světa existovala možnost vytvářet a vlastnit stránky jen pro velké společnosti nebo odborníky se znalostmi práce na počítači a programování. Postupem času se potřeba vlastních webových stránek rozšířila i mezi uživatele internetu bez pokročilých znalostí programování. V dnešní době své vlastní stránky můžete spustit do několika minut od vašeho prvotního nápadu.
Co je editor pro tvorbu stránek a jak funguje?
K vytvoření stránek klasickým způsobem potřebujete technické znalosti a zejména znalost programování v programovacích jazycích (HTML, CSS, JavaScript). Zaregistrujete si doménu a hosting a potom sami naprogramujete a zveřejníte obsah svých stránek.
Takto máte 100% kontrolu nad svým webem, každou jeho část můžete nakódovat podle svých představ a ušetříte některé náklady – třeba za využití online editoru. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že programování a údržba stránek vás stojí energii a spoustu času.
V takovém případě musíte ovládat programovací jazyky, web design i správné zabezpečení internetových stránek. Údržba a aktualizace stránek vyžadují poměrně dost času. A tento čas byste mohli místo programování věnovat vytváření a propagaci obsahu.
Tento způsob tvorby stránek samozřejmě není pro každého a má své výhody i nevýhody. I proto se v průběhu času otevřela na trhu příležitost pro online editory, které jsou určené pro méně technicky zdatné uživatele.
Online editor si představte jako program nebo aplikaci, která vám umožní si jednotlivé stránky na webu si vytvořit tak, jako si například v Powerpointu vytvoříte prezentaci.
Intuitivní rozhraní vám umožní vytvořit si jednotlivé stránky a upravit si jejich vzhled a obsah. Vše zvládnete ovládat pomocí myši. Obvykle vidíte všechny změny živě přímo před sebou, takovému editoru se říká „WYSIWYG” – „What you see is what you get”.
Proč použít online editor? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Vytvoření internetových stránek je důležitým rozhodnutím a chcete si vše pořádně promyslet. Abychom vám pomohli zjistit, jestli je online editor to pravé právě pro vás, sepsali jsme pro vás jeho hlavní výhody a nevýhody.
Výhody online editoru:
Jednoduché ovládání Editor pro tvorbu webových stránek je skvělou volbou pro uživatele, kteří nemají technické znalosti. Uživatelsky příjemné prostředí vás intuitivně navede celým procesem. Technologie drag-and-drop (přetáhni a pusť) vám umožní jednoduše vkládat texty, soubory, obrázky a další obsah – stačí kliknout na zvolený prvek a přetáhnout ho na stránce přesně tam, kde ho potřebujete.
Moderní design Design internetových stránek vyžaduje alespoň základní odbornou znalost. Velkou výhodou editoru je to, že si zvolíte z šablony, kterou pro váš web vytvořili profesionální designeři a vy si šablonu můžete podle potřeby přizpůsobit.
Dostupnost Editory jsou většinou umístěny online a soubory webových stránek jsou hostovány na serverech poskytovatele. Vy tak můžete své stránky vytvářet a upravovat odkudkoliv a bude vám k tomu stačit počítač či mobilní zařízení připojené k internetu.
Vše v jednom Díky editoru máte k dispozici vše, co pro tvorbu a provoz stránek potřebujete – hosting, doménu a e-mailový účet. Nemusíte si každou z těchto služeb zařizovat u různých poskytovatelů.
Automatické bezpečnostní aktualizace a údržba S editorem se nemusíte starat o technické aktualizace nebo o bezpečnost vašich stránek. Poskytovatel se o vše postará a vaše stránky budou vždy zabezpečené a aktualizované.
Rychlé použití Nemusíte začínat od nuly. Editory celý proces tvorby stránek výrazně zjednodušují. Vyberete si připravenou šablonu, stránky jsou vyplněné základním obsahem a všechny nástroje jsou připravené k použití. Stačí přidat váš vlastní obsah a vaše stránky jsou hotové. Díky editoru se tak můžete soustředit na vytváření obsahu a jeho propagaci pomocí SEO či PPC.
Bez velkých investic Vytvoření stránek s pomocí online editoru nevyžaduje žádné počáteční investice. Nemusíte platit programátorům ani designerům, Vzhledem k tomu, že editorů je na trhu velké množství, můžete si vybrat ten, který vašim potřebám vyhovuje nejlépe, navíc má většina z nich jak placené verze, tak verze zdarma.
Nevýhody online editoru:
Bez 100% svobody Na jednu stranu je šablona skvělým pomocníkem a umožní vám rychlé vytvoření vlastních stránek. Na druhou stranu existují i jistá omezení. V šabloně může být například barevné schéma nebo rozložení obsahu, které není možné změnit. Personalizace vašeho webu tak nemusí být možná na 100 %.
Omezené funkce Editory zpravidla mají omezený výběr funkcí a nástrojů. Pokud potřebujete pro své stránky pokročilé a technicky náročné funkce, nemusí vám editor vyhovovat. V takovém případě můžete zkusit vložit funkci od externího dodavatele, nebo počkat, až funkci do editoru přidá provozovatel v některé z aktualizací. Samozřejmě není možné zaručit, že zrovna ta funkce, kterou potřebujete, bude do editoru přidána – musí po ní být dostatečná poptávka i u ostatních uživatelů.
Zvážili jste všechna pro a proti a stále se nemůžete rozhodnout, jestli je pro vás editor to pravé? Hlavní otázkou, kterou je třeba si položit, je tato: Kolik svobody při tvorbě webu budu potřebovat?
99 % internetových stránek malých a středně velkých společností má ty samé vlastnosti. To stejné platí i u blogů a internetových obchodů. Úplná svoboda a pokročilé funkce nemusí být vždy výhodou, mohou totiž vést k chybám a ke zbytečně komplikovaným stránkám.
Pokud vaše stránky nepotřebují komplikované a unikátní funkce, poskytne vám použití editoru výhodu profesionálního designu a jednoduchého ovládání. Navíc vám řešení „vše v jednom” pomůže vyhnout se problémům s kompatibilitou jednotlivých částí (hosting, doména, platforma).
S editorem také získáte výhodu neustále aktualizovaného nástroje. Poskytovatel vám zajistí prověření a opravu jakýchkoliv chyb v zabezpečení, funkčnosti i použitelnosti.
Jaký typ stránek si můžu vytvořit s pomocí editoru?
Není sporu o tom, že mít své webové stránky je v dnešní době výhodou. Pokud náš článek čtete, pravděpodobně patříte do jedné ze skupin, popsaných níže.
Máte firmu (offline nebo online) a potřebujete být na internetu vidět, abyste oslovili nové zákazníky a také chcete poskytnout aktuální informace těm, co vás už znají (otevírací dobu, nabízené služby apod.).
Sice neuvažujete o založení firmy, ale chcete si vytvořit blog nebo online portfolio, abyste se podělili o své znalosti nebo umění. Očekáváte posílení osobního brandu, tím pádem přístup k pracovním nabídkám, drobný přivýdělek nebo se toužíte představit jako expert v dané oblasti.
Našli jste se v některém z popisů? Snadněji si nastavíte cíle a zvolíte tu nejlepší cestu, jak vytvořit vaše nové stránky.
Online editory pro tvorbu stránek jsou tou nejlepší volbou pro malé firmy.
Potřebujete stránky pro rostoucí firmu, obchod, hotel, restauraci nebo klub?
Chcete si jako podnikatel založit osobní portfolio?
Prodáváte vlastní výrobky?
Potřebujete stránky pro spolek nebo skupinu?
Pokud jste se v některé z kategorií našli, pak je pro vás online editor na 99 % tím správným řešením.
Potřebujete na stránkách mít rozsáhlou databázi, velké množství produktů různých kategorií, reklamy nebo osobní profily? V tom případě by vás editor mohl omezovat a nedokázal by vám nabídnout tak pokročilé služby, jaké potřebujete.
S editorem nikdy nevytvoříte tak komplexní stránky, jaké mají Facebook nebo Mall. Když potřebujete podobně obsáhlý web, je lepší najmout si tým developerů a designerů.
Rozhodnutí ale není pokaždé snadné. Máte menší firmu a dobře se vám v poslední době daří? Očekáváte velký růst a nejste si jistí, jestli vám editor bude ještě za 2 roky stačit?
Můžete editor využít jako dočasné řešení. Může se ale stát, že v budoucnu bude pro vás složité převést obsah vašich stránek na jinou platformu.
Můžete zariskovat a zainvestovat do řešení na míru. Mohlo by to pro vás znamenat i ztrátu peněz, je opravdu důležité zvážit všechna pro a proti a odhadnout budoucí vývoj.
Kolik takový editor stojí?
U každého poskytovatele je to jiné. Většinou platíte měsíční nebo roční poplatek a jeho výše se odvíjí od toho, jak pokročilé funkce potřebujete využívat.
Většina poskytovatelů nabízí balíčky Prémiových služeb, které mají různé ceny podle toho, jaké funkce nabízejí. Díky tomu si můžete vybrat služby podle toho, co vaše stránky vyžadují a nemusíte platit za služby, které nevyužijete.
Za stránky, které běží v online editoru, zaplatíte zhruba do 5000 Kč ročně. Výhodou je, že si můžete vyzkoušet nejprve verzi zdarma a rozhodnout se, jak vám editor vyhovuje. Můžete dokonce zjistit, že vám verze zdarma vyhovuje a nepotřebujete žádné pokročilejší funkce.
Když se rozhodnete vytvořit si stránky sami, je potřeba počítat s náklady na doménu a hosting.
Doména: 150 – 300 Kč za rok
Hosting menšího webu: 600 – 1200 Kč za rok
Pokud nezvládnete naprogramovat všechno sami, musíte počítat i s náklady na profesionály – developery a designery. V takovém případě je potřeba připravit si i desetitisíce korun, programátoři jsou většinou placeni za hodinu práce a záleží tedy hodně na velikosti vašeho webu.
Dalším nákladem, se kterým je potřeba počítat, je údržba vašich stránek. Když máte stránky naprogramované profesionály, každou úpravu pak většinou musí na webu dělat někdo za vás Musíte s do nákladů připočíst další tisíce korun ručně.
Když porovnáte cenu nejdražího balíčku služeb u jakéhokoliv provozovatele online editoru a stránek, které si necháte vytvořit, sami zjistíte, že editor je mnohem levnější variantou.
Pokud stránky neumíte programovat sami a nepotřebujete žádné pokročilé a speciální funkce nebo web velikého rozsahu, nejvýhodnější variantou je pro vás online editor.
12 kritérií, podle kterých vybrat ten nejlepší editor
Jste rozhodnutí, že je vytvoření stránek v editoru pro vás tím nejlepším řešením? Jak teď ale vybrat ten nejlepší? Záleží na tom, jaký typ stránek potřebujete vytvořit a jaké cíle jste si nastavili. Existují i obecná pravidla, podle kterých editor zvolit.
Snadné použití Jde o ten nejdůležitější požadavek. Editor by vám měl usnadnit práci a neměli byste se ztrácet v tom, jak se vlastně používá. V dobrém editoru se zorientujete během dopoledne. Pokud nemůžete přijít na základní postupy, nebo neustále musíte pracovat s HTML kódem, ruce pryč.
Kvalita designu šablon Nemusíte být designerem, abyste poznali, že je šablona přehledná a vypadá dobře i v mobilních zařízeních. Je důležité ověřit si, jestli editor nabízí dostatek šablon, které se hodí pro váš typ stránek. Je dobré připravit si dopředu požadavky, které máte a zkontrolovat, jestli jim šablona odpovídá. Také si ověřte, jestli je možné šablonu dostatečně upravit, aby vyhovovala vašemu obsahu.
Analytické nástroje Abyste mohli svůj web směřovat tím správným směrem, potřebujete data. Některé editory obsahují vlastnbí nástroje pro nalaýzu dat, ale nebývají většinou moc účinné. Je tedy důležité, aby byly vaše stránky kompatibilní s nástroji jako Google Analytics nebo Google Search console. Ty vám poskytnou dostatek informací pro správná rozhodnutí.
Vlastní doména Pro úspěch v online světě potřebujete vlastní doménu. Editor vám tedy musí umožnit využití vlastní domény, některé z nich na ni často nabízejí slevu jeden rok registrace domény zdarma.
Vlastní formuláře Pokud se chystáte prostřednictvím svých stránek nabízet služby, budete potřebovat vkládat formuláře. Využijete je určitě i pro jiné případy, nástroj pro jejich tvorbu je jedním z důležitých prvků v editoru. Měl by nabízet možnost vytvořit a upravovat formuláře, přidávat do nich různé typy polí a funkcí, které vám umožní napříklat sbírat e-mailové adresy, dotazy, rezervace, vzkazy od zákazníků a podobně.
Obrázky Důležitou součástí obsahu internetových stránek jsou určitě i obrázky a fotky. Editor, který si vyberete, by vám měl určitě nabídnout funkce pro editaci obrázků. Můžete si obrázky přiblížit či oříznout? Zařadit je do galerií? Editor by vám měl nabídnout alespoň základní možnosti editace obrázků. Záleží také na vašich preferencích a potřebách.
Audio a video Obsah ve formě videí a audio souborů jsou v dnešní době už běžnou součástí stránek. Měli byste být připraveni a takový obsah návštěvníkům nabídnout. Editor by vám měl práci s videem i audio soubory co nejvíce usnadnit. Ověřte si, že můžete snadno přidat a sdílet obsah z oblíbených služeb jako YouTube, Vimeo, Spotify, TED a dalších.
SEO optimalizace Nestačí, aby vaše stránky pěkně vypadaly. Je potřeba, aby je návštěvníci snadno našli. Editor by vám měl umožnit základní nastavení, abyste nemuseli shánět a platit experta na SEO. Je důležité, abyste mohli editovat tzv. „Featured snippet” – rychlou odpověď na vyhledávaný dotaz: vytvořit si titulek stránky, odlišný od názvu stránek, upravit meta popisek a strukturu URL adresy.
Sdílení na sociálních sítích Pokud se chystáte rozvíjet své profily na sociálních sítích, ujistěte se, že díky editoru snadno nasdílíte obsah stránek na všechny sítě, na kterých jste aktivní. Nezbytností jsou určitě tlačítka pro sdílení, která přidáte přímo k vytvořenému obsahu.
Podpora běžných formátů souborů Na stránky můžete přidávat obsah různých formátů a forem. Ověřte si, že editor podporuje bezproblémové nahrávání běžných souborů jako .pdf, .xls, etc.
Zákaznická podpora Základní myšlenkou online editorů je jednoduchost a vytváření stránek bez technických znalostí, ale přesto můžete narazit na situaci, kdy si samo nedokážete poradit a budete potřebovat pomoc nebo nápovědu. Dobré editory nabízejí přehledný a snadno dostupný návod, ke kterému se budete moci obrátit, kdykoliv potřebujete poradit. Aktivní a kvalitní zákaznická podpora je další výhodou – někdy je lepší zeptat se napřímo někoho, kdo celému systému rozumí. Ty nejlepší nástroje nabízejí podporu ve vašem jazyce a odpovídající místním zvyklostem a časovému pásmu.
Cena Posledním, ale velmi důležitým, parametrem jsou peníze. Vždy trvejte na tom, abyste za své peníze dostali to nejlepší. Pokud se rozhodnete pro editor, který je dražší, než ty ostatní, měli byste vědět, za co své peníze dáváte a že opravdu získáte něco navíc. Pokud je to možné, neměli byste se rozhodovat jen podle ceny.
Jak vybrat editor pro tvorbu e-shopu
Když zakládáte e-shop, samořejmě si prostudujete kvalitu funkcí internetového obchodu. Zkuste ale myslet dopředu a když zakládáte jiný typ stránek, uvažujte do budoucna i tím, jestli zkusíte spustit online prodej. Je možné, že váš podnik vyroste a začnete prodávat vlastní produkty nebo vaše reklamní předměty.
Důkladně prozkoumejte možnosti internetového obchodu, Nejvíce by vás mělo zajímat následující:
Jak přidat produkty a upravit produktové stránky Je možné přidat produkty za pár minut, nebo je to zbytečně komplikovaný proces? Umožní vám editor takovou prezentaci produktů, jakou si představujete?
Jak vytvořit kategorie Dnes možná nabízíte desítky produktů. Co když ale za několik měsíců začnete produktů prodávat stovky? MYslete i do budoucna, zejména na to, abyste snadno a rychle udržovali nabídku a mohli produkty třídit do přehledných kategorií.
Jak vypadá nákupní košík Košík je základním stavebním prvkem každého e-shopu. Ubezpečte se o tom, že funguje tak, jak jsou zákazníci zvyklí a že je snadno navede procesem nákupu. Můžou snadno přidat nebo odebrat produkty? Pamatuje si přidané produkty, i když zákazník zavře okno a pak se do obchodu vrátí? Jsou v něm vypsány všechny důležité informace o ceně a dopravě?
Prozkoumejte i to, jak je košík propojený s objednávkovým formulářem. Kolikrát musí zákazník kliknout, aby dokončil objednávku? Jsou všechny kroky přehledné? A může se bez obav vrátit prozkoumat vaši nabídku beze strachu, že mu zboží a vyplněná data z objednávky zmizí?
Jaké nabízí editor metody platby a dopravy Nepotřebujete nabízet nekonečný výčet všech metod. Je ale důležité, aby vám editor umožnil zákazníkům nabídnout takovou dopravu a platbu, které jsou pro ně obvyklé.
Jak vybrat editor pro tvorbu blogu
Blog je skvělou cestou, jak propagovat vaše stránky a dokonce něco vydělat. Můžete ho použít i pro sdílení informací nebo vašich zážitků.
Pamatujte na to, že i když teď nevytváříte blog, může být pro vás v budoucnu užitečný a je tedy velkou výhodou, když ho můžete do svých internetových stránek jednoduše vložit. Získáte tak místo, kde se můžete věnovat tématům, které nejsou vhodné pro vaše stránky jako takové. Ověřte si, jestli vám editor umožní:
Vytvářet články na blog Vytvářet kategorie a organizovat příspěvky Spravovat komentáře
Jak vybrat editor pro tvorbu firemních stránek
Online editory jsou dobrým řešením pro tvorbu stránek pro malé a střední firmy. Musíte si ale samozřejmě ověřit, že editor nabízí nástroje, které pokryjí všechny vaše potřeby. Zaměřte se hlavně na tyto vlastnosti:
Profesionální design Chcete působit důvěryhodně a profesionálně? Měly by tak působit i vaše stránky. Prozkoumejte šablony, které pro váš obor editor nabízí a zvažte, zda odpovídají vašim představám. U dobrého editoru budete mít z čeho vybírat.
Použitelné formuláře Pro většinu firemních stránek jsou formuláře nezbytností. Často je potřeba sbírat od zákazníků dotazy, registraci či rezervace. Ujistěte se, že v editoru je možné nejen přidávat všechna potřebná formulářová pole, ale nabídne vám i přehledný a profesionální design. Nechcete mít na svých stránkách formulář, který uživatelé nedokáží vyplnit.
Podpora vícejazyčnosti Máte-li zákazníky z různých částí světa, je důležité nabídnout obsah vašich stránek ve vícero jazycích. Vytvoření jazykové verze stránek by mělo být intuitivní a umožnit vám přidání plně funkční verze webu, ne jen statické kopie.
E-mail E-mailová adresa na vlastní doméně působí profesionálně.Užitečným nástrojem je určitě integrovaný e-mailový účet, ne každý editor ho ale nabízí. Pro firemní stránky je takový účet nezbytností, pátrejte po editoru, kde si ho snadno založíte.
Ochrana obsahu heslem Jsou součástí vašeho obchodování citlivé informace? Potřebujete sdílet vybraný obsah s VIP zákazníky? V takových případech potřebujete v rámci vašich webových stránek vytvářet privátní sekce a zvolte podle toho i editor – ověřte si, že takovou funkci nabízí.
Co je potřeba, abyste mohli začít pracovat s editorem?
S online editorem stránky vytvoříte a spustíte opravdu rychle. Než s tvorbou stránek začnete, je potřeba se důkladně připravit. Sepsali jsme pro vás základní kroky, které se vyplatí následovat:
Cíle webových stránek Rozhodněte se, čeho chcete s pomocí stránek dosáhnout a jaké obecenstvo potřebujete zasáhnout. Tato základní informace vám pomůže zvolit správný typ stránek a umožní vám podle toho zvolit vhodný editor.
Vyberte si vhodnou doménu Volba správné domény je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, zejména pro firemní internetové stránky. Vytváříte tak i svou značku, rozhodnutí určitě nenechávejte na poslední chvíli. Z domény by mělo být jasné i zaměření vašich stránek.
Struktura stránek Struktura a navigace by měly odrážet hlavní cíle vašeho webu. Načrtněte si proto alespoň základní strukturu stránek, pomůže vám to s výběrem vhodné šablony. Není potřeba vytvořit 100% model, jde hlavně o to, abyste si ujasnili základní představy a požadavky.
Plán propagace Je důležité se dopředu rozhodnout, jakým způsobem chcete své stránky propagovat. Samozřejmě nemůžete být všude – Není možné kvalitně pokrýt všechny kanály bez armády expertů. Lepší strategií je zvolit několik kanálů, které vyhovují vašim potřebám, zkušenostem a znalostem. Zkuste myslet trochu dopředu a poznamenejte si několik kanálů, kterým byste se chtěli věnovat v budoucnu.
Hotovo? Teď si ověřte, že váš vybraný editor podporuje zrovna ty kanály, které potřebujete. Umožňuje vám vložit tlačítka pro sdílení na těch sítích, které potřebujete? Podporuje běžné reklamní systémy? Umožní vám vložení banneru?
Vyberte si vhodný editor Sláva! Došli jste až k finálnímu kroku. Teď už se můžete plně soustředit na své stránky. Sepište si seznam požadavků, které vyplynuly z předchozích kroků a seřaďte je podle priority. Porovnejte vlastnosti jednotlivých editorů a porovnejte je se svým seznamem. Vyberte si ten, který vám bude vyhovovat nejlépe. Je důležité, abyste si požadavky a jejich prioritu nastavili tak, aby vyhovaly vašim potřebám – tak vyberete ten pravý nástroj na míru vašim novým stránkám.
6 kroků práce s editorem webových stránek
Práce v editoru webových stránek by měla být pohodlná, rychlá a intuitivní. Nejde ale tak úplně o rutinu, kterou můžete provádět bez přemýšlení, třeba jako když si čistíte zuby. Proto jsme pro vás připravili seznam kroků, kterými projdete, když začnete editor používat.
Zaregistrujte si doménu a vyberte hosting Když jste se chystali na tvorbu vašich stránek, vybrali jste si pro ně doménu. Teď nastal čas ji zaregistrovat. Dobrý editor vás celým procesem navede a umožní vám registraci v rámci uživatelského prostředí. Využijte toho, že můžete všechno vyřešit v rámci jedné služby.
S Webnode snadno vyhledáte a zaregistrujete novou doménu
Zvolte si vhodnou šablonu Nyní začněte vybírat tu nejlepší šablonu. Požadavky na design už jsme si shrnuli výše, víte už tedy, po čem se dívat. Pokud vyberete více kandidátů, můžete uspořádat druhé kolo výběru, s přísnějšími pravidly a zvolit vítěze.
Webnode šablony pro každý typ stránek
Upravte šablonu Zvolenou šablonu začněte upravovat, aby odpovídala struktuře, kterou potřebujete. Vytvářejte stránky, sekce i kategorie, jaké potřebujete. Šablona nemusi 100% odpovídat vašim požadavkům, proto je možné, že budete muset provést několik úprav.
Vložte obsah Teď je čas naplnit šablonu vaším obsahem. Není možné mít všechen obsah připravený najednou. Nemějte obavy a upravte nejprve nejdůležitější části stránek. Zbytek můžete vždycky přidat později.
Jak jednoduše přidáte různé typy obsahu v editoru Webnode
Propojte své stránky s analytickými nástroji Stránky propojte jen s těmi, které doopravdy využíváte. Ničemu nepomůžete, když budete využívat vícero nástrojů, které plní stejnou funkci. Jestli se v analytických nástrojích ztrácíte, nezoufejte. Chybu určitě neuděláte, když začnete s Google Analytics a Google Search Console.
Publikujte své stránky Je to tu! Nachystejte láhev bublinek, stiskněte tlačítko „Publikovat” a vaše stránky jsou na světě. Ahoj, online světe.
Publikujte své stránky jediným tlačítkem
Často kladené otázky
Teď již znáte vše, co potřebujete pro rozhodnutí, jestli pro tvorbu svých stránek použít online editor. Také už víte, po čem se při výběru editoru dívat. Doufáme, že je pro vás článek užitečný a že zařadíte Webnode mezi své TOP kandidáty. Na konec zodpovíme některé otázky, které si možná pokládáte.
Měl bych si v editoru zaregistrovat i doménu?
Máte-li již vlastní doménu, nebo si ji chcete zaregistrovat u jiného poskytovatele, editor by vám měl umožnit jednoduchý transfer ke stránkám, které jste si vytvořili. Pokud si chcete založit stránky nové, mohlo by pro vás být výhodnější si doménu registrovat přímo u provozovatele vašeho zvoleného editoru. Někteří z nich nabízejí výhody jako hosting zdarma na první rok a podobně.
Kdo vlastní obsah, který byl vytvořený v editoru internetových stránek?
Bez ohledu na to, jestli zvolíte online editor nebo si web naprogramujete u poskytovatele hostingu, patří obsah, který vytvoříte a na stránky vložíte, vždycky vám.
Kdo vlastní doménu stránek, vytvořených v editoru?
Po registraci domény jste jejím vlastníkem vždy vy. Nezáleží na tom, u koho jste si ji registrovali. Platí to i v případě, že jste doménu registrovali přes online editor.
Musím si editor instalovat do počítače?
Ve většině případů nemusíte. V dnešní době jsou editory nejčastěji online službou, podobně jako například Dokumenty Google. Není potřeba stahovat ani instalovat žádný software, stačí se u poskytovatele zaregistrovat. Nevýhodou pak je to, že stránky upravujete vždycky online – bez přístupu k internetu to není možné.
Musím mít na svých stránkách reklamy?
To záleží na poskytovateli, kterého si zvolíte. Většinou se reklamy nezobrazují v placené verzi.Existují i takové služby, které vám umožní stránky vytvořit i publikovat zdarma a bez reklam.
Můžu změnit šablonu stránek?
Díky šablonám si stránky vytvoříte rychle a bez programování. Na druhou stranu má každá šablona jistá omezení a její výměna je technicky velmi náročná. Záleží na konkrétní službě, jak moc je možné šablony upravit, případně úplně vyměnit. Vždy raději plánujte dopředu a pokud potřebujete čas od času šablonu vyměnit, zvolte odpovídající editor.
Je možné stránky přesunout nebo exportovat z editoru někam jinam?
Částečně. Obsah jako texty, obrázky, fotografie, audio či video vlastníte vy a můžete jej přesouvat a mazat podle libosti. Nevlastníte ale design a šablonu, nejdou tedy ani nikam přesunout. Při přechodu k jinému poskytovateli musíte tedy zvolit nový design nebo si design nakódovat sami. Pak můžete přesunout svůj obsah. Přesun tedy je možný, nejde ale o jednoduchý proces, který byste zvládli za několik kliknutí.