Jak vytvořit program Creative ➡️ Kreativní zastavení ▷ ➡️

by Lukáš Bílek

Jak vytvořit program. Už nějakou dobu jste fascinováni světem informačních technologií a vážně uvažujete o tom, abyste podnikli rozhodující krok k tomu, co víte: naučit se programovat.

Myšlenka na vytvoření aplikace, která funguje sama o sobě, pouze pro uspokojení, že se jedná nebo o větší projekt, vás nyní fascinuje: matrice je obsazena a rozhodnutí je učiněno, stále však trochu váháte. Je normální, pokud stále nemáte představu jak vytvořit program.

Možná tomu nebudete věřit, ale přišli jste na správné místo v době, která nemohla být lepší: ve skutečnosti níže vám dám všechny informace, které potřebujete, abyste mohli vstoupit do světa programování, porozumět tomu, jak se program rodí, a pro co ne, vytvořte svou první aplikaci od nuly.

Než však budu pokračovat, chci být jasný: svět programování je nekonečný, existují tisíce různých scénářů a přístupů a jejich řešení by bylo téměř nemožné. Ale nenechte se odradit, protože v této příručce najdete vše, co potřebujete vědět, abyste mohli udělat první kroky: jakmile dokončíte čtení a přizpůsobíte základy, vaše dobrodružství vás doprovází vaše představivost a zkušenost!

Jak vytvořit program krok za krokem

Co je to program?

Než se dostanu k jádru věci, chci vám poskytnout teoretické informace, které vám pomohou lépe porozumět budoucím krokům v této příručce:

V praxi program je IT subjekt schopný zpracovat data y operací. Například existují programy schopné zpracovávat texty (například slovo), provádět výpočty (například kalkulačka Windows), umožňující procházení Internet (Jako prohlížeče ) a tak dále.

Program, v závislosti na úkolu, pro který je určen, může být víceméně jednoduchý: jen proto, aby vám dal příklad, dokonce i Sistemas operativoJsou navrženy tak, aby uživateli umožňovaly interakci s „fyzickou částí“ počítače pomocí vyhrazeného softwaru, jsou to programy.

Fungování programu je téměř vždy založeno na přesném mechanismu, který se nazývá algoritmus, operace, která transformuje „příchozí“ data nebo datové řady na „odchozí“ data nebo datové řady.

V rámci programování jsou výše uvedené kroky vyjádřeny ve formě instrukce o prohlášení, učil skrz a programovací jazyk. Je definována úplná sada pokynů pro program tok prováděníA to je to, co je zodpovědné za zpracování příchozích dat, aby bylo to, čeho chcete dosáhnout.

Fáze vytváření programu

Nyní, když máte jasnou definici programu, nastal čas, abyste věděli, jak se vyvíjí v průběhu času. Může se vám to zdát divné, ale i program následuje a cyklus život, strukturované nejméně ve čtyřech fázích: design, provádění, pruebas, osvobození y aktualizovat. Níže naleznete podrobnosti o každé fázi tohoto životního cyklu.

Design

El design Program je první fází jeho životního cyklu a zároveň nejdůležitější: zde jsou definovány cíle programu, druh údajů, které by měl spravovat a způsob, jakým by měl být spravován.

Pokud jste si museli představit program, jako by to byl dům, je fází návrhu ta fáze, ve které architekt (nebo tým architektů) projekt nakreslí na papír, přičemž definuje jeho tvar, strukturu a polohu.

Fáze návrhu je obvykle ta, kterou spravují inženýři vývojového týmu: jen abych uvedl několik příkladů, existují ti, kteří jsou zodpovědní za definování typu dat, která mají být zpracována, kteří jsou zodpovědní za vývoj algoritmu, pomocí kterého budou data spravována sama, ti, kteří se podílejí na studiu kritických podmínek (tj. dění to by se nemělo stát, ale to by se mohlo stát) a proč ne, také ti, kdo se podílejí na návrhu ideální grafické stránky programu.

O všech těchto „myšlenkách“, které jsou v současné době čistě abstraktní, se obecně hovoří diagramy o grafy Vyvinuto pomocí konvenčních standardů (například s použitím jazyka UML) a musí být schváleno hlavním inženýrem.

V této fázi je také vybrán programovací jazyk, který bude použit pro vývoj softwaru. Po schválení je veškerý materiál předán programátoři, které se zabývají provádění.

Uskutečnění

Fáze provádění Je to ten, ve kterém skutečný program ožívá. V této fázi se účastní jeden nebo více programátorů (v druhém případě je tým koordinován hlavním programátorem), odpovědný za psát v jedné nebo více sadách souborů instrukcí, které tvoří tok provádění programu.

Pokyny jsou psány v jednom nebo více jednoduchých textových souborech, je-li to nutné, s konkrétní editor nebo integrované vývojové prostředí (slang IDE ). Tyto prvky poskytují programátorovi užitečné nástroje ke zjednodušení práce, například schopnost automaticky dokončit pokyny, navrhnout proměnné nebo také definovat části kódu, které se načtou pomocí kombinací klávesnice přesný.

Zdrojový kód je definován jako sada souborů, které obsahují instrukce napsané v programovacím jazyce. V období implementace přicházejí „střední“ části zdrojového kódu kompilován „Přeloženo“ do jazyka stroje a provedeno: tímto způsobem může programátor otestovat kvalitu své práce a ověřit, zda se program chová správně.

Jakmile je psaní celého zdrojového kódu dokončeno, je zkompilován tak, aby běžel přes operační systém, čímž se stane skutečným programem (jako ty, které jste zvyklí používat na svém PC): fáze implementace je dokončena, výsledek může projít další fází testování nebo může být zveřejněn přímo pro veřejnost.

Testy

Fáze pruebasV určitých ohledech jej lze považovat za nejzábavnější fázi životního cyklu programu

V této fázi figurují příslušné týmy (tzv tester ) mají za úkol dobrovolně způsobovat poruchy nebo nespravované kritické podmínky v rámci programu, aby odhalili chyby a umožnili vývojářům to opravit.

Kategorie testů, které program může podstoupit, jsou opravdu četné a mohou testovat různé aspekty: i když se to může zdát divné, fáze testování je nesmírně důležitá pro kvalitu programu, protože v tom je každá chyba vyplývající z předchozí fáze. Pokud se chcete dozvědět více, odkazuji se na obsáhlou položku na Wikipedii, která podrobně pokrývá toto téma.

V některých případech se softwarová společnost může rozhodnout požádat koncové uživatele, kterým je program určen, o „pomoc“ a uvolnit neúplnou verzi pro účely testování. Mluvíme o alfa verze o Beta software, kde je koncový uživatel vyzván, aby otestoval program a nahlásil všechny zjištěné problémy výrobci. V žargonu se tento postup nazývá zpětná vazba.

Na konci testovací fáze se mohou stát dvě věci: pokud má program problémy, jsou hlášeny vývojovému týmu, který je zodpovědný za jejich řešení úpravou a aktualizací zdrojového kódu. Pokud však program nepředstavuje problémy, získá OK pro osvobození.

Vydání / aktualizace

Fáze osvobození Program je takový, kde je program distribuován veřejnosti, zdarma nebo je k dispozici ke koupi, pokud je software navržen tak, aby fungoval i po zakoupení licence.

Pro potřeby trhu nebo pro jednoduchý vývoj doby se softwarová společnost může rozhodnout přidat do programu nové funkce, upravit svůj grafický aspekt nebo změnit svou dynamiku zcela nebo částečně. V tomto případě je prozkoumána nová verze programu a znovu prochází celým procesem životního cyklu.

Když aktualizovaný zdrojový kód projde testovací fází, je zveřejněn nebo uveden na trh jako aktualizovat z původního softwaru.

Program ukončí svůj životní cyklus, když společnost za ním trvale přestane aktualizovat, účinně nechává na sobě: jakmile se vývoj zastaví, program je řekl, aby již není podporován (přerušeno v angličtině).

Programovací jazyky

Jak jsem již zmínil dříve, programovací jazyk je to sada syntaktických a logických pravidel používaných ke strukturování pokynů v rámci zdrojového kódu programu.

Koncový uživatel softwaru, tj. Ti, kteří jej používají každý den pro výrobu, možná netuší, jaký programovací jazyk se používá k vývoji softwaru samotného, ​​ale měli by vědět, že ne všechny jazyky jsou stejné. Některé jsou vhodnější pro vytváření programů, které běží z příkazové řádky, jiné jsou lepší pro správu grafických rozhraní, jiné se věnují výhradně zpracování výpočtů, navrhování her a další.

Poskytuji vám seznam (velmi omezený vzhledem k tomu, že jsou jich stovky) nejpopulárnějších a známých programovacích jazyků, které jsou v současné době k dispozici.

Jáva - je programovací jazyk na objekty velmi populární, půjčování sebe na řadu použití. Jeho síla spočívá přesně v její flexibilitě: Java programy lze spustit jednoduše instalací dalšího softwaru (tzv Java Runtime Environment o JRE ), z jakéhokoli operačního systému pro stolní počítače. Jedna věc vás také může překvapit: velká část operačního systému robot je napsán v Javě.

C - Další velmi známý jazyk. C je programovací jazyk sahající až do roku 1972, je to typ procedurální a je použitelný prakticky v jakémkoli typu scénáře. Nejedná se o objektový jazyk (ačkoli jeho nástupce, C ++, je), a proto je o něco obtížnější než Java, nicméně tento aspekt umožňuje přizpůsobit se velkému množství praktických aplikací. Stačí vědět, že Linuxové jádro i Android jádro jsou napsány výhradně v C.

VS # - navzdory syntaktickým podobnostem s C je specifický pro grafické uživatelské rozhraní Windows, související programy a aplikace založené na architektuře . NET. Přestože je společnost Microsoft ve vlastnictví společnosti Microsoft, stala se v roce 2014 open source.

Visual Basic - je další programovací jazyk vlastněný společností Microsoft, který se používá k vytváření softwaru s grafickým rozhraním a je určen pro OS Okna. K dnešnímu dni byl Visual Basic začleněn do rámce . NET.

Delphi - Nástupce společnosti Pascal, tento programovací jazyk se používá hlavně pro vývoj softwaru pro správu určeného ke správě velkých objemů dat, který však nevyžaduje složitá grafická rozhraní.

C / Swift objektiv - to jsou programovací jazyky, se kterými se vytvářejí aplikace pro operační systémy Apple MacOS, iOS, hodinky y TVOS.

R - je programovací jazyk používaný ke zpracování složitých dat, zejména pro statistické výpočty nebo pro grafické výpočtové operace.

MATLAB - další programovací jazyk věnovaný matematickému výpočtu, je široce používán při řízení operací založených na matici.

Shromáždění - je nízkoúrovňový programovací jazyk, který se blíží skutečnému strojovému kódu (čemu procesor „rozumí“). Obvykle se používá pro ovladač zařízení a design ovladače.

V další části vás naučím, jak navrhnout jednoduchou kalkulačku v jazyce C, ze které můžete použít Příkazový řádek na terminál macOS / Linux.

Vytvořte plán

Pokud jste se dostali tak daleko, znamená to, že jste se naučili všechny teoretické pojmy o programování a jste konečně připraveni jít do práce.

V této části vás naučím, jak vytvořit velmi jednoduchý program, který není určen pro „globální“ distribuci, a proto nemusí procházet všemi fázemi, které jsem vám vysvětlil dříve. Všechno jen vytvoří malý soubor zdrojového kódu a zkompiluje ho pomocí nejvhodnější kompilátor.

Stručně řečeno, v této fázi se naučíte, jak vytvořit jednoduchý kalkulačka en C, které můžete libovolně použít Příkazový řádek Windows nebo terminál macOS / Linux. Nejnovější operační systémy jsou již nakonfigurovány pro správu souborů v C; pokud jde o Ventanas místo toho musíte nainstalovat komponentu Komunita Visual Studio.

Chcete-li se nadále připojit k vyhrazenému webu, klikněte na tlačítko Zdarma ke stažení umístěný uvnitř krabičky Komunita Visual Studio. Poté otevřete stažený soubor (např. ), stiskněte tlačítko následoval, zaškrtněte políčko vedle článku Vývoj desktopových aplikací s C ++ v zobrazeném okně a poté v poli Podpora C ++ / Cli umístěné vpravo a nakonec klikněte na tlačítko instalovat. Po dokončení postupu zavřete okno instalačního souboru.

Nyní, když máte všechny potřebné nástroje, nastal čas na vývoj zdrojového kódu pro váš program podle nejvhodnějších pokynů pro váš operační systém. Chcete-li začít, vytvořte soubor, který bude obsahovat písmo, jedním z následujících způsobů.

Windows - spustit Podložka z bankovky ze složky Příslušenství pro Windows v nabídce Start (přístupné kliknutím na tlačítko příznaku umístěné v pravém dolním rohu obrazovky). Poté klikněte na nabídku záznamu v levém horním rohu vyberte položku Uložit tak jako … z nich vyberte položku Všechny soubory z rozbalovací nabídky a ušetřit comonapište do pole Název souboru jméno kalc. c a uložte soubor na plochu Windows, přičemž Poznámkový blok zůstane otevřený.

MacOS - spustit terminál načtení z raketoplánu (ikona rakety umístěné v doku), potom zadejte příkaz cd ~ / Desktop následuje vstoupit a znovu příkaz dotkněte se kalc, vždy následuje vstoupit. Bez uzavření terminálu otevřete a dvakrát klikněte soubor takto vytvořený v psací stůl.

Linux - spustit terminál zavolám mu zpět Zobrazení aktivity nebo z hlavní nabídky distribuce zadejte příkaz cd ~ / Desktop následuje vstoupit a znovu příkaz dotkněte se kalc poté stiskněte tlačítko Enter. Bez uzavření terminálu to udělejte dvakrát klikněte v souboru vytvořeném v psací stůl otevřít.

Jakmile otevřete nejvhodnější textový editor pro váš operační systém (např. Poznámkový blok pro okna Xcode pro MacOS nebo gedit pro Linux) zadejte následující kód (přesně tak, jak je uvedeno níže). Rozhodl jsem se zahrnout krátký popis každého příkazu do zdroje: popisy nebudou kompilátorem číst, protože jim předcházejí symboly // (v žargonu, to je komentáře ).

#include #include // sděluje kompilátoru knihovnu uživatele int main (void) {// hlavní metoda, uvidí vlastní kalcolatrice char scelta; int ti, t1; // dichiarazione delle variabili printf ("Inserisci il primo terminate dell'operazione:"); scanf ("% d", & t2); printf ("Inserisci il secondo terminate dell'operazione:"); scanf ("% d", & t1); printf ("Quale operazione vuoi eseguire? Digitan + per addizionen - per sottrazionen * per prodotton: per divisionenOperazione:"); scanf ("% c", & scelta); scelta = getchar (); // richieste e scansioni dei comandi da tastiera switch (scelta) {// cyklus, pokud obsazuje di eseguire a calcoli veri e propri případ '+': t2 = t1 + t1; přestávka; případ '-': t2 = t1 - t1; přestávka; případ '*': t2 = t1 * t1; přestávka; case ':': t2 = t1 / t1; break;} printf ("Il risultato dell'operazione è:% dn", t2); // Výsledek se zobrazí videosystému („PAUSE“); // Pokud je tlak přítomen, dejte nám chuť ukončit návrat programu (1); // program končí chyba senza}

Jakmile vložíte celý text, Uložit dříve vytvořený soubor, pak editor bez zavření zavřete.

V tomto okamžiku můžete pokračovat kompilace programu pomocí nejvhodnějších pokynů pro váš operační systém.

Windows - pamatujte si Příkazový řádek vývojáře Složka Visual Studio nachází se v nabídce začít. Uvnitř postupně zapisujte příkazy cd% USERPROFILE% Desktop y cl kal. c, následované tlačítkem Enter. Na konci této operace můžete běh program jednoduše zadáním příkazu Calc a stisknutí přítomen nebo dělat dvakrát klikněte v archivu generováno na ploše.

MacOS / linux - z terminál dříve otevřen, zadejte příkaz gcc -o kalkulačka následuje přítomen, poté spusťte kalkulačku zadáním příkazu ./kalcolatrice, vždy následuje stisknutí tlačítka Enter.

Další informace

Jak jste si všimli, vytvořit program ve skutečnosti to není operace, pokud znáte alespoň jeden programovací jazyk: zdrojový kód naší kalkulačky byl velmi, velmi jednoduchý, ale jsem si jistý, že vám to pomohlo pochopit obecně, jak jsou pokyny strukturovány (prohlášení) programovacího jazyka.

Počkej, říkáš mi, že tě to trochu fascinuje a že máš v úmyslu pokračovat ve studiu, aby ses stal programátorem? Perfektní! Jsem rád, že vám mohu pomoci navrhnutím zdrojů dostupných na internetu, které mohou být velmi, velmi užitečné.

Leave a Comment